K modlitbe a zasväteniu sa pridali biskupi s veriacimi na celom Slovensku 

TK KBS, tk; ml | 28. 03. 2022 09:35



Bratislava 28. marca (TK KBS) K modlitbe pápeža Františka za mier a k zasväteniu (zvereniu) Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie sa pridali veriaci na celom Slovensku. K osobitnému úkonu zasvätenia (zverenia) sa pridali všetci biskupi Slovenska. 



Bratislavská arcidiecéza 



Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský s pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom sa modlili za mier počas svätej omše v bratislavskej Katedrále sv. Martina.



„Je nádejné, že Boh práve kvôli našej slabosti prichádza medzi nás, aby nás zachránil," uviedol v homílii arcibiskup Zvolenský. „Ukazuje nám cestu, to je cesta človeka, ktorý žije svoj život v dialógu s Bohom, aby sme znova a znova hľadali ako Mária čo je Božia vôľa," dodal v príhovore, ktorý je k dispozícii v Podcaste





Zdroj: Facebook Bratislavská arcidiecéza 



Bratislavská eparchia 



V bratislavskej gréckokatolíckej katedrále Povýšenia svätého Kríža sa kňazi a veriaci pod vedením eparchiálneho biskupa vladyku Petra Rusnáka tiež pripojili k úkonu zasvätenia Ukrajiny a Ruska Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie, ktoré vykonal Svätý Otec František vo Vatikáne. 



Liturgické slávenie v katedrále sa začalo modlitbou starobylého hymnu Akatist k presvätej Bohorodičke. Nasledovala sv. liturgia sv. Jána Zlatoústeho s večierňou a v jej závere, súbežne so Svätým Otcom, predniesol vladyka Peter modlitbu zasvätenia. Na úkone zasvätenia bol prítomný aj Igor Marusyn, ukrajinský gréckokatolícky kňaz, ktorý je v rámci Bratislavskej eparchie poverený pastoráciou ukrajinských veriacich.



TK KBS informoval Stanislav Gábor 



Košická arcidiecéza 



Mnoho raz v minulosti bola košická Katedrála sv. Alžbety svedkom rôznych epidémií, utrpení vojen a nešťastia, ktoré sa šírili na jej území. Na sviatok Zvestovania Pána tu v atmosfére spoločnej modlitby veriaci na kolenách prosili za zastavenie vojny na Ukrajine. V úvode slávnosti  košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, v  jednote so Svätým Otcom, predniesol modlitbu zasvätenia Ukrajiny a Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.









Zdroj: Košická arcidiecéza 



Po svätej omši nasledovala pobožnosť krížovej cesty v centre Košíc. Arcibiskup Bober ju viedol spolu s košickým eparchom Mons. Cyrilom Vasiľom. Krížová cesta sa začala v Katedrále Narodenia Panny Márie. Pokračovala zastaveniami. Jej ukončenie bolo symbolicky pri hotspote na pomoc utečencom v areáli Červená hviezda.



TK KBS informoval Jaroslav Fabian 



Spišská diecéza 



Spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš slávil svätú omšu v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Po nej nasledovala adorácia s modlitbami za pokoj v Rusku a na Ukrajine. 



Diecézny administrátor sa pridal k pozvaniu Svätého Otca Františka a spolu s Božím ľudom zhromaždeným v katedrále a rovnako na rôznych miestach Spišskej diecézy zasvätil celé ľudstvo a osobitným spôsobom Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie: ”Preto my, Matka Božia i naša Matka, slávnostne zverujeme a zasväcujeme tvojmu nepoškvrnenému Srdcu seba samých, Cirkev a celé ľudstvo, osobitným spôsobom Rusko a Ukrajinu” (Z modlitby zasvätenia), uvádza stránka diecézy. 



V homílii pozval prítomných k poznaniu, ktoré formuje život človeka. Medzi poznanie patrí práve vtelenie Božieho Syna, ktoré je inšpiráciou pre konanie toho, kto spoznal túto pravdu. Modlime sa i naďalej, aby sa na príhovor Kráľovnej pokoja vo svete rozmáhalo pravé poznanie Boha, ktorý je Láska a aby zavládol na celej zemi mier.



Zdroj: Spišské biskupstvo 



Trnavská arcidiecéza 



K modlitbe a zvereniu Svätého Otca sa pridal aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.



Samotnému zasväteniu Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predchádzala svätá omša. V Bazilike sv. Mikuláša v Trnave jej predsedal arcibiskup Ján Orosch v presbytériu tohto starobylého chrámu, v ktorom sa nachádza milostivý obraz slziacej Panny Márie. Na uvedenej svätej omši sa zúčastnili i mnohí mladí ľudia, intenzívne sa pripravujúci na prijatie sviatosti birmovania v centrálnej farnosti Trnavy.



„Preto sa k tebe utiekame, klopeme na dvere tvojho Srdca, my, tvoje drahé deti, ktoré sa nikdy neunavíš navštevovať a pozývať k obráteniu. V tejto temnej hodine nám príď na pomoc a poteš nás. Opakuješ každému z nás: «Nie som tu azda ja, tvoja Matka?» Vieš, ako rozviazať spleť našich sŕdc a uzly nášho času. Vkladáme do teba svoju dôveru. Sme si istí, že najmä v čase skúšky neodvraciaš zrak od našich prosieb a prídeš nám na pomoc."



Hlboké slová modlitby zasvätenia sa po skončení svätej omše niesli chrámom z bočnej mariánskej barokovej kaplnky. Tu sa v liturgickom sprievode presunuli kňazi s hlavným celebrantom, arcibiskupom Jánom Oroschom, aby vykonali slávnostný úkon zasvätenia Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie pred milostivým obrazom slziacej Madony, ktorá je patrónkou Trnavy, prvého slobodného kráľovského mesta, nachádzajúceho sa na území dnešného Slovenska.



„Preto my, Matka Božia i naša Matka, slávnostne zverujeme a zasväcujeme tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu seba samých, Cirkev a celé ľudstvo, osobitným spôsobom Rusko a Ukrajinu. Prijmi tento náš akt, ktorý konáme s dôverou a láskou; daj, aby prestala vojna a vypros svetu mier. «Áno», ktoré vyšlo z tvojho Srdca, otvorilo dvere dejín Kniežaťu pokoja; veríme, že skrze tvoje Srdce opäť príde pokoj. Tebe teda zasväcujeme budúcnosť celej ľudskej rodiny, potreby a očakávania národov, úzkosti a nádeje sveta,“ modlili sa spolu so svojím arcipastierom v Bazilike sv. Mikuláša zhromaždení veriaci, všetci na kolenách a v takej atmosfére dôvery a pokory, ktorú nebolo možné intenzívne nevnímať.



Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave



Žilinská diecéza 



V Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej sa pripojili k zasväteniu Ruska a Ukrajiny k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie v Ríme a vo Fatime. Program sa začal modlitbou krížovej cesty a pokračoval svätou omšou, ktorú v Bazilike celebroval žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. K zasväteniu sa pridali aj ďalší biskupi. 



Zdroj: Žilinská diecéza 



Na slávnosť Zvestovania Pána 25. marca 2022 zasvätil Svätý Otec Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Akt zasvätenia sa konal počas kajúcej pobožnosti v Bazilike sv. Petra v Ríme. Súčasne v ten istý deň vykonal tento akt zasvätenia vo Fatime aj pápežský almužník kardinál Konrad Krajewski ako vyslanec Svätého Otca.



Prešovská archieparchia



V piatok 25. marca na sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke slávil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ archijerejskú svätú liturgiu s večierňou, ktorá bola obohatená o dva významné duchovné momenty – zasvätenie Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie a udelenie nižšieho svätenia (postriženija).



Obrad ustanovenia za čteca (čitateľa), pivca (speváka) a sviščenosca (svieconosiča), ako sa oficiálne nazýva prvý stupeň nižšieho svätenia, začal pred samotnou svätou liturgiou. Z rúk vladyku Jána prijali postrihnutie dvaja seminaristi štvrtého ročníka – Samuel Novický a Michal Pavlovský. Nasledoval začiatok večierne, z ktorej sa po vchode a čítaniach plynule prešlo k sláveniu svätej liturgie.



V homílii vladyka poukázal na dôveru Panny Márie, ktorá zoči voči archanjelovi Gabrielovi, aj keď možno nie všetko chápala čo vravel, povedala známe slová: „Nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Mária dovolila Bohu, aby sa vtelil do jej života. „Mojím biskupským heslom sú slová sv. apoštola Pavla z druhého listu Korinťanom: „Vy ste chrámom živého Boha“ (2 Kor 6, 16) práve preto, lebo ich považujem za najdôležitejšie v kresťanskom živote. Iba vtedy je kresťan naplno kresťanom, ak je plný Boha, ako Panna Mária. Tieto slová prepojil vladyka na svätencov, ktorí tiež povedali Bohu svoje áno, keď vstúpili do seminára a dnes toto rozhodnutie bolo potvrdené aj viditeľným znakom strihania vlasov, ktorým má ich zasvätenie sa do služby Bohu a Cirkvi ešte viac vzrastať. Na záver homílie vladyka pripomenul, že na sviatok Zvestovania Presvätej Bohorodičke pred 95 rokmi bol vysvätený za eparchiálneho prešovského biskupa Pavol Peter Gojdič OSBM. Stalo sa tak v Ríme v Bazilike sv. Klimenta 25. marca 1927. Biskupmi svätiteľmi boli biskup križevacký Dionýz Nyáradi, biskup przemyslavský Jozafát Kocylovskyj a biskup z Filadelfie (USA) Konstantin Bohačevskyj.



Úkon zasvätenia celého ľudstva a osobitne Ruska a Ukrajiny, ktoré v tento deň vykonal Svätý Otec František v Ríme a pozval, aby sa k nemu pripojili všetci biskupi a kňazi na celom svete, vykonal aj vladyka Ján počas svätej liturgie pred podávaním Eucharistie. Samotná liturgická modlitba, ktorá predchádza svätému prijímaniu má veľmi kajúci charakter, kde veriaci vyslovuje biblické slová dvoch kajúcnikov – lotra na kríži, ktorý vravel Ježišovi Pane, spomeň si na mňa keď prídeš do svojho kráľovstva a mýtnika, ktorý sa spolu s farizejom modlil v chráme a bijúc sa do pŕs hovoril Bože, buď milostivý mne hriešnemu.



Po tejto modlitbe pokľakol vladyka Ján spolu s ostatnými kňazmi a veriacimi v katedrále a predniesol modlitbu zasvätenia, po ktorej nasledovalo rozdávanie svätého prijímania.



V závere svätej liturgie sa poďakoval Bohu, vladykovi a všetkým prítomným svätenec Samuel Novický, ktorý zároveň poprosil o modlitby, aby v tejto službe prinášali pre Cirkev ovocie duchovného rastu a milostí.



Košická eparchia



K modlitbe pápeža Františka za mier a k zasväteniu Ruska a Ukrajiny sa pridal spolu s veriacimi Košickej eparchie aj arcibiskup Cyril Vasiľ. Liturgické slávenie v katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach začalo slávením sv. liturgie sv. Jána Zlatoústeho s večierňou. Po prijímaní veriacich predniesol vladyka Cyril modlitbu zasvätenia, po ktorej nasledovalo požehnanie prítomných s Eucharistickými darmi.



Arcibiskup Vasiľ sa vo svojom príhovore pozastavil nad dôležitosťou a významom liturgie 25. marca. Ide o liturgiu mimoriadnu z niekoľkých dôvodov. Ten prvý odzrkadľuje zvláštnosť liturgických predpisov pre tento deň. Ten druhý hovorí o významnej udalosti histórie spásy – Boh vstupuje do dejín človeka skrze súhlas Márie. Tretí dôvod je zvýraznený atmosférou vojny, v ktorej sa slávi tento sviatok v roku 2022 a predovšetkým osobitným úkonom zasvätenia Ruska a Ukrajiny presvätej Bohorodičke. Vladyka Cyril zdôraznil, že v tento deň ide o zopakovanie, potvrdenie a explicitné splnenie prosby z Fatimy, teda o prejav našej dôvery Božej Matke. „Dnes si uvedomujeme,“ - uzavrel arcibiskup Vasiľ – „že teraz je to už len na Tebe Mária. Našimi vlastnými ľudskými silami to už nedokážeme.“



Po svätej liturgii nasledovala pobožnosť krížovej cesty v historickom centre Košíc. Spoločne ju viedli arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup metropolita Bernard Bober a biskup Marek Forgáč. K modlitbovému sprievodu sa aktívne pripojila aj početná skupina ukrajinských utečencov, hlavne matiek s deťmi. Od gréckokatolíckej katedrály sa sprievod postupne presunul na Dominikánske námestie, ku kostolu Uršulínok, seminárnemu kostolu, k soche Panny Márie – Immaculaty, katedrále sv. Alžbety a pobožnosť bola zakončená symbolicky pri hotspote na pomoc utečencom v areáli Červená hviezda. Medzi jednotlivými zastaveniami sa veriaci modlili sv. ruženec a spievali mariánske duchovné piesne v slovenskom a ukrajinskom jazyku.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024