Bilancia Ekonomického sekretariátu Svätej stolice za rok 2021

TK KBS, RV mh; ml | 28. 01. 2022 20:05



Vatikán 28. januára (RV) „Pomáhať ekonomike Svätej stolice napĺňať jej potreby a dbať, aby ekonomická činnosť neodvádzala pozornosť od poslania pomáhať jednote v dobročinnosti a od evanjelizačného poslania Cirkvi, ani jej neuberala na dôveryhodnosti.“ Takto opisuje úlohu Ekonomického sekretariátu jeho prefekt, páter Juan Antonio Guerrero Alves. V rozhovore pre vatikánske médiá uviedol niektoré údaje o novom rozpočte Svätej stolice, ktorý sa tento rok výrazne zvýšil v dôsledku začlenenia nových subjektov.



Edičný riaditeľ Vatikánskych médií Andrea Tornielli sa pýtal na hospodárenie Svätej stolice za rok 2021. Dôvod, prečo sa zvýšil rozpočet tento rok z 300 na 800 miliónov, vysvetlil španielsky jezuita, ktorý vedie vatikánske ekonomické oddelenie už dva roky, nasledovne:



„Novinkou tohto roka je, že sa zvýšil počet subjektov zahrnutých do rozpočtu Svätej stolice. Minulý rok to bolo 60 subjektov a tento rok 90. Dôvodom, prečo Ekonomická rada prijala toto rozhodnutie, je skutočnosť, že tento nový okruh umožňuje komplexnejší pohľad na ekonomickú situáciu Svätej stolice. Väčšia viditeľnosť, väčšia transparentnosť a väčšia kontrola. [...]







Zahrnuli sa aj subjekty, ktoré síce nie sú riadne dikastériá alebo Rímska kúria, ale sú vo vlastníctve Svätej stolice alebo sú od nej závislé a nesú za ňu finančnú zodpovednosť. Ide napríklad o detskú nemocnicu Bambino Gesù alebo nemocnicu Casa Sollievo della Sofferenza (nemocnica založená sv. Piom z Pietrelčiny, pozn.), niektoré nadácie, ktoré slúžia dikastériám alebo dôchodkovým fondom, fond zdravotnej starostlivosti, štyri hlavné rímske baziliky a svätyne v Lorete, Pompejach a Padove. [...]



V novom okruhu predstavujú príjmy 770 miliónov eur a výdavky 803 miliónov eur, čo znamená celkový deficit 33 miliónov eur v porovnaní s minuloročným rozpočtovo predpokladaným vo výške 42 miliónov. Podľa našich prognóz očakávame v roku 2021 o niečo nižší deficit, ako je rozpočtovaný.“



Aké najdôležitejšie výsledky sa dosiahli za posledných dvanásť mesiacov?



„Obmedzenie výdavkov bez toho, aby sa znížili výdavky pápežskej charity - tie sa naopak zvýšili kvôli očkovaniu pre bezdomovcov, zvýšila sa aj pomoci cirkvám v núdzi atď., a zároveň ďalšie zníženie príjmov. Myslím, že dikastériá si uvedomujú ekonomickú situáciu a znižujú svoje výdavky, ako sa len dá, niekedy ich žiadame, aby ich znížili ešte viac. Samozrejme, že znižovanie má svoje hranice, poslanie musí byť splnené. Vo všeobecnosti sa to deje s veľkou osobnou obetavosťou mnohých ľudí.“ (Zdroj)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024