Ukrajinský vojenský kaplán Andrij Zelinskij vyzýva na návrat k ľudskosti

TK KBS, RV mh, ml; pz | 01. 04. 2022 14:48



Ukrajina 1. apríla (RV) Hlavný vojenský kaplán páter Andrij Zelinskij SJ z Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi vyzýva k solidarite s Ukrajinou a na návrat k ľudskosti tvárou v tvár stratám na životoch a obrovskej devastácii spôsobenej vojnou. V rozhovore so svojím jezuitským spolubratom pátrom Benediktom Mayakim z vatikánskych médií hovorí o podmienkach, ktoré vo svojej službe od začiatku útokov ruských vojsk musel prispôsobiť potrebám vojakov v zákopoch, kde bojujú na obranu svojej krajiny.



Jezuitský kňaz páter Zelinskij je okrem služby hlavného vojenského kaplána poradcom hlavy Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, zároveň prednáša na Ukrajinskej katolíckej univerzite. Je politológom a autorom viacerých kníh o spiritualite v čase vojny.  



Ako páter Zelinskij hovorí v úvode rozhovoru, pre neho a pre ukrajinských vojakov sa vojna začala pred 8 rokmi, z nich strávil 4 roky vo vojnovej zóne a 3 v zákopoch. Konflikt však do konca februára prebiehal na relatívne malom území a ľudia sa vždy mohli presunúť do iných častí krajiny, aby si trochu oddýchli.



„Je to krutá vojna a jedna z najabsurdnejších a najnezmyselnejších vojen v dejinách Európy,“ hovorí páter Zelinskij a vyjadruje smútok nad stratami na životoch a obrovskou devastáciou vrátane Mariupoľa, Charkova a Kyjeva. Podľa neho „na násilie nie je žiadny dôvod“ a 40 miliónový ukrajinský národ je mierumilovný, avšak schopný vzdorovať agresii, keď si to situácia vyžaduje.



Jezuitský kňaz poznamenáva, že to všetko kladie spoločnosti filozofické otázky: „Kde sme zlyhali? ... Ako Európania? Ako kresťanská tradícia?... Ako ľudské bytosti z kultúry Dostojevského a Tolstého môžu vytvárať takýto druh násilia?“



Na otázku akú službu ponúka vojakom, najmä mladým, na vojnovom fronte, ktorí čelia vysokému riziku smrti, páter Zelinskij odpovedá:



„Všetko závisí od jednotky, s ktorou pracujete, od vojakov, s ktorými pracujete. Roky som pracoval s profesionálnymi vojakmi, ale v súčasnosti musíme pracovať aj s tými, ktorí boli zmobilizovaní, s tými, ktorí sú v armáde v dôsledku národného odvodu...  Ale je veľmi dôležité vedieť, že ukrajinská armáda je veľmi motivovaná tým, že bránia rodiny. Bránia svoju krajinu.“



Vojenský kaplán štruktúruje svoju službu podľa troch hlavných všeobecných línií. Po prvé, vytváranie duchovnej a psychologickej odolnosti jednotiek, ktorým hrozí vyčerpanie z neúnavných bojov, ktoré pokračujú už druhý mesiac. Ďalším ťažiskom služby je budovanie tímu, rešpektu a zodpovednosť jeden za druhého, pretože „blížny je najdôležitejším prostriedkom vašej bezpečnosti a istoty“. A tretím ťažiskom je nádej. Udržiavanie nádeje, že vojna sa skončí a „zlo nikdy nezvíťazí“, najmä tvárou v tvár smrti a strate ľudí, ktorí prispievajú ku kultúre a spoločnosti, okrem iného hercov, básnikov.



Ďalej páter Zelinskij poznamenáva, že služba vojakom je podporovaná duchovnými prostriedkami: modlitbami, prítomnosťou pre tých, ktorí hľadajú sviatosť zmierenia, počúvaním tých, ktorí chcú hovoriť, a všeobecnou službou prítomnosti.



Tvárou v tvár vojne a obrovskej utečeneckej a humanitárnej kríze, ktorú spôsobila, bola Cirkev prítomná a spojila svoje sily so štátnymi agentúrami, dobrovoľníckymi podpornými skupinami a mimovládnymi organizáciami, aby reagovala na situáciu. Páter Zelinskij dodáva, že ani jezuitská komunita vo Ľvove, kde pôsobí, nezostala v tomto smere bokom. Komunita má centrum pre utečencov, kde prijíma a poskytuje pomoc Ukrajincom utekajúcim pred vojnovými zverstvami.



Na záver 15-minútového rozhovoru (audio v angličtine) vojenský kaplán vyzýva všetkých na spolupráci navrátiť sa k ľudskosti „Nachádzame sa v čase, keď je ohrozený najväčší dar, ktorý máme, teda naša ľudskosť, vráťme sa  k tomuto daru ľudskosti, pretože je to niečo, čo si musíme vážiť ... Spolu sme silnejší!“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024