V Žiline sa stretli rady KBS, ktoré sa venujú sociálnej problematike 

TK KBS, khu, ml; pz | 10. 12. 2021 14:41



Žilina 10. decembra (TK KBS) V Žiline sa vo štvrtok stretli rady a komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa venujú sociálnej problematike. Časť ich členov sa zapojilo do zasadnutia online spôsobom, časť osobne. Podujatie sa konalo v znamení témy Predchádzať chudobe a sociálnemu vylúčeniu - Európska záruka pre deti. Zasadanie sa uskutočnilo pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. 10. decembra 1948 bola totiž Valným zhromaždením OSN prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv. Plánované pracovné skupiny - sprevádzanie chudobných detí a rodín, príprava dobrovoľníckeho programu pre stretnutie mládeže T22, legislatíva, advokácia,  verejné zdroje a potravinová pomoc, sa vzhľadom na pandemickú situáciu uskutočnia online začiatkom januára.



„Chudoba predstavuje ohrozenie viacerých ľudských práv. Situácia chudoby sa v súčasnosti zhoršila aj v dôsledku pandémie COVID 19. Chudobní, aj ľudia ohrození chudobou sa ocitli vo veľmi neistej situácii a čelia viacerým výzvam a neistým životným podmienkam. Sociálna subkomisia vníma službu pomáhajúcim, spájanie a synergiu za svoje vlastné poslanie. Z tohto dôvodu sa aj konajú tieto spoločné stretnutia pre príležitosti Dňa ľudských práv.



Na zasadaní boli prítomní predsedovi rád a komisií KBS - Mons Peter Rusnák ako predseda sociálnej subkomisie, Rady Iustitia et Pax, a bioetickej subkomisie, Mons Ján Haľko, predseda Rady pre migrantov, Mons. Ján Babjak, predseda environmentálnej subkomisie, Mons. Cyril Vasiľ, predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a SKCH a Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity. KVRPS reprezentovala predsedníčka jej sociálnej komisie setra Karola Dravecká. Charita bola zastúpená svojím generálnym sekretárom Erichom Hulmanom a riaditeľmi zo Spiša a Košíc, Pavlom Vilčekom a Cyrilom Korpesiom. Správy o činnosti predniesli tajomníci rád a komisií. Stretnutia sa zúčastnili aj viacerí laici a zasvätení, angažovaní v službe blížnym,“ informovala TK KBS Katarína Hulmanová, tajomníčka komisie. 



Osobitná pozornosť bola venovaná príprave Národného stretnutia mládeže T22 v Trenčíne. Po dobrých skúsenostiach z Prešova sa mladí rozhodli zopakovať (v prijateľnej miere a s ohľadom na aktuálnu zdravotnú situáciu) Popoludnie angažovanosti aj v rámci T22. Pomáhajúce inštitúcie vítajú túto iniciatívu a budú jej nápomocné tak ako v minulosti. V najbližších dňoch sa očakávajú aj informácie o priebehu Európskych sociálnych katolíckych dňoch, ktoré by sa mali v marci uskutočniť na Slovensku.



Na zasadaní prijali účastníci spoločný záverečný dokument (v plnom znení je nižšie). Ako odpoveď na návštevu pápeža Františka na Slovensku Sociálna subkomisia KBS plánuje program sprevádzania chudobných detí a chudobných rodín. Sme inšpirovaní slovami z tohtoročného Posolstvo Svätého Otca Františka na 5. svetový deň chudobných. „Chudobní v akýchkoľvek podmienkach a hocikde na svete nás evanjelizujú, pretože nám umožňujú zakaždým nanovo uvidieť pravé črty Otcovej tváre. Sme povolaní, aby sme v nich objavili Krista; aby sme im prepožičali svoj hlas, ktorý im pomôže v ich problémoch, ale sme povolaní aj na to, aby sme boli ich priateľmi; aby sme ich počúvali, chápali a prijímali tajomnú múdrosť, ktorú nám Boh chce dať ich prostredníctvom,“ uviedla pre TK KBS Hulmanová. 





Záverečný dokument po stretnutí pri príležitosti Dňa ľudských práv (10. decembra) 





„Kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou“, slová iniciátora Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby Josepha Wresinskeho.



Chudoba predstavuje ohrozenie viacerých ľudských práv. Situácia chudoby sa v súčasnosti zhoršila aj v dôsledku pandémie COVID 19. Chudobní, aj ľudia ohrození chudobou sa ocitli vo veľmi neistej situácii a  čelia viacerým výzvam a neistým životným podmienkam. Títo ľudia, vrátane dôchodcov, majú problém s platením nájomného, prístupom k zdravotnej starostlivosti a sociálnym službám,  najmä vo vidieckych  oblastiach. Dokonca ani prístup k pitnej vode nie je pre niektorých občanov Slovenska samozrejmosťou. Pracovné príležitosti v tzv. šedej ekonomike, kde pracujú mnohí chudobní a ohrození chudobou, sa stratili medzi prvými. Títo ľudia  bez právneho postavenia  nedostávajú žiadne kompenzácie,  ktoré vláda zriadila pre zamestnancov. 



Pribudlo osamelosti, izolácie starších, problémy so vzdelávaním detí. Niektorí ľudia v núdzi ťažko môžu sprevádzať deti pri dištančnom vzdelávaní. Nemajú na to ani podmienky, ani zručnosti. Rodičia poskytujú neformálnu starostlivosť svojim deťom a sú viac zapojení do ich vzdelávania, pričom  mnohí zároveň  musia  pracovať. Tí, ktorí prestali pracovať, stratili príjem.



Ak chceme začať odznova, mali by sme sa v prvom rade pozrieť do tvárí detí. Nájdime odvahu hanbiť sa pred nimi, ktorí sú nevinní a znamenajú budúcnosť. Spochybňujú naše svedomie a pýtajú sa nás: „Aký svet nám chcete dať?“ (pápež František, Lesbos, december 2021)



V EÚ je takmer 18 miliónov detí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením a očakáva sa, že kríza spôsobená ochorením COVID-19 prehĺbi existujúce nerovnosti. Odporúčanie Európskej záruky pre deti obsahuje niekoľko návrhov pre členské štáty, ako napríklad:



- vytvoriť politický rámec na riešenie sociálneho vylúčenia detí



- identifikovať a riešiť finančné a nefinančné prekážky pre prístup k vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve, vzdelávaniu a školským aktivitám



- poskytovať aspoň jedno zdravé jedlo každý školský deň



- zabezpečiť poskytovanie vzdelávacích materiálov vrátane digitálnych vzdelávacích nástrojov, kníh, uniforiem a akéhokoľvek iného potrebného šatstva



- poskytnúť dopravu do zariadení vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve a vzdelávacích zariadení



- zabezpečiť rovnaký a inkluzívny prístup ku školským aktivitám vrátane účasti na školských výletoch a na športových, voľnočasových a kultúrnych aktivitách



- vykonávať dostupné programy na podporu zdravia a prevenciu chorôb zamerané na deti v núdzi a ich rodiny



- zabezpečiť prednostný a včasný prístup k sociálnemu bývaniu alebo pomoci v oblasti bývania pre deti v núdzi a ich rodiny



Očakávame, že Slovensko bude plniť svoje záväzky voči deťom ohrozeným chudobou a sociálnym vylúčením. Zabezpečenie prístupu k vzdelávaniu v súčasnej dobe je pre tzv. off-line žiakov nedostatočné. 



Očakávame, že opatrenia a návrhy štátu a samosprávy v oblasti vzdelávania chudobných detí, ale aj v oblasti ekológie a digitalizácie sa budú prijímať s ohľadom na chudobných a zraniteľných a nespôsobia ešte väčšiu marginalizáciu a porušovanie ľudských práv. 



Ani my nezostaneme ľahostajní voči volaniu chudobných. Ako odpoveď na návštevu pápeža Františka na Slovensku Sociálna subkomisia KBS plánuje program sprevádzania chudobných detí a chudobných rodín. Myšlienka je náročná a vyžaduje si odhodlaných, trpezlivých, láskavých a zároveň asertívnych dobrovoľníkov, so záväzkom aspoň 1 rok. Ide o pilotný projekt pre farské spoločenstvá, hnutia a združenia, farské charity.. Nejde o masovosť, ale o posilnenie existujúcich iniciatív a naštartovanie sprevádzania chudobných, tam, kde je to potrebné.



Počas pandémie sa dostali do centra pozornosti pracovné podmienky  opatrovateľov a zdravotníckeho personálu a pracovníkov v niekoľkých  ďalších  odvetviach. Teraz vidíme, aká je ich práca dôležitá pre spoločnosť. Ďakujeme im za ich nasadenie a službu. Máme možnosť ich podporiť, svojou dobrovoľníckou prácou, modlitbou, ľudskou blízkosťou. V niektorých nemocniciach už prijímajú aj dobrovoľníkov bez zdravotníckeho vzdelania. 



Ak sa nevieme zasadiť osobne, pomôžme finančnou podporou charitných diel.



Vždy v prvú adventnú nedeľu býva počas svätých omší zbierka na Charitu. Veriaci sú v zbierke pozývaní osobne sa zapojiť do diakonie Cirkvi. Z milodarov vyzbieraných v jednotlivých diecézach financujú diecézne a eparchiálne charity konkrétnu pomoc ľuďom v núdzi, najmä tým, na ktorých štát a samosprávy vo svojich rozpočtoch zabúdajú.



Zákaz verejných svätých omší, ktorý prišiel tri dni pred konaním zbierky, túto zbierku v kostoloch úplne znemožnil a ohrozil pokračovanie mnohých charitných diel. No diecézne charity je stále možné podporiť aj inými spôsobmi až do konca kalendárneho roka. Informáciu o formách finančnej pomoci a o charitnej práci nájdete na www.charitapomaha.sk




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024