Úpenlivá modlitba pápeža: „Odpusť nám vojnu, Pane. Zastav Kainovu ruku!“

TK KBS, RV, zk, jb; rp | 16. 03. 2022 15:25Vatikán 16. marca (RV) Pri generálnej audiencii v stredu 16. marca pápež František úpenlivo prosil Boha v mene ľudstva o odpustenie za zločin vojny na Ukrajine: „Odpusť nám vojnu, Pane. ... Zastav nás! ... Zastav Kainovu ruku!“ Spolu s pútnikmi v Aule Pavla VI. sa modlil za trpiacich i za obrátenie agresora a koniec násilia.Svätý Otec po minulotýždňovej odmlke, keď bol v ústraní na duchovných cvičeniach, opäť venoval stredajšie dopoludnie stretnutiu s veriacimi pri všeobecnej audiencii. V katechéze pokračoval tretím dielom cyklu o zmysle a hodnote staroby, tentoraz s osobitným dôrazom na úlohu starého človeka pomáhať zorientovať mladú generáciu, aby nezostávala v nezrelých postojoch a neupadla do skazenosti otupeného svedomia.Pápež František poukázal na príbeh patriarchu Noema z rozprávania o potope z knihy Genezis. Práve dlhoveký Noe vynikajúco vyjadruje dôležité poslanie starého človeka pre mladšie generácie.(Text katechézy bude publikovaný samostatne)V závere audiencie pozval pápež všetkých prítomných pripojiť sa v duchu k modlitbe, ktorú zostavil neapolský arcibiskup Mons. Domenico Battaglia:Odpusť nám vojnu, Pane.Pane Ježišu Kriste, Syn Boží, buď milosrdný nám hriešnikom.

Pane Ježišu, narodený pod kyjevskými bombami, zmiluj sa nad nami.

Pane Ježišu, ktorý si zomrel v náručí matky v bunkri v Charkove, zmiluj sa nad nami.

Pane Ježišu, ktorý si ako dvadsaťročný odvelený na front, zmiluj sa nad nami.

Pane Ježišu, ktorý ešte stále vidíš ozbrojené ruky v tieni svojho kríža, zmiluj sa nad nami!

Odpusť nám, Pane. Odpusť nám, ak neuspokojac sa s klincami, ktorými sme prebodli tvoju ruku, naďalej uhášame svoj smäd krvou zabitých, rozdrásaných zbraňami.

Odpusť nám, ak sa tieto ruky, ktoré si stvoril na to, aby chránili, stali nástrojmi smrti.

Odpusť nám, Pane, ak pokračujeme v zabíjaní nášho brata, odpusť nám, ak aj naďalej ako Kain dvíhame kamene z nášho poľa, aby sme zabili Ábela. Odpusť nám, ak si naďalej ospravedlňujeme našu krutosť únavou, ak svojou bolesťou legitimizujeme krutosť našich činov.

Odpusť nám vojnu, Pane. Odpusť nám vojnu, Pane.

Pane Ježišu Kriste, Syn Boží, úpenlivo ťa prosíme! Zastav Kainovu ruku!

Osvieť naše svedomie, nie naša vôľa nech sa stane, neponechaj nás napospas našim činom!

Zastav nás, Pane, zastav nás! A keď zastavíš Kainovu ruku, ujmi sa aj jeho. Je to náš brat. Ó Pane, zabrzdi násilie! Zastav nás, Pane!

Amen.(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)
[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024