Príhovor predsedu COMECE na Európskych sociálnych dňoch v Bratislave

TK KBS, cho; ml | 18. 03. 2022 11:15



Bratislava 18. marca (TK KBS) V Bratislave pokračujú Európske sociálne dni. Prinášame plné znenie príhovoru predsedu Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE), kardinála Jeana-Claude Hollericha, SJ.



Vaša Eminencia, Vaše Excelencie,

vážení delegáti biskupských konferencií, vážení hostia,



je mi veľkým potešením privítať vás dnes na treťom ročníku Európskych katolíckych sociálnych dní! Ďakujeme, že ste sa k nám pripojili zo všetkých krajín Európy, a to tak online, ako aj tu s nami v Bratislave.



Dvanásť rokov po prvom kongrese Európskych katolíckych sociálnych dní v Gdansku (2009) a sedem rokov po našom poslednom spoločnom kongrese v Madride (2014) si opäť uvedomujeme potrebu vniesť spoločne hlas katolíckej sociálnej náuky a evanjelia do praxe, aby sme odpovedali na niektoré z najväčších sociálnych výziev našej doby.



Pri pohľade na „Európu po pandémii“ a smerom k „novému začiatku“ budú tieto dni príležitosťou zamyslieť sa nad významom solidarity a sociálnej spravodlivosti v transformujúcej sa Európe.



Samozrejme, 3. európske katolícke sociálne dni sa dnes konajú v úplne inom kontexte. A keď už hovoríme o solidarite, chcel by som ešte raz pripomenúť našu bratskú blízkosť a solidaritu s našimi bratmi a sestrami na Ukrajine, ako aj s tými, ktorí utekajú pred hrôzami vojny, a zároveň poďakovať Cirkvi a mnohým dobrovoľníkom na Ukrajine, na Slovensku a v ďalších susedných krajinách za ich humanitárne úsilie a pastoračnú starostlivosť.



Ako sa už pápež František vyjadril v encyklike Fratelli tutti, „v každej vojne sa zničí práve projekt bratstva, ku ktorému je povolaná ľudská rodina“. Preto vás počas tohto tretieho ročníka Sociálnych dní pozývam, aby sme spoločne znovu objavili naše povolanie k bratstvu a aby sme uvažovali a diskutovali o ďalšom smerovaní k spravodlivej obnove Európy, ktorá nikoho nezanechá pozadu. Prostredníctvom tejto reflexie sa budeme snažiť prispieť k procesu obnovy z kresťanskej perspektívy.



Ako môžete vidieť v programe, počas našich sociálnych dní sa budeme venovať najmä trom hlavným zmenám:



- po prvé: demografická zmena a rodinný život;



- po druhé: technologická a digitálna transformácia;



- po tretie: ekologická transformácia.





Dovoľte mi, aby som v krátkosti predstavil jednotlivé témy.





„Nedostatok detí zapríčiňujúci starnutie populácie i odkázanosť starých ľudí na bolestnú samotu implicitne vyjadruje, že všetko sa končí nami, že sa rátajú len naše individuálne záujmy. Tak ,sa predmetom vyhadzovania, skartovania nestáva iba jedlo alebo nadbytočné veci, ale často aj samotné ľudské bytostiʻ“





Pozývam vás, aby ste sa synodálne zamysleli nad zodpovednosťou a konkrétnymi krokmi, ktoré možno podniknúť v rámci ekologickej transformácie na politickej úrovni, a to tak zo strany Cirkvi, ako aj každého občana.



Teraz mi dovoľte, aby som vám zaželal dobrý začiatok tretích Európskych katolíckych sociálnych dní a pripojil sa k modlitbe pápeža Františka, obracajúc sa na Pána, „Otca našej ľudskej rodiny“ s prosbou, aby sme „vytvárali lepšiu spoločnosť a dôstojnejší svet“




1 Encyklika Fratelli tutti, 26, porov. Posolstvo na svetový deň pokoja 2020 (8. december 2019), 1: L’Osservatore Romano, 13. december 2019, s. 8.





2 List Jeho Svätosti pápeža Františka o Európe ku 40. výročiu založenia COMECE a 50. výročiu nadviazania diplomatických stykov medzi Svätou stolicou a Európskou úniou a 50. výročiu prítomnosti Svätej stolice ako stáleho pozorovateľa pri Rade Európy.





3 Fratelli tutti, 19. Taktiež Príhovor diplomatickému zboru akreditovanému pri Svätej stolici (13. január 2014): AAS 106 (2014), 83-84.





4 Kompendium sociálnej náuky Cirkvi, 179.





5 Encyklika Laudato Si’, 139.





6 Encyklika Laudato Si’, 14.





7 Encyklika Laudato Si’, 13.





8 Encyklika Fratelli tutti, Modlitba k Stvoriteľovi.





[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024