Pápež pre Reuters: Nulová tolerancia voči zneužívaniu je bez debaty

TK KBS, RV mh, jb; pz | 09. 07. 2022 08:12



Vatikán 9. júla (TK KBS) Boj proti zneužívaniu v Cirkvi sa začal pomaly, ale dnes je to nezvratná cesta, konštatuje pápež František v rozhovore pre agentúru Reuters, nahrávanom 2. júla v Dome sv. Marty vo Vatikáne. K téme škandálov v oblasti hospodárenia vyjadruje nádej, že vykonané reformy finančnej správy Vatikánu budú prevenciou ich opakovania sa v budúcnosti.



Ďalšou témou v rozhovore pápeža s vatikánskym korešpondentom agentúry Reuters Philom Pullellom bol boj proti zneužívaniu. „Cirkev začala s nulovou toleranciou pomaly, no pokročila v tom. V tejto súvislosti sa domnievam, že nastúpený smer je nezvratný. Nie je zvrátiteľný. Dnes je táto vec už bez debaty,“ uviedol pápež František.



Na otázku novinára ohľadom výskytu zdráhavosti na lokálnej úrovni pri uplatňovaní opatrení proti zneužívaniu, pápež poznamenal: „Rezistencia existuje, ale zakaždým sa zvyšuje povedomie, že toto je správna cesta.“ V tejto súvislosti pripomenul aj rozdelenie Dikastéria pre náuku viery na dve sekcie, pričom jedna z nich sa venuje procesom zneužívania. „Veci idú dobre,“ dodal pápež.



Svätý Otec potom spomenul nedávne stretnutie s návštevníkmi, ktorí mu pripomenuli, že v ich krajine sa približne 46% prípadov zneužívania odohráva v rodine, a poznamenal, že „toto je hrozné“. Po pripomenutí štatistík pápež dodal: „Toto však nič neospravedlňuje. Aj keby išlo len o jeden prípad, bolo by to hanebné. A my musíme bojovať aj za jeden prípad. Zneužívanie je neprípustné, pretože je to zabíjanie tej osoby, ktorú mám zachraňovať. Ako kňaz mám pomáhať rastu a spáse týchto ľudí. Ak ich zneužívam, zabíjam ich. Toto je hrozné“.



„Nulová tolerancia“, uzavrel pápež František a pochválil prácu bostonského arcibiskupa kardinála O'Malleyho, ktorý je predsedom Komisie na ochranu maloletých: „A klobúk dolu pred kardinálom O'Malleym, je to nebojácny človek. Má odvahu kapucína, veľký človek. A tiež pred Komisiou pre ochranu maloletých, ktorá pracuje dobre, teraz s otcom Smallom, ktorý je ďalším nebojácnym, pracuje dobre. Toto má moju plnú podporu“.



Finančná oblasť: reformy predídu ďalším škandálom



V rozhovore pre agentúru Reuters sa Svätý Otec František venoval aj finančnej téme. Okrem iného vyjadril nádej, že finančné reformy do budúcnosti zabránia škandálom, ktoré sa v posledných rokoch dostali na titulné stránky novín, ako napríklad kúpa a predaj londýnskej nehnuteľnosti na Sloane Avenue, čo je teraz predmetom súdneho procesu vo Vatikáne.



V súvislosti s budovou v Londýne sa americký novinár Phil (Philip) Pullella spýtal: „Myslíte si, že došlo k dostatočným zmenám, aby sa podobné škandály neopakovali?“ „Verím, že áno,“ odpovedal pápež a vymenoval vykonané kroky: „Vytvorenie Ekonomického sekretariátu s odborníkmi, ktorí sa veci rozumejú a nepadnú do rúk 'dobrodincov‘ alebo takých priateľov, čo privádzajú na šikmú plochu. Myslím si, že toto nové dikastérium, povedzme tak, ktoré má v rukách všetko financovanie, je serióznou istotou v administratíve. Pretože predtým bola administratíva veľmi neusporiadaná.“



Pápež v tejto súvislosti uviedol príklad vedúceho sekcie na Štátnom sekretariáte, ktorý mal povinnosť spravovať financie, ale keďže nemal na to kvalifikáciu, hľadal v dobrej viere priateľov, ktorí by mu pomohli. „Neraz však tí priatelia neboli ´blahoslavenou Imeldou´, a tak sa stalo to, čo sa stalo,“ poznamenal pápež František použijúc ako prirovnanie nábožné dievča zo 14. storočia, príklad čistej bezúhonnosti. „(Na vine bola) nezodpovednosť vtedajšej štruktúry, keď sa zverila zodpovednosť dobrému človeku, ktorý tam bol, keďže zastával určitý post. A ten sa nevyznal (vo finančných záležitostiach) a musel požiadať o pomoc zvonka bez dostatočnej kontroly zvnútra. Tá administratíva bola nevyzretá“.



Pápež František uzavrel svoju odpoveď pripomenutím, že „s myšlienkou Ekonomického sekretariátu prišiel kardinál Pell. On bol tým géniom“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024