Na laickom fóre v Madride rokovali aj Slováci o zastúpení žien v Cirkvi

TK KBS, pko; ml | 14. 06. 2022 12:05



Madrid 14. júna (TK KBS) V dňoch 9. - 12.júna 2022 sa v Madride konalo študijné zhromaždenie Európskeho laického fóra, na ktorom bolo zastúpených 12 európskych krajín. Hlavnou témou stretnutia bola téma daru každodenného života kresťana s prepojením na najaktuálnejšiu tému súčasnej Cirkvi - synodálne kráčanie. Za Slovensko sa na fóre zúčastnili Renáta Ocilková a Pavol Kossey.



Dva hlavné príspevky predniesli španielska profesorka a biblistka Elisa Estavez Lopez a írsky kňaz a akademický učiteľ Michael Conway. Štyridsiatidvaja účastníci pracovali aj v pracovných skupinách, v ktorých zdieľali svoje synodálne skúsenosti a svoje pohľady na diskutované témy.



„Na záver stretnutia mali byť prijaté dva dokumenty, jeden o každodennom živote veriaceho kresťana a druhý, ktorý bol kompiláciou zozbieraných synodálnych podnetov z jednotlivých krajín. Kým prvý dokument bol bez vážnych problémov akceptovaný, pri druhom sa ukázali odlišné pohľady niektorých delegácií.



Dokument týkajúci sa synodality mal zahŕňať aj tak citlivé témy ako je zahrnutie LGBTI ľudí či tzv. rodovú vyváženosť a rovnoprávnu participáciu žien a mužov na liturgickom živote Cirkvi. Delegácia zo Slovenska presvedčila účastníkov Európskeho laického fóra, že uvedenie skratky „LGBT+“ či termínu rodovej spravodlivosti („gender justice“) sú znakom nedostatočnej profesionality.



Miešajú ľudí s neželanou príťažlivosťou k rovnakému pohlaviu s ľuďmi s psychiatrickou či urologickou diagnózou a mohlo by tiež prispieť k vnášaniu nebezpečnej gender ideológie a tak prispieť k posilneniu zmätku, ktorý v tejto oblasti panuje. Vyzdvihnutie menšiny LGBTI by nepriamo diskriminovalo iné skupiny zraniteľných ľudí, ktoré neboli explicitne uvedené.



Slovenskej delegácii sa tiež podarilo do dokumentu zapracovať zmienku o ochrane rodiny a manželstva. Z niektorých vyjadrení dokumentu akoby nepriamo vyplýval istý zápas medzi kňazmi a laikmi. Preto slovenská delegácia navrhla vyjadrenie modifikovať a uviesť, že túžime, aby boli naši biskupi a kňazi šťastní.



Túžime po otvorenej, priateľskej a priamej komunikácii medzi biskupmi, ich kňazmi a ich laikmi. Na záver Slováci navrhli zapracovať vyjadrenie, že nechceme nechať našich biskupov a kňazov samých," uviedla jedna zo slovenských účastníčok Renáta Ocilková. 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024