Český štatistický úrad zverejnil podrobnejšie dáta o sčítaní obyvateľov 

TK KBS, TS CBK, ml; pz | 28. 01. 2022 12:10



Praha 28. januára (TS ČBK) Český štatistický úrad (ČSÚ) zverejnil podrobnejšie údaje z minuloročného sčítania ľudu, ktoré spochybnili predtým uvádzané informácie o výraznom poklese počtu katolíkov. Výsledky sčítania naznačujú pomerne stabilný počet veriacich, píše Katolícky týdenník. 



Zmätok pri interpretácii údajov spôsobila tzv. otvorená otázka o náboženstve, do ktorej mohli ľudia uviesť neoficiálny názov svojej cirkvi. Česká biskupská konferencia pred sčítaním pripomenula, že je potrebné uvádzať cirkevnú príslušnosť názvom: Cirkev rímskokatolícka. „Hoci ČSÚ zároveň vyzval respondentov, aby čo najpresnejšie uviedli svoju náboženskú príslušnosť alebo cirkev, vyskytlo sa množstvo všeobecnejších položiek, ktoré nebolo možné priradiť ku konkrétnej cirkvi," vysvetlil hovorca ČSÚ Ján Cieslar a dodal, že úrad nie je oprávnený interpretovať údaje poskytnuté respondentmi.



V podrobnejšom prehľade tieto odpovede predstavujú kolónku "katolícka viera (katolík)", ktorú vyplnilo takmer 236 000 ďalších ľudí. V Českej republike sa teda ku katolíckej viere hlási takmer milión ľudí, čo je podobný počet ako pri sčítaní ľudu v roku 2011 (1,08 milióna). Ďalších 70 tisíc ľudí sa prihlásilo ku kresťanstvu bez rozdielu. 



„Žijeme v krajine, ktorá je už viac ako tri desaťročia známa ako najateistickejšia krajina na svete. Keď sa však pozriem do kolónky príslušnosti k cirkvám a náboženským spoločnostiam, čítam, že päťstopäťdesiatpäť obyvateľov Českej republiky sa hlási k ateizmu,“ poukazuje na jeden z údajov kardinál Dominik Duka.



Sociológ Jan Spousta dokonca interpretuje rozšírené výsledky sčítania ako stabilizáciu počtu veriacich. „Zdá sa, že pokles nie je taký dramatický, ako sa pôvodne uvádzalo. Údaje naznačujú, že počet veriacich jednej denominácie sa prelieva medzi jednotlivými kategóriami. To neplatí len pre rímskokatolícku cirkev, ale napríklad aj pre židovské náboženstvo. Niektorí sa hlásia k Federácii židovských obcí, mnohí iní "len" k judaizmu,“ vysvetľuje Spousta a dodáva, že je potrebné počkať na ďalšie podrobnosti zo strany CSO.



Článok vyšiel v Katolíckom týdeníku (5/2022) / Prevzaté zo stránky cirkev.cz / Krátené 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024