Vatikán 1. februára (RV) V súvislosti so smutným výročím vojenského prevratu v Mjanmarsku miestni biskupi na čele s kardinálom Charlesom Maungom Bo vyjadrujú solidaritu trpiacemu obyvateľstvu a vyzývajú Cirkev i všetkých kresťanov, aby sa stali „ranenými uzdravovateľmi“ a „nástrojmi pokoja“. Medzinárodné spoločenstvo prosia o vyhnutie sa dodávaniu zbraní a o podporu sprístupnenia humanitárnej pomoci.
V Mjanmarsku si dnes, 1. februára, pripomínajú prvé výročie vojenského prevratu, po ktorom sa vlády ujala armáda kruto potláčajúca protesty za znovunastolenie demokracie a dodržiavanie ľudských práv. „Cítime vašu bolesť, vaše utrpenie, váš hlad, chápeme vaše sklamanie, chápeme vašu rezistenciu“, odkazuje v tejto súvislosti mjanmarskému ľudu arcibiskup Rangúnu kardinál Bo v posolstve, ktoré predstavil aj v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas - Vatican News. Zároveň dodáva: „Avšak tým, ktorí veria jedine v násilný odboj, hovoríme: existujú aj iné, pokojné prostriedky“.
Presne pred rokom, 1. februára 2021, mjanmarská armáda pod vedením generála Min Aun Hlainga štátnym prevratom zosadila zvolenú vládu líderky Národnej ligy za demokraciu Aun San Su Ťij a zatkla ju, ako aj ďalších zvolených predstaviteľov. Prevrat vyvolal rozsiahle protesty a štrajky, ktoré požadovali prepustenie političky a obnovenie demokratického procesu. Bezpečnostné sily vojenskej junty, ktoré odpovedali násilnými zásahmi proti odporcom prevratu, doteraz zabili takmer 1 500 demonštrantov a zatkli viac než 11 700 ľudí. Prevrat znamenal koniec desaťročia reforiem v prospech demokratickej vlády po takmer polstoročí tvrdej vojenskej diktatúry.
„Sme hlboko znepokojení“, hovorí v rozhovore na margo zúfalej situácie obyvateľstva predseda Konferencie katolíckych biskupov Mjanmarska, ktorá sa sústavne snaží podporovať sprístupnenie humanitárnej pomoci núdznym a vyzýva všetky strany k ceste zmierenia a pokojného riešenia situácie.
OSN odhaduje, že dramatická situácia v krajine uvrhla do chudoby polovicu 54-miliónovej krajiny. Až 14 z 15 tamojších regiónov už prekonalo hranicu akútnej podvýživy. V krajine sa nachádza obrovský počet vnútorne vysídlených, osobitne v kresťanských oblastiach.
„Naše obyvateľstvo žije v strachu, v úzkosti, v hlade a v perspektíve ohrozenia života“, hovorí kardinál Bo a aktuálnu situáciu opisuje ako „stúpajúcu špirálu chaosu, zmätku, konfliktu a ľudskej agónie“. „Celé Mjanmarsko sa stalo vojnovou zónou“, konštatuje kardinál.
„Pokiaľ ide o kresťanov a katolíkov, sú skutočne smutní. Médiá zaznamenali útoky na miesta kultu“, uvádza pre Vatikánsky rozhlas kardinál Bo, a to aj v súvislosti s brutálnym atentátom v dedine Mo Son na Štedrý deň, pri ktorom prišlo o život 35 ľudí, vrátane detí a humanitných pracovníkov. „Všade je enormné množstvo vysídlených, osobitne v kresťanských zónach“, opisuje stav kardinál.
Kostoly, ktoré poskytli útočisko utečencom utekajúcim pred zrážkami medzi armádou a ozbrojenými skupinami, sú terčom útokov a bombardovania zo strany armády. Kňazi a pastori sú zatýkaní a mnohí neozbrojení civilisti vrátane kresťanov boli zabití.
Kardinál Bo zdôrazňuje: „Čo je veľa, to je veľa. Je čas uzdravovania. Ľudia a krajina už viac nemôžu znášať bolesť a násilie. Skutočne dúfam, že zainteresované strany nastúpia na cestu pokoja a zmierenia.“
„Ako Cirkev a ako kresťania nasledujme pokyny pápeža Františka. Staňme sa raneným uzdravovateľom, staňme sa nástrojom pokoja. Zapáľme svetlo nádeje uprostred frustrujúcej tmy!“
Kardinál sa v mene biskupov obracia aj na zodpovedných členov armády. Naliehavo vyzýva na zabezpečenie humanitárneho prístupu pre milióny postihnutých ľudí a pripomína: „Neustále vyzývame k dialógu, k prepusteniu zadržiavaných osôb, k väčšej slobode prejavu a k rešpektovaniu základných ľudských práv všetkých.“
„Po počiatočnom období záujmu sa zdá, že Mjanmarsko zmizlo z radaru sveta“, smutne zdôrazňuje kardinál Bo a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby pamätalo na jeho vlasť a pomohlo jej v boji o mier. „Chceme vás vyzvať, aby ste sa vyhli dodávaniu zbraní a aby ste podporili väčší prístup k humanitárnej pomoci. Pokoj je možný. Pokoj je jediná cesta“, konštatuje kardinál Bo.
Dodajme, že pápež František, ktorý krajinu navštívil v roku 2017, sa opakovane prihovára za pokojné riešenie krízy v Mjanmarsku. Naposledy o tom hovoril pri novoročnom stretnutí s diplomatickým zborom akreditovaným pri Svätej stolici.