Južný Sudán 2. júla (RV) „Kardinál Parolin prichádza v dôležitom momente“, hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News biskup juhosudánskej diecézy Rumbek Mons. Christian Carlassare, pričom vykresľuje aktuálnu situáciu v krajine prahnúcej po zmierení. Ľud Južného Sudánu očakáva pápeža Františka, jeho výzvu k jednote, bratstvu a evanjeliu, zdôrazňuje biskup.
Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin pricestuje v mene Svätého Otca do Južného Sudánu v pondelok 4. júla, hneď po terajšej návšteve Konžskej demokratickej republiky.
Podporiť mierový proces
Južný Sudán, ktorý sa v rokoch 2013 - 2018 zmietal v bratovražednej vojne, ktorá spôsobila tisícky mŕtvych a milióny vysídlených ľudí, potrebuje byť povzbudený a podporený v jeho mierovom procese, hovorí Mons. Carlassare:
„Aj keď pápež nemohol prísť na svoju pastoračnú návštevu, je každopádne potrebné podporiť ten mier, ktorý bol síce podpísaný, ale ktorý treba aj žiť. Je potrebné urobiť kroky vpred“.
Kardinál Parolin sa preto stretne s politickými lídrami krajiny a sprostredkuje im pápežovu podporu, aby vyviedli Južný Sudán z krízy, avšak pri rešpektovaní prímeria, ktoré v roku 2018 podpísali prezident Salva Kiir a jeho zástupca Riek Machar.
Treba „mier zdola“
„Inštitúcie sú veľmi naklonené mieru, je tu vôľa, avšak rany zostávajú otvorené. Cesta je veľmi zložitá, vysídlenci a utečenci sa ešte nevrátili na svoje územia, z ktorých mnohé sú stále nebezpečné kvôli prítomnosti nepriateľských kmeňov, kvôli nemožnosti reintegrácie, ale aj kvôli prítomnosti mnohých zbraní a milícií,“ vysvetľuje Mons. Carlassare, ktorý je členom misijnej rehole komboniánov a pochádza z Talianska. V minulom roku, hneď po menovaní za biskupa, bol zranený pri atentáte, ktorý bol naňho spáchaný.
V Južnom Sudáne je potrebný tzv. „mier zdola“, hovorí rumbecký biskup, teda mier, ktorý prináša ľud, keďže inštitúcie v provinciách ho neboli schopné realizovať. „Je potrebné zastaviť sa a dodať si dôveru, nechať bokom násilie predchádzajúcich rokov, aj keď nie je ľahké obrátiť list“, dodáva Mons. Carlassare.
Cirkev zohráva zásadnú rolu
Zároveň zdôrazňuje úlohu Cirkvi, ktorá je v Južnom Sudáne prítomná vo všetkých komunitách krajiny a prináša im posolstvo evanjelia. „Obyvateľstvu dáva pocítiť, že už nie je tak veľmi rozdelené etnickými príslušnosťami, ktoré sa stali pre krajinu v istom zmysle prekliatím, ale že sú súčasťou jednej spoločnej cesty ľudskosti, konečne zmierenej ľudskosti, ktorá jediná môže dať krajine budúcnosť, a to prostredníctvom kázania, slávenia, ale aj prostredníctvom vzdelávania.“
Práve vzdelávanie je prioritou Cirkvi v Južnom Sudáne. Dôležitá je aj pomoc mimovládnych organizácií, ktoré tu poskytujú lekársku starostlivosť, hovorí biskup Rumbeku.