Košice 12. marca (TK KBS) Pápež František, synodalita a Ecclesia semper reformanda – je názov konferencie, ktorá sa konala vo štvrtok 10. marca v Aule sv. Košických mučeníkov na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach. Jej záznam je možné nájsť TU.
Synodalita má neodmysliteľné miesto v celých dejinách Cirkvi. Pápež František ostáva verný jej tradícii, a preto ju považuje za kľúčový prostriedok pre jej obnovu a reformu. Táto konferencia bola príležitosťou pre odbornú diskusiu o synodalite a jej úlohe v ekleziológii, predovšetkým pre zachovanie starovekej praxe - Ecclesia semper reformanda. Pretože iba to, čo sa obnovuje, žije.
Aktuálne biskupská synoda prebieha celosvetovo na farskej a diecéznej úrovni a tomuto spôsobu komunikácie sa stále učíme. „Niektoré prednášky predstavovali vývoj synodality v Cirkvi a niektoré ponúkli pohľad na zmysel a vnútorný obsah synodos – spoločného kráčania, aby sa kompetencie diania v Cirkvi preniesli na diecézy a biskupov, aby biskup a jeho spoločenstvo veriacich boli tie prvé body motivácie a prvé články konania a inšpirácie," uviedol člen organizačného výboru konferencie Vladimír Juhás.
Súčasťou konferencie boli aj zahraniční hostia, ktorí priniesli svoje pohľady na tému. Pozvanie prijali aj dvaja teológovia z užšieho pápežského tímu, ktorí sa zaoberajú témou synodality, Massimo Faggioli a Rafael Luciani. „Samotná cesta synodality je cesta, ktorú Boh očakáva od Cirkvi v 21. storočí. Je to cesta k novému inštitucionálnemu modelu. Nechať si poradiť a budovať konsenzus sú dve cesty ako odpovedať na krízu v cirkvi a ako dať do praxe stredoveké kanonické pravidlo, že čo sa týka všetkých, o tom musia rozhodovať všetci a schvaľovať to všetci. Nejde o novú prax v Cirkvi, ide o starú synodálnu formu prvého tisícročia," povedal v prednáške Rafael Luciani.
Zdroj: Košická arcidiecéza