Pápež František: Aký zmysel by mala cesta do Kyjeva, ak by stále prebiehala vojna?

TK KBS, ekai, mha, ml; pz | 22. 04. 2022 16:25



Vatikán 22. apríla (E-kai) Chcel by som urobiť čokoľvek pre to, aby už na Ukrajine nezahynula ani jedna osoba. Už ani jedna. A som pripravený urobiť všetko – hovorí pápež František v rozhovore, ktorý udelil argentínskemu denníku „La Natión“. Potvrdzuje, že Vatikán odvolal plánované stretnutie Svätého Otca s patriarchom Moskvy a celej Rusi Kirillom.



Zverejňujeme preklad rozhovoru, ktorý udelil Svätý otec argentínskemu vatikanistovi Joaqínovi Moralesovi Solovi a ktorý bol publikovaný v piatok na stránkach argentínskeho denníka „La Natión“.



La Natión: Vaša Svätosť, prečo nikdy menovite nespomínate Putina ani Rusko?



Pápež František: Pápež nikdy nemenuje hlavu štátu a už vôbec nie štát, ktorý je viac ako jeho hlava.



LN: Môžeme teda predpokladať, že prebiehajú [nejaké – pozn. KAI] mediačné aktivity?



- Vždy prebiehajú nejaké aktivity. Vatikán nikdy neodpočíva. Nemôžem prezradiť podrobnosti, pretože by to už viac neboli diplomatické aktivity. Ale tá snaha sa nikdy neskončí.



LN: Aký význam mala Vaša návšteva na ruskom veľvyslanectve pri Svätej stolici?



- Šiel som sám. Nechcel som, aby ma niekto sprevádzal. Bola to moja osobná zodpovednosť. Bolo to rozhodnutie, ktoré som prijal počas nočného bdenia, keď som rozmýšľal o Ukrajine. Každému, kto to chce vidieť, je jasné, že som signalizoval vláde, že môže ukončiť vojnu v krátkom čase. Úprimne povedané, chcel by som urobiť čokoľvek pre to, aby už na Ukrajine nezahynula ani jedna osoba. Už ani jedna. A som pripravený urobiť všetko.



LN: Rusko tvrdí, že Ukrajina, ktorá s ním susedí, má v pláne vstúpiť do NATO, čo ohrozuje bezpečnosť Ruska. Nazdávate sa, že preventívna vojna je oprávnená?



- Každá vojna je v tomto svete a v tomto štádiu civilizácie anachronická. Preto som tiež verejne pobozkal ukrajinskú vlajku. Bolo to gesto solidarity s ukrajinskými padlými, s ich rodinami a s tými, ktorí prežívajú utrpenie v emigrácii.



LN: Prečo ste nevycestovali do Kyjeva, kde Vás určite očakávajú obyčajní ľudia?



- Nemôžem urobiť nič, čo by ohrozilo vyššie ciele, ktorými sú: ukončenie vojny, mier alebo prinajmenšom humanitárne koridory. Aký zmysel by mala cesta pápeža do Kyjeva, ak by na ďalší deň vojna stále prebiehala?



LN: Aké sú Vaše vzťahy s patriarchom Kirillom?



- Veľmi dobré. Je mi veľmi ľúto, že Vatikán musel odvolať druhé stretnutie s patriarchom Kirillom, ktoré sme mali naplánované na jún v Jeruzaleme. Naša diplomacia však pochopila, že stretnutie oboch strán by v tom čase mohlo viesť k mnohým nedorozumeniam.



Vždy som podporoval medzináboženský dialóg. Keď som bol arcibiskupom Buenos Aires, prispel som k plodnému dialógu medzi kresťanmi, židmi a moslimami. Bola to jedna z iniciatív, na ktoré som zvlášť hrdý. Je to taká istá politika, ktorú podporujem aj vo Vatikáne. Ako ste už mnohokrát počuli, porozumenie je pre mňa dôležitejšie ako konflikt.



LN: Vaša Svätosť, istému publicistovi ste napísali, že my, novinári, máme radi „koprofíliu“ a zaznelo to ako obvinenie všetkých novinárov. Všeobecné obvinenie je vždy nespravodlivé. Súhlasíte s tým?



- Samozrejme, ale ja som také obvinenie nevyslovil. Chcel som obrátiť pozornosť na pokušenia, ktorým môže byť vystavený novinár. Tak isto upozorňujem na pokušenia, ktorým môžu byť vystavení kňazi, biskupi, a dokonca aj pápeži! (smiech).



Vždy vravím, že žurnalistika je „šľachetné povolanie“ a to som napísal aj spomínanému novinárovi (Gustavo Sylvestre). Keby som si myslel, že všetci novinári sú koprofilní, nesedeli by ste dnes tu so mnou.



LN: Keďže sa poznáme už 30 rokov, zaskočila ma taká definícia žurnalistiky.



- Opakujem: nikdy som nevyslovil také obvinenie voči všetkým novinárom. Iba som upozornil na pokušenia. Prvýkrát som o pokušení „koprofílie“ v žurnalistike hovoril pred 20 rokmi pri jednej večeri v Adepe. Zdá sa mi však, že spomedzi štyroch pokušení, ktoré vidím v žurnalistike (dezinformácie, ohováranie, poškodzovanie dobrého mena a koprofília) je najzávažnejšie dezinformovanie. Žurnalistika je šľachetné povolanie, keď si plní svoje poslanie informovať. Dezinformácia je protikladom informácie.



LN: Dali ste súhlas na zverejnenie toho listu?



- V žiadnom prípade. Ten novinár sa ma spýtal, či ho môže zverejniť, a ja som odpovedal, že radšej nie, lebo by mohlo dôjsť k priliatiu oleja do ohňa. Nechcem, aby tu boli akékoľvek pochybnosti. Iba som upozorňoval na pokušenia, ktorým môžu byť vystavení niektorí novinári. Nikdy nešlo o obvinenie všetkých novinárov.



LN: Vaša Svätosť, kedy navštívite Argentínu?



- Neviem. Musí dôjsť k priaznivej zhode okolností. Ale ešte raz by som chcel vidieť tú krajinu, pretože som na ňu nikdy nezabudol.



Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024