Rozhovor s kardinálom Farrellom o očakávaniach od Svetového stretnutia rodín

TK KBS, RV, jb; rp | 22. 06. 2022 11:18



Vatikán 22. júna (RV) Prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Farrell pred začiatkom 10. svetového stretnutia rodín vyjadril nádej, že podujatie bude impulzom na vštepenie nového povedomia o dôležitosti toho, ako sa v Cirkvi venujeme príprave na manželstvo a rodinný život. Prinášame vybrané časti rozhovoru, ktorý poskytol pre Vatikánsky rozhlas - Vatican News.



Aké sú Vaše očakávania na prahu Svetového stretnutia rodín po tom, čo bolo predtým kvôli pandémii odložené?



Kard. Farrell: „Myslím že pandémia spôsobila určite veľké narušenie pastoračného života Cirkvi na všetkých úrovniach. Dva roky neboli možné skupinové akcie, nedalo sa organizovať v našich kostoloch modlitbové stretnutia, konferencie... Preto dúfam, že Svetové stretnutie rodín v Ríme bude pre Cirkev určitou vitamínovou injekciou.



V minulosti sme zvykli pozývať veľký počet rodín. Keďže teraz sme vedeli, že mnohé rodiny by kvôli obavám v tejto dobe necestovali, najmä ak majú malé deti, pozvali sme reprezentantov zo všetkých diecéz sveta. Máme zástupcov z každého kontinentu. Sú to ľudia zaangažovaní v rodinnej pastorácii v rôznych diecézach, farnostiach či kostoloch, v laických hnutiach, v organizáciách činných v oblasti manželstva a rodinného života. A tak dúfame, že sa nám podarí vštepiť nové povedomie dôležitosti tejto zmeny v tom, ako sa v Cirkvi venujeme príprave na manželstvo a rodinný život.“



Pápež František napísal apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia. Ako by ste opísali jej prijatie a uplatnenie v dnešnej Cirkvi? A ako bude užitočným nástrojom počas tohto stretnutia?



Kard. Farrell: „Samozrejme, že je to základ: Amoris laetitia je základom tohto stretnutia. Naším zámerom je dať, ako som už povedal, nový impulz. Povedal by som, že dokument bol v Cirkvi prijatý vo všeobecnosti pomerne dobre. Myslím, že na začiatku bolo veľa obáv a veľa nedorozumení, pretože ľudia sa zaoberali tou či onou časťou bez toho, aby si prečítali celý dokument. Zdá sa mi, že biskupské konferencie ho vo všeobecnosti podporujú. Viem, že niektoré diecézy v niektorých častiach sveta urobili ešte viac. Pápež František napríklad chcel, aby toto Svetové stretnutie rodín tu v Ríme bolo obmedzené kvôli pandemickej situácii, ale zároveň aby sa slávilo v každej miestnej cirkvi a v každej farnosti po celom svete. Mnohé diecézy pripravili programy a poslali nám množstvo dokumentov o tom, čo robia alebo čo môžu urobiť, v celom svete. A bolo pre mňa príjemným prekvapením vidieť všetku túto veľkú aktivitu.



Chcel by som dodať, že rovnakú myšlienku mal aj pápež František pri oslave Svetového dňa starých rodičov a seniorov. Nechcel jednu veľkú oslavu v jednej časti sveta. Chcel, aby sa slávil v každej katedrále na svete. Pretože aj v súvislosti so Svetovým stretnutím rodín treba mať na pamäti, že to s najväčším počtom účastníkov bolo v Dubline: 34-35 tisíc ľudí. A to nie je ani malá diecéza. Tie veľké by mohli zhromaždiť takýto počet ľudí aj na samotnom svojom území. To je to, čo chceme. Preto sme pozvali všetkých vedúcich predstaviteľov na podujatie tu v Ríme.“



Celý rozhovor (angl.)



 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024