Talianski podnikatelia u pápeža: „Duša pre sociálne cítenie“

TK KBS, RV, mh, jb; rp | 15. 03. 2022 13:15



Vatikán 15. marca (RV) Pápež František prijal v pondelok 14. marca skupinu talianskych podnikateľov, ktorí sa snažia podporovať kultúru sociálnej zodpovednosti v podnikaní. Povzbudil ich v ich úsilí o to, aby ekonomika bola „konkrétna, nie tekutá alebo plynná, ako to hrozí v prípade financií“. Pápež sa dotkol aj súčasnej vojnovej drámy na Ukrajine, ktorá ukazuje, že „tí, ktorí spravujú osudy národov, sa ešte nepoučili z tragédií 20. storočia“.



Pri príležitosti 20. výročia vzniku združenia s talianskym názvom „Anima per il sociale nei valori d’impresa“ (Duša pre sociálne cítenie v hodnotách podnikania), ktorého cieľom je etická a sociálna podpora podnikania v Taliansku, navštívilo viac ako 50 jej členov Vatikán, pričom ich prijal i pápež František.



Svätý Otec prítomných podnietil najprv k úvahe nad slovom „duša“ v názve ich združenia: dáva nám to „myslieť na realitu, ktorá nemá vlastnú viditeľnosť, ale zvnútra stimuluje a motivuje vaše pracovné prostredie“. Ďalej sa s pápežom zamysleli nad rozličnými krízami, ktoré majú ľudstvo posúvať vpred, ale svet sa riadi po svojom:



„Dnes, kladúc dôraz na spoločné dobro, je potrebné, aby sa politika a ekonomika v neustálom vzájomnom dialógu pevne postavili do služby života, ľudského života a života stvorenstva, nášho spoločného domova (porov. Laudato si‘, 189), a nie do služby ne-života alebo smrti, ako sa to, žiaľ, niekedy stáva.







Veľká finančná kríza v rokoch 2007 - 2008 nás mala prinútiť k tomuto smerovaniu. Áno, reakcia bola pozitívna, ale zdá sa mi, že svet sa v podstate naďalej riadil a naďalej riadi zastaranými kritériami. Nehovoriac o geopoliticko-vojenskej sfére, kde rôzne regionálne vojny a najmä prebiehajúca vojna na Ukrajine ukazujú, že tí, ktorí spravujú osudy národov, sa ešte nepoučili z tragédií 20. storočia.“



Svätý Otec ďalej v súvislosti s eticko-sociálnymi kritériami podnikania poznamenal, že „ak chceme, aby bol svet budúcnosti obývateľný a hodný človeka, je potrebné, aby sa hospodárstvo stalo slobodnejším od moci finančníctva a tvorivejšie hľadať formy výroby orientované na integrálnu ekológiu“. Ekonomika tak má byť konkrétna, nie „tekuta“ alebo „plynná“, pripomenul pápež a v tejto súvislosti odkázal prítomných na svoju knihu „Snívajme“(Let us Dream), v ktorej sa zamýšľa aj nad touto problematikou.



Na záver stretnutia pápež František členom združenia „Duša pre sociálne cítenie v hodnotách podnikania“ dal radu, ako byť naozaj „dušou“:



„Dovoľte mi, napokon, dať vám jednu „biskupskú“ radu: ak chcete byť „dušou“ vo svete podnikania, nezabúdajte sa starať o svoju vlastnú dušu, tú, ktorú máme od Boha.“




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024