Svetová únia katolíckych ženských organizácií navštívila pápeža Františka

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 13. 06. 2022 15:34



Vatikán 13. júna (RV) V sobotu 11. júna prijal pápež František Výkonnú radu Svetovej únie katolíckych ženských organizácií. Pred rokom táto organizácia zriadila Svetový monitoring situácie žien, ktorého prvým výsledkom je report „Vplyv Covidu-19 na ženy v Latinskej Amerike a Karibiku“. V utorok 14. júna report predstavia v Ríme za účasti predsedu Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku kardinála Marca Ouelleta.



Pápež František pri stretnutí povzbudil prítomné zástupkyne k pokračovaniu v monitoringu aj na africkom kontinente. Prisľúbil im, že v máji 2023 pri príležitosti valného zhromaždenia Svetovej únie katolíckych ženských organizácií v Assisi prijme všetky účastníčky na audiencii.



Priebeh sobotňajšej audiencie u pápeža priblížila v rozhovore s redaktorom Vatican News Salvatorem Cernuziom generálna predsedníčka únie María Lía Zervinová z Argentíny:



„Poďakovali sme mu za to, že vo svojom pontifikáte urobil veľa pre ženy, najmä reformou kúrie v Praedicate Evangelium, podľa ktorej budú môcť byť teraz na čele dikastérií aj ženy. Krásny bol jeho teologický príhovor, ktorý si pre nás pripravil, o služobnom (ministeriálnom) princípe a mariánskom princípe. Povedal: Je pravda, že petrovský princíp, ktorý je hierarchický, sa musí používať pre úlohu žien, ale mariánsky princíp je dôležitejší, pretože Cirkev je žena. Je matka. Ona je „tá“ Cirkev, nie „ten“ Cirkev.“



Ste s touto odpoveďou spokojné? Mnohé katolícke ženské organizácie žiadujú naopak služobné uznanie...



„Sme si toho vedomé, ale Svetová únia katolíckych ženských organizácií ako verejné združenie veriacich má srdce a myseľ v jednote s Magistériom. Od začiatku sme vedeli, že by sa ťažko otvorila otázka ženského kňazstva, preto sme vždy uvažovali o spôsoboch, ako spolupracovať so Svätou stolicou, biskupskými zbormi, diecézami a hnutiami. Tešíme sa z toho všetkého, čo pápež urobil, a zároveň máme nádej v ženský diakonát, vidiac, že zriadil už dve komisie. To však nie je naším cieľom. Chceme dať do služieb Cirkvi to plus žien, ktoré neznamená byť niečím  viac než muži, ale niečím odlišným. Všetko sa stáva „bohatším“, keď muži a ženy prijímajú zásadné rozhodnutia spoločne.“



Aký typ služby vykonáva Svetová únia?



„Byť spoluzodpovednými za evanjelizáciu so ženskou tvárou. Mať schopnosť milosrdenstva, blízkosti, porozumenia, čo je tým, čo Cirkev dnes potrebuje. Pápež nám za to s veľkou láskou poďakoval. Zdalo sa nám, že sme doma s vlastným otcom.“



Aké usmernenia vám dal?



„Ponajprv vybrať ženu, ktorá by pracovala spolu s cirkevným asistentom pre našu organizáciu. Potom nás ubezpečil, že budúci rok, pred valným zhromaždením v Assisi v máji 2023, sa osobne stretne so všetkými členmi Svetovej únie katolíckych ženských organizácií. Do Ríma sú pozvané všetky katolícke ženy z našich organizácií na celom svete.“



Report „Vplyv Covidu-19 na ženy v Latinskej Amerike a Karibiku“



María Lía Zervinová ďalej v rozhovore prezradila, že pri stretnutí pápežovi odovzdali prvé výsledky reportu Svetového monitoringu situácie žien, ktorý bol zriadené minulý rok a zameral sa na vplyv covidu v Latinskej Amerike a Karibiku. Ako vysvetlila, výskum vychádza zo zozbieraných svedectiev, spracovaných odborníkmi z 25 krajín Latinskej Ameriky.



Report zviditeľňuje situáciu žien, ktoré sú „neviditeľné“. Ide o ženy vo vojnou zmietaných krajinách, ženy bez manželov a starších synov, ktoré sa musia starať o svoje rodiny, ženy, ktorým je odopretý prístup k vzdelaniu v kultúrach, kde môžu študovať len muži, či ženy, ktoré sú obeťami rodovo podmieneného násilia. Ako príklady María Lía Zervinová uviedla:



„Mnohí nám povedali: „Báli sme sa viac hladu ako covidu!“. Rovnako to bolo aj so vzdelaním: mnohé ženy sa pri dištančnom vzdelávaní dostali na vedľajšiu koľaj, ony aj ich deti. A potom fyzické problémy: počas týchto mesiacov sa myslelo len na covid, zatiaľ čo napríklad tehotné ženy nemohli dostať žiadne iné liečby. Z psychologického hľadiska to bola strašná škoda, avšak samotné ženy začali vytvárať siete a organizácie, aby sa udržali. Preto hovorím o ich húževnatej odolnosti (reziliencii). Vo fáze po covide majú naozaj čo povedať.“



Štúdia o predchádzaní zneužívaniu v škole a v domácnosti



„Priniesli sme aj štúdiu o zneužívaní, o tom, ako mu predchádzať v škole a doma, pretože tam sa problém začína... Je to brožúra napísaná spolu s odborníkmi, pričom predslov napísala podsekretárka Dikastéria pre laikov, rodinu a život Linda Ghisoniová. Vydali sme ju v angličtine, španielčine a francúzštine a preložili do kórejčiny a do jazyka urdu pre Pakistan. Ázia sa tomu veľmi teší, pretože tento problém ťažko dolieha na plecia ázijských žien.“



Okrem toho členky Výkonnej rady Svetovej únie katolíckych ženských organizácií Svätému Otcovi venovali aj niekoľko darčekov. Napr. publikáciu o kandidátke blahorečenia Pilar Bellosillovej, predsedníčke ich organizácie v čase Druhého vatikánskeho koncilu, ktorú vtedy Pavol VI. vymenoval do prvej skupiny audítoriek. Bola laičkou, ktorá vykonala mimoriadnu prácu pre spravodlivosť a ekumenizmus.



Tequila na pápežovo koleno



Argentínčanka María Lía Zervinová na koniec rozhovoru prezradila, že keďže Svätý Otec pred niekoľkými týždňami žartoval, že by potreboval tequilu na svoje koleno, z Latinskej Ameriky mu priniesli aj fľašu tohto „medikamentu“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024