Dva roky od historického momentu modlitby za koniec pandémie

TK KBS, RV, jb; rp | 28. 03. 2022 15:59



Vatikán 28. marca (RV) V nedeľu 27. marca uplynuli dva roky od chvíle, keď sa počas prvej vlny pandémie pápež František zjednotil s celým svetom v mimoriadnej modlitbe za záchranu ľudstva. Svätý Otec pripomenul výročie pri modlitbe Anjel Pána a dal ju do paralely so súčasnou modlitbou za mier pre Ukrajinu:



„Práve pred dvoma rokmi sme sa na tomto námestí modlili za ukončenie pandémie. Dnes sme tak urobili za ukončenie vojny na Ukrajine.“



Bolo to 27. marca 2020, keď sa pápež modlil pred Kristom na kríži a ikonou Bohorodičky „Salus populi romani“ na prázdnom Námestí sv. Petra, zmáčanom dažďom, a udelil eucharistické požehnanie Urbi et Orbi. Do histórie vstúpili jeho slová: „Uvedomili sme si, že sa nachádzame na tej istej loďke.” Udalosť, ktorú sledoval celý svet so zatajeným dychom, dostala latinské označenie „Statio Orbis“.



Pri príležitosti druhého výročia pripravili vo Vatikáne ako pozornosť pre účastníkov poludňajšej modlitby Anjel Pána so Svätým Otcom obrazovú publikáciu z historických záberov a slov pápeža. Knihu, ktorá predstavuje memento a podnet k modlitbe rozdali prítomným v náklade 10 000 výtlačkov. Svätý Otec im tento dar predstavil ako pozvanie obracať sa v náročných chvíľach v modlitbe k Bohu:



„Pri odchode z námestia dostanete ako darček knihu, ktorú vydala Vatikánska komisia Covid-19 spolu s Dikastériom pre komunikáciu, ako pozvanie modliť sa v ťažkých chvíľach, bez strachu, vždy s vierou v Pána.“



Historické momenty naplnené bolesťou nad stratou blízkych a zároveň pevnou nádejou spočívajúcou v Bohu, zachytáva viacero krátkych videozostrihov - ukážky vo svetových jazykoch.



„Objať jeho kríž znamená nájsť odvahu objať všetky protivenstvá terajšej doby, zanechať na chvíľu náš zhon po všemohúcnosti a vlastníctve, aby sme dali priestor tvorivosti, ktorú je schopný vzbudiť iba Duch Svätý. Znamená to nájsť odvahu otvárať priestory, kde sa všetci budú môcť cítiť ako povolaní a umožniť nové formy pohostinnosti, bratstva a solidarity. V jeho kríži sme boli spasení, aby sme prijali nádej a umožnili, aby ona posilňovala a udržiavala všetky možné spôsoby a cesty, ktoré nám môžu napomôcť chrániť sa a chrániť druhých. Objímme Pána, aby sme objali nádej: toto je sila viery, ktorá oslobodzuje od strachu a vlieva nádej” (pápež František, 27. marca 2020).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024