Trnava 13. decembra (TK KBS) Teologická fakulta Trnavskej univerzity vydala knihu profesora Ladislava Csontosa SJ, v ktorej sa zaoberá mučeníkmi viery, najmä z radov jezuitskej rehole, počas bývalého režimu pred rokom 1989. Nesie názov Môže byť svedectvo obetí komunizmu chápané ako mučeníctvo?
Životné príbehy viacerých slovenských jezuitov z obdobia komunistického prenasledovania poukazujú na hrdinskú vernosť rehoľnému povolaniu aj za cenu prenasledovania a straty osobnej slobody.
Ani jeden z mučených slovenských jezuitov nezomrel bezprostredne pri mučení alebo vo väzení. Všetci však boli podrobení tvrdému fyzickému a psychickému mučeniu bez dostatočnej stravy a spánku, keď boli vypočúvaní v noci a cez deň museli bdieť a iba chodiť po cele. Vo väzení dostali len minimálnu zdravotnú starostlivosť, ako napríklad P. Pavol Horský chorý na tuberkulózu.
Vychádzali z väzenia s podlomeným zdravím, preto sa museli liečiť, ako napríklad kardinál Ján Chryzostom Korec. Ustavične boli sledovaní a znepokojovaní Štátnou bezpečnosťou, čo napokon malo za následok ich smrť.
Viacerí z nich sú stále v pamäti veriacich a bolo o nich už publikované viacero textov. O niektorých boli vytvorené aj televízne dokumenty, usporiadané vedecké konferencie a vydané ich diela. Niektorým boli v ich rodiskách osadené pamätné tabule a postupne sa rozvíja úcta k nim.
Profesor Ladislav Csontos si v novej publikácii Môže byť svedectvo obetí komunizmu chápané ako mučeníctvo? kladie otázku, či práve takýmto rehoľníkom, ktorí o svojej viere svedčili za najťažších podmienok boľševického režimu, patrí veniec mučeníctva – a teda či sa otvorí raz proces blahorečenia veľkej skupiny trpiteľov za vieru.
TK KBS informoval Matúš Demko