Vojenský dekan Tomáš Huďa napísal knihu Dejiny pútnickeho Gaboltova

TK KBS, ord, ml; pz | 30. 06. 2022 14:34



Bratislava 30. júna (TK KBS) Dejiny pútnického Gaboltova, 1. časť - je názov knižnej publikácie, ktorú napísal kňaz Ordinariátu Ozbrojenách síl a ozbrojených zborov SR a vojenský dekan na Akadémii ozbrojenách síl  v Liptovskom Mikuláši a rodák z Gaboltova P. Tomáš Huďa SchP.



Kniha mapuje najstaršie dejiny tohto známeho pútnického miesta na severovýchode Slovenska. Zameriava sa však na kľúčové udalosti v obci v 1. polovici  20. storočia v náboženskom, vzdelávacom, kultúrnom a spoločenskom živote. „Jej edícia bola možná najmä vďaka podpore Obecného úradu v Gaboltove. Ďakujeme vydavateľstvu M+P, s.r.o. v Turanoch, ktorá sa postarala o vydanie, kvalitnú grafickú úpravu a tlač,“ píše Ordinariát.



Pútnická obec Gaboltov sa nachádza na severovýchode Slovenska, asi 15 km severozápadne od okresného mesta Bardejov. Prvá písomná zmienka o tejto obci je z roku 1247, kedy uhorsky kráľ Bela IV. stanovil hranice majetkov bardejovských cistercitov, ktoré hraničili s majetkami križovníkov z Gaboltova (cruciferi de Gybolthó).



Pútnický charakter získala obec vďaka úcte ku Škapuliarskej (Karmelskej) Panne Márii, ktorej je zasvätený bočný oltár vo farskom kostole. Tradícia pútí do Gaboltova siaha do dôb Bratstva svätého Škapuliara, ktorého presný rok založenia nepoznáme. Vieme však, že to bolo pred rokom 1706 a zásluhu na tom mal farár Jan Guzický a bosí karmelitáni z Krakova.



V roku 1706 bolo toto bratstvo potvrdene a obdarene odpustkami jágerskym arcibiskupom Štefanom Telekessym.



Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024