Predseda KBS: Zastaňme sa biednych, hoci za to utŕžime výsmech

TK KBS, ml; ml | 01. 01. 2022 13:15



Bratislava 1. januára (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský slávil novoročnú svätú omšu v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Naživo ju priniesla RTVS. 



„Dovoľte mi zaželať vám, aby ste sa v novom roku odvážne posunuli vpred na ceste života, aby ste nestagnovali, ale aby ste žili prorocky vo svetle evanjelia. V tom povolaní, ktoré zastávate a v tej situácii, v ktorej sa práve nachádzate: v tom najskrytejšom aj v tom najviditeľnejšom," uviedol bratislavský arcibiskup metropolita na slávnosť Panny Márie Bohorodičky, pri príležitosti Dňa vzniku SR a Svetového dňa pokoja.



Homíliu Mons. Stanislava Zvolenského prinášame v plnom znení: 



-



Drahí bratia a sestry,



na nový rok slávime v liturgii sviatok Bohorodičky, Panny Márie. Ona priviedla na svet Božieho Syna, Ježiša Krista, od ktorého narodenia počítame celý náš letopočet. Ježiš Kristus je zároveň najhlbším zdrojom našej nádeje a prameňom pokoja a požehnania, ktoré si do nového roku prajeme.



Keď uvažujeme nad tým, čo nás bude v nasledujúcom roku čakať, dovoľte mi pripomenúť udalosť, ktorej sme boli svedkami v roku uplynulom. V septembri 2021 navštívil Slovensko Svätý Otec, pápež František. A bol nielen tu v Bratislave, priamo v tejto katedrále, ale aj v Prešove, Košiciach a v Šaštíne. Pre Cirkev i pre celú spoločnosť bola jeho návšteva zdrojom radosti a povzbudenia. Chcel by som sa preto na chvíľu vrátiť k myšlienkam, o ktoré sa s nami pápež František podelil, a ktoré môžeme dobre rozvíjať aj v Novom roku.



Tu v katedrále Svätý  Otec povzbudil zasvätené osoby k slobode, tvorivosti a dialógu. A nadviazal na to v Šaštíne, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, našej patrónky, pri svätej omši, ktorou jeho návšteva vrcholila. Tam, v kontexte života Panny Márie, hovoril o troch témach: o ceste, proroctve a súcite. A práve tieto tri témy, milí bratia a sestry, veľmi pekne korešpondujú aj s dnešným mariánskym sviatkom, slávnosťou Bohorodičky, a korešpondujú aj s Novým rokom.



Panna Mária bola skutočne ženou, ktorá nezostávala na jednom mieste. Vždy s odvahou kráčala vpred a šla tam, kde bolo potrebné. Vydala sa na cestu k svätej Alžbete, aby jej pomohla, putovala so svätým Jozefom do Betlehema, a to aj napriek okolnostiam svojho tehotenstva, šla do Egypta, aby zachránila dieťa Ježiša pred Herodesom. Nájdeme ju potom v Nazarete, v Jeruzaleme, v Káne Galilejskej, na Kalvárii, s učeníkmi po vzkriesení.



Tak ako Mária, ani my sa nemáme báť cesty. Nemáme ostávať na mieste, byť statickí, pripomenul nám pápež. Lebo keď sa Cirkev zastaví, ochorie. Keď sa biskupi zastavia, ochorie Cirkev. A keď sa kňazi zastavia, ochorie Boží ľud. Nesmieme teda stagnovať. Musíme hľadať vždy nové cesty, ako byť k dispozícii, ako slúžiť, ako sprostredkovať Božiu blízkosť. A nesmie nám v tom brániť ani pandémia, ani sťažené okolnosti. Ďakujem vám všetkým, drahí bratia a sestry, za tvorivosť pri hľadaní ciest ako dnes slúžiť ľuďom, ako ohlasovať evanjelium.



V tomto kontexte má potešilo čítanie o človeku, pre ktorého je cestovanie povolaním. Riadi trolejbus tu v Bratislave, volá sa Tomáš. Spomína ako pomohol kúpiť lístok cudzinke, keď si nevedela rady. No vzápätí si všimol, že pani nevie, že lístok treba aj potvrdiť, označiť. Preto jej ukázal ako to spraviť. Vzápätí prišli revízori. Pani s vďakou pochopila. A vodič, stojac potom na zastávke pri kostole, pochopil modlitbu, ktorú znela práve v tej chvíli cez okná: odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojím vinníkom. Aby sme prijali Božie odpustenie, treba ho aj "potvrdiť" - naším odpustením blížnemu.



Nezostaňme v Novom roku stáť na mieste, keď zbadáme príležitosť pomôcť inému. Urobme tento krok. A zároveň, urobme aj krok prosby o odpustenie, u Boha, aj u ľudí. A zmierme sa so svojimi hnevníkmi. Aj my odpustime. Nenechajme sa deliť hádkami. Nenechajme sa popudzovať proti sebe. Neobracajme sa chrbtom k Bohu, ani k ľuďom. Nezatvárajme sa do seba, do vlastného rozhorčenia, ale vykročme k sebe a usilujme sa o pokoj a o trpezlivosť.



V dnešnom evanjeliu pastieri rozprávajú o tom, čo im bolo povedané o narodenom dieťati. Príchodom Ježiša sa naplnili proroctvá. To je druhé kľúčové slovo pápeža Františka v jeho príhovore v Šaštíne. Pripomenul pritom, že narodený Kristus je znamením, ktorému budú odporovať. Veď to je súčasťou úlohy proroka. Kto žije v nenápadnom pohodlí a bez protivenstiev, nežije prorocky. Je to zrejmé z príkladu samotného Ježiša Krista i z príkladu Jána Krstiteľa. A aj Máriinu dušu prenikol meč bolesti - aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.



Ak chce byť kresťan pre dnešný svet prorokom, musí rátať s protivenstvami. Nemá ich však vyvolávať ani vyhľadávať. Ale nesmie pred nimi utekať, keď prídu. Je dôležité, aby sme sa do protivenstiev nevrhali. A neštylizovali. Aby sme nechceli byť hrdinami na nesprávnom mieste. Veľmi potrebné pre hrdinstvo prorokov je pokora. A ochota slúžiť. A veľmi nepotrebná je zahľadenosť do seba. Práve toto je dnes veľké nebezpečenstvo: sústredenosť na seba samého. A nevšímavosť, či dokonca bezohľadnosť voči potrebám a trápeniam druhých.



V uplynulom roku bolo pre mňa povzbudením stretnúť človeka, ktorý našiel zmysel života vo všímavosti k deťom. Volá sa Magnus. Keď mu chlapček v jednej africkej krajine povedal, že jeho veľkým prianím je, aby mohol chodiť do školy a nemusel byť hladný, Magnus sa pustil do projektu, ktorý spája tieto dve veci: dáva deťom jedlo a dáva im ho v škole. Mary's Meals sa s týmto cieľom medzičasom stalo medzinárodnou organizáciou a Magnus hovorí, že až keď sa začneme deliť s druhými, zistíme, kto skutočne sme.



Toto je veľmi prorocká myšlienka pre nový rok. Mať oči otvorené pre tých, ktorí majú vážnejšie problémy, než tie naše. Nezatvoriť si srdcia pred hladnými, utekajúcimi, sužovanými. Podať pomocnú ruku. Ale sa aj postaviť na obranu. Zastať sa biednych, hoci za to utŕžime výsmech, alebo sa vystavíme nepochopeniu. Uvažovať stále nad tým, kto je slabý, kto je znevýhodnený, ohrozený a mať pre neho pochopenie, byť na jeho strane, to je vlastne to dôležité proroctvo. Proroctvo podeliť sa s tým, kto potrebuje pomoc. To samozrejme platí pre najbližšie okolie, ale aj pre miesta, na ktoré nedovidíme.



Možno povedať, že práve s tým súvisí aj tretie kľúčové slovo pápeža Františka v Šaštíne: súcit. Božia Matka bola s Kristom vo všetkých okolnostiach jeho života. Neopustila ho nikdy, stála pod jeho krížom. No jej súcitenie si môžeme všimnúť napríklad aj v Káne, keď si všimla, že svadobčanom chýba víno, a oslava sa mala skončiť smutným spôsobom. Prosila Krista o pomoc. A vieme, že práve táto udalosť z Kány Galilejskej sa stala príležitosťou na jeho zjavenie pred ľuďmi. Na znamenie, ktoré presiahlo udalosť svadobného pohostenia.



Veľmi sa ma v roku 2021 dotklo svedectvo života lekárky a rehoľnej sestry, ktorá sa zhodou okolností stretla aj so Svätým Otcom, keď bol na návšteve v Bratislave. Jej meno je Mária. Vstúpila do kongregácie sestier Matky Terezy, k misionárkam lásky, a počas svojho života ako lekárka zachránila tisíce detí. No vyliala aj tisíce súcitných sĺz pri tých, ktorým nemohla pomôcť. Deti ju milovali a ona dávala zo seba to najlepšie. Keď vážne ochorela ona sama, svoju chorobu do posledného dňa života obetovala za pápeža Františka, za jeho službu. Svojím životom i prechodom do večnosti je rehoľnica Mária obdivuhodnou inšpiráciou pre postoj súcitenia, všímavosti. Pre život naplnený pokojom, požehnaním a nádejou. Nádejou, ktorá prekračuje hranice nášho sveta.



Milí bratia a sestry, rozvíjajme v novom roku dobré semienka, ktoré nám Svätý Otec ponúkol pri svojej návšteve v roku 2021. Starajme sa o ne vo viere, nádeji a láske. Podobne ako vodič trolejbusu Tomáš, pomocník hladujúcich detí Magnus či rehoľnica, lekárka Mária. Dovoľte mi zaželať vám, aby ste sa v novom roku odvážne posunuli vpred na ceste života, aby ste nestagnovali, ale aby ste žili prorocky vo svetle evanjelia. V tom povolaní, ktoré zastávate a v tej situácii, v ktorej sa práve nachádzate: v tom najskrytejšom aj v tom najviditeľnejšom. A aby ste boli ľuďmi neustáleho, veľkého a trpezlivého súcitu so slabosťami a bolesťami našich blížnych - či už tie slabosti patria do materiálnej alebo duchovnej oblasti.



K tomu všetkému nech vám pomáha orodovanie našej Nebeskej Matky, Bohorodičky Panny Márie. Nech vám teda nový rok prinesie novú nádej na lepšie časy. A nech vás všetkých Pán Ježiš Kristus počas celého roka zahrnie hlbokým Božím pokojom a hojným požehnaním. Amen.



-




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024