V hlavnom meste Slovenska sa skončili Európske katolícke sociálne dni

TK KBS, ml; pz | 20. 03. 2022 15:00Bratislava 20. marca (TK KBS) V hlavnom meste Slovenska ukončili tretie Európske katolícke sociálne dni. Vyše 200 delegátov - biskupov, kňazov, zasvätených a laikov, vrátane  predsedu Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Gintarasa Grušasa, predsedu Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) kardinála Jeana-Claude Hollericha a dočasného prefekta vatikánskeho Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinála Michaela Czerneho, sa v tieni vojnového konfliktu v susednej Ukrajine počas štyroch dní zamýšľali nad novým začiatkom v Európe po pandémii.Europske, katolicke socialne dniCieľom podujatia bolo podľa organizátorov z CCEE, COMECE a Konferencie biskupov Slovenska (KBS) zamyslieť sa nad sociálnou náukou Cirkvi v kontexte aktuálnych udalostí na kontinente. Vo väčšine vystúpení hostia túto tému rozšírili o ich pohľad na dianie na Ukrajine. Svoje posolstvo adresoval účastníkom pápež František. Ocenil v ňom rýchlu a jednotnú reakciu a pomoc trpiacim ľuďom na Ukrajine a poďakoval im za poskytnutie materiálnej pomoci, pohostinnosti a prístrešia. Vyzval na využívanie politického umenia v záujme mieru. Konflikt na Ukrajine súvisí so zvráteným zneužívaním moci, uviedol.„To, čo prežívame v posledných týždňoch sa nezhoduje s tým, v čo sme dúfali po skončení ťažkej zdravotnej krízy vyvolanej pandémiou, ktorá nám dala okúsiť spolu s krehkosťou našej existencie bezmocnosť a strach. Sme otrasení tragédiou vojny, ktorá sa odohráva v srdci Európy; nikdy sme si nepomysleli, že ešte uvidíme takéto scény, pripomínajúce veľké vojnové konflikty minulého storočia.  (...) Ľudstvo je opäť ohrozené zvráteným zneužívaním moci a straníckymi záujmami, ktoré odsudzujú bezbranných ľudí k tomu, aby znášali všetky formy brutálneho násilia,“ napísal Svätý Otec František.

Európske katolícke sociálne dni sa začali vo štvrtok svätou omšou s procesiou so sviečkami v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Obetovali ju za mier na Ukrajine. Ďalší program, ktorý bolo možné okrem osobnej účasti sledovať aj na internete, obsahoval tri bloky. Debatovalo sa o sociálnych a demografických zmenách, technologickej transformácii a ekologickej premene. Hostí pozdravila i prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na krajiny a regióny, ktoré sú postihnuté vojnou a násilím, prosili o dar mieru na modlitbe s Komunitou San't Egídio, na ktorej sa zúčastnil aj predseda vlády SR Eduard Heger.

Otváracia svätá omša Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave (17. 3. 2022, Katedrála sv. Martina, Bratislava)Na Európskych katolíckych sociálnych dňoch privítali aj kardinála Michaela Czerneho SJ, špeciálneho delegáta Svätého Otca Františka pre Ukrajinu a dočasného prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj vo Vatikáne. V Kostole sv. Jána z Mathy celebroval svätú omšu a prihovoril sa účastníkom podujatia. Súkromne sa stretol s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom. Povedal, že očakáva, že sa ľudia z pandémie a vojny poučia, inak by to bola „strašná škoda“. „A my sa máme čo učiť. V Európe sa máme čo učiť,“ uviedol kard. Czerny.Európski biskupi v Bratislave privítali pozvanie pápeža Františka adresované biskupom sveta a ich kňazom, aby sa k nemu pripojili v modlitbe za mier a v zasvätení a zverení Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Okrem panelových diskusií boli v programe aj workshopy v skupinách. Nechýbal kultúrny program. Vystúpili mladí Rómovia, ktorí vlani vystupovali pre pápeža Františka. Bodkou bol film o príbehu priateľstva Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí zohrali dôležitú úlohu v rozvoji duchovného života a v boji proti totalite v Československu.  

Podujatie ukončila nedeľná svätá omša v Katedrále svätého Martina v Bratislave, ktorú celebroval predseda COMECE, kardinál Jean-Claude Hollerich. V homílii pripomenul situáciu na Ukrajine. „Modlite sa a postite sa za mier na Ukrajine; prijmite utečencov celým srdcom. Tam, kde je v takom množstve prítomný hriech, taká silná prítomnosť zla a hriechu ako vo vojne na Ukrajine, tam je prítomná aj milosť: je mocnejšie prítomná ako zlo a hriech. Milosť je skutočná,“ uviedol v homílii na svätej omši v priamom prenose katolíckej Televízie LUX.

Záverečná svätá omša Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave (20. 3. 2022, Katedrála sv. Martina, Bratislava)Európske katolícke sociálne dni nadviazali na dve predošlé podujatia. Prvé sa konali v októbri 2009 v poľskom Gdansku na tému "Solidarita - výzva pre Európu". Začala sa nimi tradícia pravidelných stretnutí, na ktorých sa katolíci z celého kontinentu stretávajú v intervaloch približne troch až štyroch rokov, aby uvažovali o Európe a Európskej únii, pričom vychádzajú zo sociálneho učenia Cirkvi. Druhé Európske katolícke sociálne dni sa konali v Madride v septembri 2014 a ich témou bola "Kresťanská viera a budúcnosť Európy".Plné znenie príhovorov, videá a fotografie je možné nájsť na stránkach www.tkkbs.sk a catholicsocialdays.eu.K správe bolo vydané FOTO (štvrtok, piatok, sobota, nedeľa
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024