Česko má nového nuncia, je ním Mons. Jude Thaddeus Okolo z Nigérie

TK KBS, RV, jb; rp | 02. 05. 2022 11:20



Vatikán 2. mája (RV) Pápež František vymenoval nového apoštolského nuncia pre Českú republiku. Je ním titulárny arcibiskup Mons. Jude Thaddeus Okolo, súčasný nuncius v Írsku. Má 65 rokov a pochádza z Nigérie. Menovanie oznámilo v nedeľu 1. mája Tlačové stredisko Svätej stolice.



Jude Thaddeus Okolo sa narodil 18. decembra 1956 v nigérijskom meste Kano. Po prijatí kňazstva v roku 1983 pracoval v období 1984 až 1986 v Rímskej kúrii v oblasti dialógu s kresťanskými sektami. Následne absolvoval postgraduálne štúdium v Ríme a získal doktorát z kánonického práva a diplom v odbore diplomacie.



Do diplomatických služieb Svätej stolice vstúpil Mons. Jude Thaddeus Okolo v roku 1990 a pôsobil na diplomatických misiách a nunciatúrach na Srí Lanke, na Haiti, na Antilách a v ďalších karibských ostrovných štátoch, vo Švajčiarsku, v Českej republike a v Austrálii.



V auguste 2008 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za apoštolského nuncia v Stredoafrickej republike a Čade s hodnosťou titulárneho arcibiskupa. Biskupskú vysviacku prijal 27. septembra 2008 z rúk kardinála Francisa Arinzeho, ktorý bol predtým aj jeho svätiteľom na kňazstvo.



V októbri 2013 pápež František vymenoval Mons. Okola za apoštolského nuncia v Dominikánskej republike a apoštolského delegáta v Portoriku. Pápež František ho v roku 2017 vymenoval za apoštolského nuncia v Írsku.



Nový apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo hovorí okrem rodného jazyka igbo a jazyka hausa po anglicky, francúzsky, taliansky, španielsky a nemecky.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023