COMECE Európskemu parlamentu: Právo na život neslobodno uprieť

TK KBS, RV jb, ml; pz | 10. 06. 2022 12:34



Brusel 10. júna (RV) Komisia biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) vyjadrila znepokojenie a poľutovanie nad počínaním Európskeho parlamentu, ktorý vo štvrtok odhlasoval uznesenie o „bezpečnom prístupe k interrupcii“, definovanej ako „právo“.



Generálny sekretár COMECE o. Manuel Barrios Prieto vysvetľuje jednoznačný postoj komisie reprezentujúcej biskupské konferencie krajín Európskej únie, že hlasovanie o záležitostiach tohto druhu nespadá do kompetencie Európskeho parlamentu. Zdôrazňuje, že je dôležitá obhajoba práva ženy na zdravie, ktorá nesmie potierať právo nenarodeného dieťaťa na život.



Rezolúcia B9-0299/2022 bola prijatá v Európskom parlamente vo štvrtok 9. júna 364 hlasmi za, 154 proti, 37 sa zdržalo hlasovania. Vzťahuje sa na situáciu v USA a kvalifikuje interrupciu ako „právo“ a vyzýva USA a európske krajiny, aby nezhoršovali práva žien v súvislosti s interrupciou a zaručili k nej bezpečný prístup.



Postoj Katolíckej cirkvi vysvetlil generálny sekretár COMECE o. Manuel Barrios Prieto v rozhovore s redaktorom Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News Giancarlom La Vellom:



- Otec Barrios Prieto, Cirkev vždy bránila právo na život od jeho počiatku až po jeho prirodzený koniec. COMECE tento postoj zopakovalo. Aké sú teraz dôsledky tohto hlasovania Európskeho parlamentu?



„Je to hlasovanie, ktoré mňa a mnohých veľmi zarmucuje, okrem iného ide tu o podivnú rezolúciu, pretože sa vzťahuje na určitý možný rozsudok Najvyššieho súdu Spojených štátov, ktorý ešte nebol vynesený, a je to uznesenie, ktoré, aj keď nie je záväzné, ukazuje určitú tendenciu. Toto uznesenie sa môže stať základom alebo kontextom pre budúce legislatívne návrhy.



Ide teda o uznesenie, ktoré je znepokojujúce, pretože ukazuje tendenciu vniesť do európskych inštitúcií voľbu nechrániť základné právo na život. A to je postoj, ktorý je diametrálne odlišný od postoja Cirkvi, ale aj od presvedčenia mnohých ľudí, ktorí sú presvedčení, že samozrejme musíme brániť zdravie a právo žien, ale musíme brániť aj zdravie a právo na život nenarodeného dieťaťa.“



- Práve ohľadom tohto bodu, ako rozbehnúť serióznu a konkrétnu diskusiu zameranú na uznanie práva nenarodeného dieťaťa na život?



„Domnievam sa, že azda Európsky parlament nie je tým miestom, ktoré je vhodné na vedenie diskusie tohto druhu, pretože to nie je priama kompetencia Európskej únie, a v tomto treba mať vždy jasno. To je jeden z našich argumentov, čiže vyhnúť sa tomu, aby sa tieto diskusie konali v Európskom parlamente, pretože táto téma nepatrí do jeho kompetencie.



Domnievam sa však, že by sme mali urobiť serióznu štúdiu, serióznu analýzu, serióznu diskusiu o ochrane ženy, o právach ženy, ktorá patrí k zraniteľným osobám v spoločnosti, ale aj zarámcovať do práva na život tú živú bytosť, ktorá je v nej, bytosť, ktorá je odlišná od ženy, a ktorá má preto právo na život.



Som presvedčený, že žena, ktorá je skutočne slobodná od spoločenských, rodinných a profesionálnych nátlakov a ktorá si uvedomuje, čo abort znamená, by sa preň nikdy nerozhodla, majúc iné možnosti.



Toto je teda hĺbková diskusia, ktorú je potrebné viesť a ktorá musí ísť ruka v ruke s politikami na ochranu života. Toto je cesta, ktorou sa treba uberať.“



Treba pomáhať aj žene aj nenarodenému dieťaťu



COMECE už pred spomenutým hlasovaním EP poukázalo na to, že vec nespadá do kompetencie tohto fóra a vyjadrilo prekvapenie nad tým, že sa Európska únia zaoberá rozhodnutím Najvyššieho súdu USA. Vo vyhlásení z 8. júna s podpisom o Barriosa Prieta sa uvádza, že „ide o neprijateľné zasahovanie do demokratických jurisdikčných rozhodnutí suverénneho štátu, krajiny, ktorá navyše nie je členom EÚ“.



Ďalej sa zdôrazňuje, že z čisto právneho hľadiska „európske ani medzinárodné právo neuznáva žiadne právo na interrupciu, a preto žiadny štát nemôže byť povinný legalizovať interrupciu, ani ju uľahčovať, ani byť nástrojom na jej vykonanie“.



S veľkým znepokojením a poľutovaním sa konštatuje, že „sa popiera základné právo na výhradu vo svedomí voči abortu, ktoré je prejavom slobody svedomia, ako to potvrdzuje Ženevský dohovor a Charta základných práv Európskej únie“. Toto právo je uznané aj zo strany OSN.



Vyhlásenie COMECE napokon uzatvára, že ženy v núdzi nesmú zostať osamotené a neslobodno ignorovať ani právo nenarodeného dieťaťa na život. Obom sa musí dostať všetka potrebná pomoc a asistencia.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024