Arcibiskup Atén: Pápežova návšteva v Grécku je "príležitosťou pre jednotu"

TK KBS, RV vac, ml; pz | 07. 12. 2021 15:20



Atény 7. decembra (RV) Katolícky arcibiskup Atén opisuje apoštolskú cestu pápeža Františka do Grécka ako výzvu k jednote nielen medzi katolíkmi, ktorí denne žijú v sekulárnej kultúre, ale aj medzi kresťanmi rôznych denominácií, najmä pravoslávnymi a katolíkmi.



Podľa aténskeho arcibiskupa Theodorosa Kontidisa bola prítomnosť pápeža Františka v Grécku "výzvou" pre všetkých katolíkov v krajine "k jednote" a k "obnove viery". V rozhovore s Manuelou Affejee pre Vatican News arcibiskup Kontidis poznamenal, že posolstvo pápeža Františka je vždy založené na evanjeliu.



Pre jeho komunitu, ktorú tvoria emigranti z celého sveta, "je dôležité, aby sme sa všetci spojili s pápežom a cítili, že sme cirkev, ktorú spája naša viera a sám Kristus," povedal.



Príležitosť pripomenúť si dedičstvo



Arcibiskup Kontidis tiež označil pápežovu návštevu za "príležitosť" pre tých, ktorí sa vzdialili od Cirkvi alebo ju dokonca opustili.



"Je to pozvanie pripomenúť si katolícku vieru," povedal, a tiež pripomenúť si dedičstvo, ktoré každý katolík dostal od svojej rodiny.



Arcibiskup ďalej vysvetlil, že je to dôležité najmä pre Grékov, ktorí v každodennom živote žijú v sekulárnej kultúre.



Niekedy, povedal, "zabúdame na svoju dušu, na svoj náboženský rozmer a na svoju vieru". Preto je také dôležité "zjednotiť sa a prijať našu obnovu kresťanskej viery a života ako Kristovo telo".



Šanca na jednotu



Arcibiskup Kontidis poznamenal, že táto návšteva je tiež príležitosťou pripomenúť jednotu tých, ktorí veria v Krista, "najmä medzi katolíkmi a pravoslávnymi", dodal.



"Sme rovnakej viery," povedal arcibiskup, "máme rovnaké tradície" a dokonca aj rovnaké sviatosti. Dodal však, že zo strany pravoslávnych cirkví existuje aj určitá neochota a odstup pri pestovaní ekumenických vzťahov.



Pravoslávne cirkvi si zachovávajú odstup, pretože "neradi niečo menia", povedal arcibiskup Kontidis. Vysvetlil, že sa obávajú reforiem, pretože v pravoslávnych cirkvách sa "ťažko riadia", pretože "neexistuje centrálna autorita".



"Každá zmena je vnímaná ako hrozba a ohrozuje jednotu Cirkvi," dodal. Otázka jednoty medzi kresťanmi a všetkými, ktorí veria v Krista, je však "veľmi dôležitá", najmä preto, že "máme tú istú vieru a tú istú sviatostnú teológiu".



Z tohto dôvodu, uzavrel arcibiskup Kontidis, "sa musíme snažiť znova a znova a nikdy sa nevzdávať". Je to naša povinnosť, povedal, a "pochádza od samotného Krista, ktorý chce, aby jeho učeníci boli jednotní".




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024