Skauti a skautky oslávia 22. februára Svetový deň zamyslenia

TK KBS, lto, ml; pzt | 17. 02. 2022 13:36



Bratislava 17. februára (TK KBS) Svetový deň zamyslenia je jednou z najväčších medzinárodných skautských akcií. Zapájajú sa skauti a skautky z celého sveta vrátane Slovenska. Balíček aktivít pre skauting bol inšpirovaný známymi aktivistami, ako sú Greta Thunberg, Rachel Carson či Isatou Ceesay. Hlavnou myšlienkou tohtoročného dňa zamyslenia je ochrana životného prostredia a rodová rovnoprávnosť.



Čo je to Svetový deň zamyslenia?



Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok sa 22. februára  členovia skautingu spoločne prostredníctvom hier dozvedajú o globálnych problémoch, ktoré ovplyvňujú ich lokálne komunity, ale taktiež podnikajú kroky v rámci ich riešenia. Svetový deň zamyslenia oslavujeme každoročne už od roku 1926.



Myšlienka na založenie tohto špeciálneho dňa prišla od vodkýň a skautiek, ktoré sa v USA stretli na štvrtej Svetovej konferencii Svetového združenia skautiek. Dohodli sa, že by mal existovať špeciálny sviatok, kedy by si na seba navzájom spomenuli všetci členovia svetového skautského hnutia a vyjadrili si svoju vďaku a uznanie.



„Dátum pre svetový deň zamyslenia - 22. február bol zvolený, pretože je zároveň dňom narodenia lorda Baden-Powella, zakladateľa skautského hnutia i Olave Baden-Powell, ktorá pôsobila ako svetová náčelníčka,“ vysvetľuje Mária Budzáková, riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu.



Kto bol Robert Baden-Powell a ako vznikol skauting?



Lord Robert Baden-Powell bol britským generálom v búrskych vojnách a v roku 1907 svojím experimentálnym táborom na ostrove Brownsea na juhu Anglicka položil základy skautingu. Kniha Scouting for boys (Skauting pre chlapcov) od Baden-Powella sa okamžite stala bestsellerom a patrí k najpredávanejším knihám 20. storočia. O pôvodne chlapčenské hnutie rýchlo prejavili záujem aj dievčatá, a tak sa stalo univerzálnym hnutím pre všetkých mladých ľudí, ktoré sa rozšírilo do celého sveta a dodnes je najväčšou mládežníckou organizáciou na svete.



Svetový deň zamyslenia 2022



Na Medzinárodný deň dievčat v roku 2020 prebehol prieskum medzi skautkami a vodkyňami zo 100 krajín zameraný na problémy, ktoré ich najviac znepokojujú a zmeny vo svete, ktoré by chceli podniknúť. Z výsledkov prieskumu sa zistilo, že vodkyne a skautky mladšie ako 18 rokov sa najviac obávajú o životné prostredie - preto bude témou Svetového dňa zamyslenia v rokoch 2022-2024 Náš svet, naša budúcnosť. Tohtoročným Svetovým dňom zamyslenia sa začína tri roky trvajúca cesta vodkýň a skautiek, na konci ktorej z nich budú environmentálne uvedomelé líderky.



Každý rok sa bude stavať na tejto environmentálnej téme a budú sa skúmať prepojenia medzi životným prostredím a inými globálnymi problémami. Tento rok sa skúma, ako sú dievčatá a ženy neúmerne zasiahnuté environmentálnymi problémami a klimatickou zmenou.



Spojenie s naším životným prostredím a svetom prírody bolo pilierom vodcovstva a skautingu už od čias, keď skautské hnutie, pred vyše storočím, začalo. Pôvodný skautský zákon uvádza, že skaut je priateľom zvierat. Mnohé krajiny tento bod rozšírili a zahrnuli doň všetko živé alebo prírodu vo všeobecnosti. Prostredníctvom vodcovstva a skautingu sa mladí ľudia učia rešpektovať a vážiť si svet prírody a žiť v ňom bez toho, aby ho narúšali. Klimatické zmeny a znečisťovanie životného prostredia ohrozujú náš svet a našu budúcnosť.



Dôsledky už vidíme po celom svete: stúpajúca hladina morí, prírodné katastrofy a vymieranie druhov. Dievčatá a ženy sú týmito hrozbami neúmerne zasiahnuté, keďže častejšie žijú v chudobe, ich ľudské práva sú menej chránené a neraz čelia systémovému násiliu. No aj dievčatá, ktoré sú takto znevýhodnené, majú šancu niečo dokázať - vodcovstvo a skauting im pomáha rozvíjať životné zručnosti, odolnosť a kreativitu, ktoré potrebujú na to, aby mohli byť environmentálnymi zmenotvorcami. Počas nasledujúcich troch rokov sa Svetový deň zamyslenia zameria na to, ako sa spojiť v globálne sesterstvo a využiť tieto silné stránky na ochranu životného prostredia.



„Tohtoročný balíček aktivít k Svetovému dňu zamyslenia Náš svet, naša rovnoprávna budúcnosť oslavuje ženy a dievčatá, ktoré ako tvorkyne environmentálnych zmien už niečo dokázali,“ hovorí Mária Budzáková, riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu.



Tento rok boli aktivity pre skautky a skautov inšpirované úžasnými ženami, ako sú - Leydy Pech Mayská (včelárka a aktivistka), Hindou Oumarou Ibrahim (čadská enviromentálna aktivistka), Isatou Ceesay (gambijská aktivistka v oblasti recyklácie), Greta Thunberg (švédska enviromentálna aktivistka), Rachel Carson (americká morská biologička a spisovateľka diel o prírode), Tessa Khan (britská právnička v oblasti ľudských práv) a Malaika Vaz (indská prieskumníčka z National Geographic, filmárka a televízna moderátorka prírodovedeckých dokumentov).



-



Slovenský skauting patrí medzi najväčšie mládežnícke organizácie na Slovensku a má vyše 100-ročnú tradíciu. Skauting spája skvelé zážitky s budovaním životných zručností a silného charakteru. Ponúka pestrú programovú paletu pre rôzne vekové kategórie detí a mládeže, čím umožňuje aktívne tráviť ich voľný čas. Za pomoci stoviek mladých a dospelých dobrovoľníkov vytvárame priestor na ich všestranný rozvoj. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch.



Viac informácii poskytne Lucia Tóthová z Ústredia Slovenského skautingu (komunikacia@skauting.sk / 02/446 40 154).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024