Bratislava 28. marca (TK KBS) Skupina troch rómskych dobrovoľníkov z Varhaňoviec pomáhala cez víkend na hraničnom priechode Veľké Slemence. Ukrajinským migrantom pomáhali s batožinou, navigovali ich, povzbudzovali a slúžili vypočutím.
Dalibor Gábor opisuje svoje motivácie k tejto pomoci: „Ako mnohých ľudí na Slovensku, tak aj mňa zabolelo pri srdci, keď som videl, že ľudia, ktorí pochádzajú z Ukrajiny, trpia a boja sa o svoj život. Vtedy som si povedal: pomáhať tým, ktorí potrebujú pomoc, je povinnosťou nás veriacich. Ako sa hovorí, viera bez dobrých skutkov je mŕtva.“
Dalibor motivoval aj svojich kamarátov Milana a Bertyho a pod záštitou nadácie Roma Education Fund sa dostali na hraničný priechod. Títo mladí muži sú zároveň súčasťou Gréckokatolíckej rómskej misie.
„Na hranici Veľké Slemence sme boli dva dni a musím povedať, že to bolo dosť náročné, lebo tam bola veľká zima v nočných hodinách. Ale vydržali sme to a snažili sme sa pomôcť ľuďom akýmkoľvek spôsobom. Naša pomoc spočívala v tom, že sme pomáhali utečencom s kuframi, častokrát sme im dávali aj rady, akým spôsobom si majú nájsť prácu a kde ju majú hľadať, rozprávali sme sa s rodinami, ktoré čakali na autobus do Košíc,“ dodáva dobrovoľník Dalibor. „Silnou skúsenosťou pre mňa bolo, keď som videl prichádzať aj starší manželský pár. Starší muž nevládal chodiť, tak som zobral vozík a odviezol som ho do stanu.“ Dalibor konštatuje: „Ponaučenie pre mňa? Všetko si treba vážiť, vážiť si každý jeden deň prežitý v mieri.“
Zároveň sa Rómovia zapojili do početných zbierok organizovaných jednotlivými obcami alebo aj Gréckokatolíckou rómskou misiou. Zbierky sa týkali najmä šatstva, potravín a hygienických potrieb. Kňazi Gréckokatolíckej rómskej misie Ján Lemeš a Michal Fedin zorganizovali zbierku pre Ternov, kde je momentálne 400 vysídlencov z východnej Ukrajiny.
Do zbierky sa zapojilo spoločenstvo Rómov zo Soli. „Napriek tomu, že Rómovia nie sú na tom až tak sociálne dobre, mali ochotu zapojiť sa do tejto zbierky,“ zdôrazňuje o. Ján Lemeš. „Naplnili sme mikrobus, sedadlá sme odstránili a pomoc odviezli do Ternova, kde sme následne slávili liturgiu. Na nedeľnej liturgii sa vysídlencom všetko porozdeľovalo. Boli veľmi vďační, lebo už im dochádzali zásoby.“
Vierka, rómska žena zo Soli, oslovila aj miestne potraviny Revaj, ktoré poprosila o pomoc v zbierke pre Ukrajinu. „Predavačky si najprv pozisťovali, o akú zbierku ide – či náhodou nejde o podvod. Keď sa dozvedeli, že zbierku organizuje rómska misia, poverili ma, aby som vybrala z ich potravín veci do zbierky. Predavačky boli veľmi ochotné a na sumu nepozerali,“ opisuje Vierka. Zároveň dodáva: „Prečo som sa rozhodla pomôcť a dať utečencom aj zo svojho? Boli v núdzi a musíme si pomáhať navzájom. Keď máme možnosť pomôcť, tak pomôžeme. Bez rozdielu, bez farby pleti. Kto je v núdzi, tomu treba pomôcť," tlmočila jej slová Ivana Németová, koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva Inovačného partnerského centra.