Ako vznikal film o Danici Olexovej, ktorá pred tromi tragicky zahynula

TK KBS, mgr; ml | 10. 03. 2022 13:40



Bratislava 10. marca (TK KBS) Desiateho marca si pripomíname tretie výročie leteckého nešťastia Etiópskych aerolínií, pri ktorom zahynula aj manažérka koledníckej akcie Dobrá novina Danica Olexová. Pred dvomi rokmi vznikla na jej pamiatku Nadácia Danice Olexovej – Baboon, ktorá podnietila vznik dokumentárneho filmu Danica a jej príbehy. Odvysiela ho RTVS v deň výročia o 21.30 na Dvojke.



Režisérom dokumentu je Marek Poláček, ktorý sa zhostil neľahkej úlohy, pretože Danica sa nerada ukazovala pred kamerou.  „Nezachovali sa zábery s ňou z jej afrických filmovačiek, ani na Slovensku nevystupovala v rádiách a televíziách. V archíve katolíckej televízie sme však, našťastie, našli reláciu o misiách, kde rozprávala o svojich skúsenostiach v Juhoafrickej republike a z nej sme vybrali zopár myšlienok, ktorými je film popretkávaný,“ hovorí skúsený dokumentarista, ktorý chcel poukázať aj na Danicin temperament. Okrem toho pri nakrúcaní využil jej africké príbehy a fotografie či  unikátne filmové zábery z jej detstva. Na Danicu vo filme spomína jej mama, ale aj priatelia a kolegovia zo Slovenska, z Rakúska a Kene.



Nadácia Danice Olexovej – Baboon v tento deň zároveň spúšťa webovú stránku www.baboon.sk, kde bude informovať o svojich aktivitách. Minulý rok vydal Spolok svätého Vojtecha s podporou nadácie knihu Danice Olexovej Príbehy spod akácie, ktorá je dostupná aj ako e-kniha a audiokniha v interpretácii obľúbenej slovenskej herečky Slávky Halčákovej.



Autorom námetu, scenára i réžie dokumentárneho filmu Danica a jej príbehy z tvorivej dielne RTVS, je Marek Poláček, ktorý sa delí o to, ako film vznikal.



Čo bolo pri tvorbe dokumentu o Danici najnáročnejšie?



Najväčšou ťažkosťou bolo, ako Danicu sprítomniť, oživiť. Nerada sa totiž ukazovala pred kamerou, nezachovali sa zábery s ňou z jej afrických filmovačiek ani na Slovensku nevystupovala v rádiách či televíziách. Našťastie sme v archíve našli reláciu slovenskej katolíckej televízie o misiách, kde rozprávala o svojich skúsenostiach v Juhoafrickej republike. Z tejto relácie sme vybrali zopár myšlienok, ktorými je film popretkávaný. Vďaka tomu môžeme Danicu vidieť, zažiť jej temperament, jej úsmev a otvorené vystupovanie. Tiež môžeme vďaka týmto fragmentom trochu pochopiť jej myslenie a veselý prístup k životu. Ďalším spôsobom, ako sme divákovi priblížili Danicine nazeranie na svet, bolo využitie jej afrických príbehov a fotografií, ktoré vyšli knižne pod názvom Príbehy spod akácie. V týchto momentkách Danica opisuje rôzne africké zážitky a tie sú obohatené jej fotografiami. Danica totiž veľa fotila a dobre fotila. Fotoaparát mala na krku zavesený stále.



Ako si vnímaš Danicu po príprave filmu ty?



Danica v Afrike nakrútila desiatku dokumentárnych filmov s Braňom Vinczem. Keď rozprával, čo spolu na filmovačkách zažívali, viackrát zopakoval, že Danica všetko riešila úsmevom a dobrou etiópskou kávou. Aj keď ich okradli ozbrojení banditi, ona ich s odzbrojujúcim úsmevom upokojovala, že všetko bude fajn, nech nestrieľajú, že im radi dajú všetko, čo budú môcť. Danica bola iná, bol to zjav, bol to víchor. Prinášala vietor pozitívnych zmien a nádeje.



Ako dlho si na filme pracoval?



Pamätám si na prvé stretnutie s Branislavom Vinczem, ktorý film strihal. Bolo to v novembri v roku 2020 počas prvého vážneho lockdownu. Bola zima a sedeli sme na káve v reštaurácii na terase, vedľa horel plynový ohrievač a Braňo mi rozprával, čo s Danicou pozažívali v Afrike. Začiatkom roka 2021 som sa stretával s ľuďmi, ktorí Danicu poznali, pripravil som námet a ten som počas druhého lockdownu na jar 2021 rozpracoval do scenára. Akonáhle sa oteplilo a uvoľnili sa opatrenia, začali sme  nakrúcať, aby sme to stihli, kým zas všetko zavrú. To sa aj stalo, ale nám to už neprekážalo, lebo sme sa presunuli do strižne. Film sme dokončili o rok neskôr, v novembri 2021.



TK KBS informovala Martina Grochálová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024