Jednota kresťanov vo Svätej zemi rastie, vraví kustód Svätej zeme

TK KBS, cirk, ml; pz | 19. 01. 2022 09:52



Vatikán 19. januára (TS ČBK) Audiencia u Svätého Otca nás povzbudila a usmernila, hovorí páter Francesco Patton. Napriek zložitému blízkovýchodnému kontextu nechýbajú príklady prežívaného bratstva, dodáva františkánsky kustód Svätej zeme v rozhovore pre vatikánske médiá.



„Nešetrili sme podrážky našich topánok,” parafrázuje páter Patton minuloročné pápežské posolstvo ku Dňu médií. „Tí, ktorí pracujú v médiách vo Svätej zemi, si musia obúvať podrážky, aby si uvedomili mnohé bolesti a problémy, ktoré existujú, ale aj zrnká dobra, ktoré nájdete aj v oblastiach, kde konflikt trvá už desať rokov, ako je Sýria.“ Pripomína, že starostlivosť františkánskej kustódie zahŕňa aj Libanon, ktorý zasiahla hlboká hospodárska a politická kríza, alebo oblasti, ktoré v posledných dvoch rokoch veľmi utrpeli v dôsledku pandémie, ako napríklad Palestína a Jeruzalem.



Napriek tomu, a možno práve preto, duchovný otec Patton hovorí o dobrých medzináboženských skúsenostiach: „Z medzináboženského hľadiska máme mimoriadne zaujímavé skúsenosti. Napríklad v Izraeli prebieha dialóg so židovskými komunitami, v rámci ktorého sa vytvárajú silné bratské putá. Mám na mysli spoločné dni so židovskou komunitou v Ein Kareme alebo v oblasti vzdelávania, ako je hudobné konzervatórium Magnificat v Jeruzaleme, kde sú židovskí, kresťanskí a moslimskí profesori a študenti.



V Sýrii považujem za jednu z najvýznamnejších akcií tohto druhu iniciatívu, ktorej cieľom je dať meno a budúcnosť deťom z Aleppa. Tým, ktorí zostali bez otca, a preto nemohli byť zapísaní do matriky. Vďaka spolupráci s miestnym muftím, biskupom a našou františkánskou farnosťou sme skutočne mohli dať týmto deťom meno a tým aj budúcnosť. Podobne sa nám podarilo spustiť aj program na pomoc deťom a mladým ľuďom, ktorí majú traumu z dlhoročného konfliktu. Sú to znaky "možného bratstva" v mene dobra pre človeka a pre tých najkrehkejších.“



Kroky kresťanov všetkých tradícií smerujú na miesta spojené s Ježišovým životom. Ich prelínanie je takmer hmatateľnou príležitosťou zažiť jednotu, hovorí ďalej Patton. „Trúfam si povedať, že Svätá zem je miestom, kde sú kresťanské komunity najbližšie k jednote. Povedal by som, že vo Svätej zemi sa možno menej teoretizuje o ekumenizme, ale jednota sa viac uplatňuje v praxi.



Za posledných šesť rokov - hovorím z vlastnej skúsenosti - som bol svedkom neustáleho nárastu tejto jednoty,“ hovorí kustód Svätej zeme a vracia sa k symbolu hviezdy, ktorý sa objavuje v motte tohtoročného Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov:



„Troch kráľov slávime 6. januára a popoludní tohto dňa východní kresťania začínajú sláviť Vianoce. V tento deň sa takmer všetky cirkvi na Východe i Západe zhromažďujú okolo jaslí, do ktorých Mária uložila Dieťa Ježiša. Niektorí slávia Zjavenie Pána, iní Narodenie Pána. Bolo by naozaj krásne zamerať sa niekedy na tento obraz, aby sme ukázali, že napriek zdanlivému zmätku sa v tejto betlehemskej jaskyni odohráva jednota kresťanov - určite veľmi sui generis.“



Zdroj: cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024