Bratislava 18. februára (TK KBS) Prvým krokom koordinačných synodálnych tímov vo farnostiach, je pozvanie ľudí k aktívnej účasti na stretnutiach a rozbehnutie prihlasovania do synodálneho procesu. Cieľom je zabezpečiť účasť čo najväčšieho počtu ľudí, aby bolo možné počúvať živý hlas celého Božieho ľudu. Vyplýva to z niektorých komunikačných techník, nástrojov a zručností potrebných pre moderátorov konzultačných stretnutí, ktoré v Bratislavskej arcidiecéze na webinári predstavili facilitátori Štefánia Hrivňáková spolu s Jurajom Klepáčom.
Vo farnostiach sa majú vytvoriť skupiny najviac po 10 ľudí. Pri ich zostavení treba brať do úvahy - vzťahy v skupine, vek, pohlavie, vzdelanie, povolanie, komunikačnú úroveň jednotlivca. Následne treba vybrať tému, ktorej bude stretnutie venované. Z 10 urečných tém na preskúmanie počas synodálneho procesu má byť zvolená na jedno stretnutie len 1 téma. Dva až tri týždne pred stretnutím pošle koordinačný tím materiál na prípravu, modlitbu, rozjímanie a tiež stručné hlavné otázky k téme.
Moderátor má prichádzať na koordinačné stretnutie vnútorne pripravený a disponovaný. Privíta zúčastnených a oboznámi ich s témou synodality a synodálneho konzultačného stretnutia. Začína modlitbou k Duchu Svätému sv. Izidora. Pre lepšiu participáciu môže zaradiť trojminútové vyjadrenie každého, čo si o synodalite myslí, čo cíti a vníma v synodalite, svoje nádeje a obavy... Ponúkne pripravenú meditáciu nad biblickým textom. Po meditácii vyzve členov k reflektujúcemu dialógu. Na dialóg použije vhodnú metódu vedenia stretnutia, ktorá odráža princíp synodality. Každý sa môže postupne podeliť o ovocie svojej modlitby v súvislosti s otázkami na zamyslenie, ktoré boli predtým rozoslané. Ako sa „spoločné kráčanie“ uskutočňuje dnes vo vašej miestnej cirkvi? skúsenosti – radosti – bolesti - ovocie.
Moderátor vedie skupinu, ktorá spoločným rozlišovaním rozoberá povedané a hľadá vízie pre jednotlivcov, miestne spoločenstvo. Skupina by sa nemala snažiť obsiahnuť všetky otázky, ale mala by rozlišovať a zamerať sa na tie aspekty synodality, ktoré sú v jej kontexte najdôležitejšie. Stretnutie ukončí modlitbou. Zapisovateľ zapisuje impulzy, ak vzniknú.
Moderátor má uľahčovať, umožňovať dialóg v skupine pri sprevádzaní procesom synodality. V I. bloku moderátor reflexívne počúva. Rovnako aj členovia skupiny sa navzájom počúvajú. Nie však len slová, ale aj čo je za slovami (pocit, vzťah, výzva). To, čo výpovede jednotlivých členov vyvolávajú v každom. Zároveň moderátor povzbudzuje hovoriaceho.
Názory a postoje iných je dôležité pochopiť, nie ich vyvrátiť, preto moderátor – facilitátor si ujasňuje aj so skupinou. Bez spochybňovania alebo vyvracania postojov, názorov alebo hodnotenia členovia pridávajú svoj pohľad - facilitátor edukuje, ak je potrebné, preformulováva, alebo sa obracia na skupinu, aby niektoré veci preformulovala.
Koordinátor, moderátor, organizačný tím rekapitulujú a všímajú si tému, ktorej sa dotkli, na stretnutiach, čo rezonovalo opakovane, na čo sa treba sústrediť. Prechádzajú si impulzy z konzultačného stretnutia, dopĺňajú čo sa nestihlo zachytiť, robia spoločné zhrnutie stretnutia. Zhrnutie má veľký úžitok aj pre formovanie daného spoločenstva do budúcnosti.