Pápež František vyjadril smútok nad smrťou migrantov v Melille a Texase

TK KBS, RV mh, ml; pz | 28. 06. 2022 14:52



Vatikán 28. júna (RV) V súvislosti s dvomi nedávnymi tragickými udalosťami v španielskej Mellile a pri San Antoniu v americkom Texase, ktorých obeťami sú utečenci, vyjadril pápež František svoju blízkosť a zároveň výzvu k solidarite vychádzajúcej zo srdca. V odkaze cez Twitter píše: „So zármutkom som sa dozvedel správy o tragédiách migrantov v Texase a Melille. Modlime sa spoločne za týchto našich bratov, ktorí zomreli pri hľadaní nádeje na lepší život. A za nás, aby Pán otvoril naše srdcia a aby sa takéto nešťastia viac neopakovali.“



Tragédia v Melille na marocko-španielskych hraniciach sa odohrala v piatok 24. júna. V dôsledku tlačenice pri pokuse približne 1 500 afrických migrantov dostať sa do španielskej enklávy zomrelo najmenej 23 ľudí.  



V pondelok 27. júna sa tragický incident stal i utečencom v americkom Texase, v meste San Antonio. Nákladné auto, ktoré bolo opustené asi 240 kilometrov od mexických hraníc, sa stalo rakvou pre 46 migrantov. Z obetí, ktorí boli natlačení vo vozidle pri teplote okolo 40 stupňov, prežilo 16, z toho 4 deti. Vyšetrovaním bolo poverené americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, pričom boli zatknuté už tri osoby. Tragédia sa považuje za jednu z najhorších, ktorú spáchali obchodníci s ľuďmi na území USA.



COMECE: Objasnite, čo sa stalo, a rešpektujte ľudskú dôstojnosť



 



Tragédia v Melille na hraniciach medzi Marokom a Španielskom, označovaná ako "masaker", sa odohrala minulý piatok: najmenej 23 ľudí bolo ušliapaných na smrť v dôsledku tlačenice, ktorá nasledovala po pokuse približne 1 500 afrických migrantov dostať sa do španielskej enklávy. Brutálne odmietnutie rabátskej polície bolo predmetom polemiky a protestov alžírskej vlády proti Maroku, ktoré je obviňované z toho, že pri ochrane hraníc Európskej únie hrá úlohu "policajta". Nerozlišujúce použitie sily odsúdila Komisia biskupských konferencií Európskej únie, ktorá vo svojom komuniké vyzýva na nezávislé vyšetrovanie a pripomína potrebu riadneho dodržiavania práv migrantov a utečencov a identifikácie legitímnych žiadateľov o azyl.



Reakcia španielskych biskupov



Biskupi zo subkomisie pre migráciu a ľudskú mobilitu Španielskej biskupskej konferencie tiež ostro reagovali a vyzvali na "humánne kroky" pri riešení tejto novej krízy. Biskupi vyjadrujú poľutovanie nad stratou ľudských životov a vyzývajú úrady, aby objasnili, čo sa stalo, a prijali primerané opatrenia, aby sa podobné udalosti už neopakovali.



Hlas občianskej spoločnosti



Mnohé národné a medzinárodné organizácie občianskej spoločnosti vyjadrujú svoj názor, vrátane talianskej organizácie Coordinamento Nazionale Comunità di Accoglienza (CNCA): jednomyseľne žiadajú nový európsky pakt, ktorý by umožnil ľuďom vstup na kontinent bezpečnými cestami, ako je to v prípade ukrajinských utečencov. "Veľmi závažné udalosti, ktoré sa odohrali v Melille, opäť tragicky poukazujú na neprimeranosť a nedostatok ľudskosti a spravodlivosti, ktoré charakterizujú európsku migračnú politiku," uvádza sa vo vyhlásení. Stavanie múrov proti tým, ktorí migrujú za slobodou a slušnou nádejou na život, môže viesť len k porušovaniu zákonov a práv a k tragédiám, aké sa neustále dejú v Stredozemnom mori pri bránach Európy.



Masaker migrantov v Texase



Nákladné auto, ktoré sa stalo rakvou pre 46 migrantov opustených približne 240 kilometrov od mexických hraníc, a šestnásť preživších - tak by sa dala opísať desivá epizóda, ktorá sa odohrala v noci na dnes v San Antoniu v Texase. Všetci boli natlačení vo vozidle pri teplotách okolo 40 stupňov. Vyšetrovanie, ktorým bolo poverené americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, pokračuje a boli zatknuté tri osoby, ktorých účasť na tragédii, ktorá sa považuje za najhoršiu z tragédií spáchaných obchodníkmi s ľuďmi na území USA, je stále neznáma.



_

Aktualizované




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024