Kláštory na západe Ukrajiny sú plné vyčerpaných ľudí, potrebujú pomoc

TK KBS, acn, ml; pz | 08. 04. 2022 09:44



Ukrajina 8. apríla (TK KBS) Kláštory na západe Ukrajiny sú plné vyčerpaných ľudí, potrebujú pomoc. Upozorňuje na to Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Podľa oficiálnych odhadov sa až 6 miliónov ľudí na Ukrajine presunulo z východu a juhu na západ krajiny, kde sa cítia bezpečnejšie. Mnohí o svoje domovy prišli, alebo sú z miest, kde sa pre pretrvávajúce násilie a nedostatok zdrojov už nedá žiť. Kňazi, biskupi a rehoľníci, s ktorými nadácia ACN na Ukrajine spolupracuje už roky - pravidelne informujú o tejto situácii.



Sestry z Kongregácie svätého Jozefa v meste Ľvov pomáhajú vysídlencom aj miestnym obyvateľom všetkými svojimi kapacitami. „V každom kúte kláštora spia ľudia v posteliach aj na matracoch na zemi. Sú veľmi vďační za možnosť umyť sa, dať si niečo teplé na jedenie a oddýchnuť si. Niektorí strávili viacero dní v pivniciach alebo v protileteckých krytoch,“ vysvetľuje sestra Tobiasza, rehoľníčka z Kongregácie svätého Jozefa, v rozhovore pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Okrem dočasného ubytovania vo svojom kláštore pomáhajú sestry ľuďom hľadať rodiny, ktoré môžu prijať utečencov aj na iných miestach, najmä v Poľsku. Organizujú aj prepravu rodín, väčšinou matiek s deťmi. Všetky domy a kláštory tohto rádu v krajine dnes slúžia ľuďom v núdzi.



V meste Stryj, zriadili sestry dlhodobejšiu izbu pre ženu s dvoma vnúčatami. S pomocou miestnych aj zahraničných dobrodincov sa im podarilo kúpiť práčku, chladničku, postele a ďalšie nevyhnutné veci. „Jeden z chlapcov je chorý a potrebuje špeciálnu starostlivosť a stravu,“ vysvetľuje sestra Tobiasza. Kongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie zase slúži vo farnosti svätého Michala Archanjela vo Ľvove - v priestoroch farského sirotinca, prijímajú utečencov z Mariupoľa, Charkova, Kyjeva, Záporožia a ďalších miest východnej Ukrajiny. Starajú sa o nich tak, aby mal každý dôstojné miesto na oddych, poskytujú im stravu, oblečenie, drogériu, často im pomáhajú spracovať aj rôzne administratívne záležitosti. Organizujú aj katechézy pre deti.



Sestry sú im aj duchovnou oporou - často trávia hodiny počúvaním traumatizujúcich zážitkov. Po niekoľkých dňoch utečenci zvyčajne pokračujú v ceste na západ a na ich mieste sa objavujú ďalší. Keď zaznejú poplašné sirény a ľudia sú nútení skryť sa v podzemí, modlia sa všetci spoločne korunku Božieho milosrdenstva. Je to pre nich ešte dôležitejšie ako samotné fyzické bezpečie. Pán nám všetkým chce dať nové srdce a nového ducha - a modlitba je priestorom, v ktorom sa môžeme otvoriť Božiemu svetlu,“ hovoria sestry.



Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi Miroslav Dzurech




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024