Vyšli nové usmernenia pre medzikultúrnu pastoráciu v oblasti migrácie

TK KBS, RV CZ, ml; pz | 25. 03. 2022 08:53



Vatikán 25. marca (RV CZ) Sekcia pre migrantov a utečencov Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju zverejnila dokument s predslovom pápeža o výzvach "podpory kultúry stretnutia" a pastoračných odpovediach na ne, ako aj o vytváraní čoraz inkluzívnejšej Cirkvi tvárou v tvár fenoménu migrácie.



Vademecum návrhov a pastoračných odpovedí, ktoré majú "umožniť rast kultúry stretnutia" a dospieť k "stále širšiemu my" a "stále inkluzívnejšej Cirkvi", ako to naznačil pápež František vo svojom posolstve k Svetovému dňu migrantov a utečencov v roku 2021. Ide o dokument "Usmernenia pre medzikultúrnu pastoráciu v oblasti migrácie", ktorý zverejnila Sekcia pre migrantov a utečencov Dikastéria Svätej stolice pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju s predslovom pápeža. Dvadsaťdva strán a príloha "postupov, ktoré sa osvedčili" a ktoré už v Cirkvi fungujú, s dôrazom na medzikultúrne príležitosti spojené so súčasnými migračnými javmi.



Sedem kapitol a príloha "osvedčené postupy"



V siedmich kapitolách sa rozoberajú výzvy vyplývajúce z dnešného čoraz globálnejšieho a multikultúrneho migračného scenára, od "rozpoznávania a prekonávania strachu" až po "vnímanie migrantov ako požehnania". Následne sa ponúknu vhodné pastoračné odpovede doplnené o už zavedené a účinné osvedčené postupy. Podporovať stretávanie, ktoré je jednou z výziev uvedených v "usmerneniach", znamená vytvoriť spoločenstvo rozmanitosti.



Nová misia: budovanie mostov prostredníctvom lásky k blížnemu



"Prítomnosť migrantov a utečencov, ktorí patria k iným náboženstvám alebo sú neveriaci," pokračuje dokument, "predstavuje novú misijnú príležitosť pre naše kresťanské spoločenstvá, ktoré sú povolané budovať mosty prostredníctvom svedectva a lásky k blížnemu." Páter Fabio Baggio, patriaci ku skalabrínom, podsekretár sekcie pre migrantov a utečencov, zdôrazňuje, že "nové usmernenia sa rodia zo skúseností miestnych cirkví a vracajú sa k nim s určitým magisteriálnym osvetlením".



Pápežova predslovná reč: "Povolaní k univerzálnemu bratstvu"



Pápež František v prejave opakuje výzvu "usilovať sa o univerzálne bratstvo, pretože sme 'všetci na jednej lodi', a pripomína, ako to vyjadril v posolstve k Svetovému dňu migrantov a utečencov v roku 2021, že "v stretnutí s rozmanitosťou" a "v dialógu, ktorý môže vzniknúť, dostávame príležitosť rásť ako Cirkev, vzájomne sa obohacovať".



Agresívny nacionalizmus a individualizmus nás rozdeľujú



Žiaľ, pokračuje pápež, "vo chvíľach najväčších kríz, akými sú pandémie a vojny, ktorých sme svedkami, nás rozdeľujú a rozdeľujú uzavreté a agresívne nacionalizmy a radikálny individualizmus, a to tak vo svete, ako aj v Cirkvi". A najvyššiu cenu "platia tí, ktorí sa môžu najľahšie stať 'inými': cudzinci, migranti, marginalizovaní, tí, ktorí žijú na existenčnej periférii".



Cirkev, ktorá nerozlišuje medzi hostiteľmi a hosťami



Pápež František píše, že tieto pastoračné smernice "nás vyzývajú k rozšíreniu spôsobu, akým žijeme Cirkev" a "nabádajú nás, aby sme videli drámu dlhodobého vykorenenia a prijali, chránili, integrovali a podporovali našich bratov a sestry". Zároveň nás povzbudzujú, aby sme "prežívali nové Letnice v našich štvrtiach a farnostiach, uznávajúc bohatstvo ich spirituality a živej liturgickej tradície". Len tak môže byť Cirkev na cestách "autenticky synodálna": Cirkev, ktorá nerozlišuje "medzi domácimi a cudzincami, medzi hostiteľmi a hosťami, pretože všetci sme pútnikmi na tejto zemi".



Ježiš nám hovorí, že sa s ním stretneme v utečeneckom tábore



Pápež uzatvára, že Ježiš nám "hovorí, že každá príležitosť stretnúť utečenca alebo migranta je príležitosťou stretnúť sa so sebou samým". A v jeho Duchu sme schopní "prijať každého, vytvoriť spoločenstvo v rozmanitosti, harmonizovať rozdiely bez toho, aby sme zavádzali uniformitu, ktorá dehumanizuje". Katolícke komunity sú teda "povolané rásť a rozpoznávať nový život, ktorý so sebou prinášajú migranti".




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024