Taliansko 26. februára (RV) Prinášame článok profesora Raula Carusa z Katolíckej univerzity Najsvätejšieho Srdca v Miláne, špecialistu v odbore „ekonómia mieru“, ktorý je zaangažovaný v medzinárodnej spolupráci katolíckych univerzít „SACRU“. Autor sa zamýšľa nad tým, ako predísť ďalšej eskalácii konfliktu po začatej ruskej invázii na Ukrajinu.
Strategická aliancia katolíckych výskumných univerzít (SACRU) v súvislosti s početnými výzvami pápeža Františka za mier na Ukrajine a v súlade s konkrétnym cieľom globálnej spolupráce pre spoločné dobro v duchu katolíckej identity zhromaždila v uplynulých týždňoch pohľady rôznych odborníkov z oblasti medzinárodných vzťahov, ekonómie a teológie z partnerských univerzít na štyroch kontinentoch. Prinášame príspevok, ktorého autorom je
Raul Caruso
V noci 24. februára 2022 Vladimír Putin spustil rozsiahly útok na Ukrajinu. Mnohé krajiny útok ostro odsúdili. Napätie sa teraz zvýšilo, a preto by všetky vlády a diplomati mali neúnavne pracovať na tom, aby zabránili ďalšiemu zhoršovaniu situácie a chránili civilistov. Nižšie uvádzam tri ďalšie body, o ktorých je vhodné diskutovať, aby sa v blízkej budúcnosti predišlo ďalšej eskalácii.
V prvom rade, hoci sa teraz pozornosť sústreďuje na Rusko, Spojené štáty a Európu, je načase oživiť široký dialóg s Čínou. Spolupráca s Čínou je teraz naliehavo potrebná. Najmä vzhľadom na to, že západné štáty uvaľujú na Kremeľ sériu rozsiahlych hospodárskych sankcií, kľúčovým hráčom v tomto scenári by sa mohla stať Čína. V skutočnosti by sa sankcie mohli ukázať ako neúčinné, ak by významný obchodný partner, akým je Čína, prevzal kontrolu nad obchodom západných krajín s Ruskom. Peking a Moskva nedávno posilnili svoje vzťahy a Čína je významným dovozcom ruskej ropy a plynu. Čína by mohla zvýšiť svoj dovoz, čím by výrazne podporila Kremeľ. USA a európske krajiny sa tomu musia vyhnúť.
Po druhé, hoci sa to zdá byť nepopulárne a krátkodobo neúčinné, je čas zaviesť globálne politiky a dohody o obchode so zbraňami. Nejednoznačný prístup západných vlád k obchodu so zbraňami v posledných rokoch prispel k roztrieštenosti trhu so zbraňami. Západné vlády sa stali konkurentmi na globálnom trhu so zbraňami namiesto toho, aby sa držali tradičných vzťahov na obmedzenie trhu. A potom, predaj zbraní sa stal ústredným prvkom ruskej zahraničnej politiky a niektoré krajiny sú teraz vďaka tomuto prepojeniu naviazané na Kremeľ. Signál, ktorý by sa mal svetu vyslať je, že demokracie sú skutočne odhodlané nastoliť mier, a preto je potrebné vyhnúť sa akejkoľvek ďalšej nejednoznačnosti na svetovom trhu so zbraňami.
Napokon, európske demokracie EÚ sa musia pousilovať o dokončenie rozšírenia smerom na Balkán. Putin má v tomto regióne významný vplyv, pretože poskytol podporu jednému členovi bosnianskeho trojčlenného predsedníctva, konkrétne bosnianskosrbskému lídrovi Miloradovi Dodikovi. V posledných mesiacoch sa v regióne zvýšilo napätie. Netreba pripomínať, že nová vojna v Bosne by bola pre Európu najhorším scenárom. Stručne povedané, dosiahnutie prímeria je mimoriadne naliehavé, avšak je potrebné pracovať aj na zmene globálneho scenára nestability.
Autor príspevku Raul Caruso je profesorom ekonómie mieru na Katolíckej univerzite Najsvätejšieho srdca v Miláne.
(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)