Vyšlo posolstvo ľuďom so zdravotným postihnutím: „Vy ste moji priatelia

TK KBS, RV, mh; rp | 26. 11. 2021 16:13



Vatikán 26. novembra (RV) „Vy ste moji priatelia“ (Jn 15,14). Tieto Ježišove slová sú mottom posolstva pápeža Františka k Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím, ktorý sa bude sláviť 3. decembra.



„Ježiš sám povedal svojim učeníkom, že sme jeho priateľmi“ – píše Svätý Otec v posolstve, ktoré pre túto príležitosť pripravil už po tretí raz od roku 2019. OSN zaviedlo medzinárodný deň venovaný osobám so zdravotným postihnutím od roku 1992. Tohtoročná téma sa zameriava na ich aktívnu rolu v úsilí o dosiahnutie inkluzívneho, prístupného a udržateľného sveta po pandémii Covid-19.



Svätý Otec svoje posolstvo rozdeľuje do štyroch častí: 1. Ježiš, náš priateľ, 2. Cirkev je váš domov, 3. V čase skúšky a 4. Evanjelium je pre všetkých. V úvode píše: „Chcel by som sa obrátiť priamo na vás, ktorí žijete v akomkoľvek stave zdravotného postihnutia, aby som vám povedal, že Cirkev vás miluje a potrebuje každého z vás, aby plnila svoje poslanie v službe Evanjeliu.“



Ježišovo priateľstvo voči nám je „nerozlučiteľné“, konštatuje pápež František: „On nás nikdy neopúšťa, aj keď sa niekedy zdá, že mlčí. [...] My kresťania sme dostali dar: prístup k Ježišovmu srdcu a priateľstvo s ním. Je to privilégium, ktoré sme dostali do vienka, a stáva sa naším povolaním: naším povolaním je byť jeho priateľmi! [...] Dôverné a osobné priateľstvo s Ježišom môže byť v skutočnosti duchovným kľúčom k prijatiu obmedzení, ktoré všetci zakusujeme, a k zmierenému prežívaniu vlastného stavu.“



Cirkev je domovom pre všetkých, pokračuje pápež s pripomenutím, že krst robí každého z nás„plnoprávnym členom cirkevného spoločenstva a dáva každému bez vylúčenia alebo diskriminácie možnosť zvolať: Cirkev som ja!“ A Svätý Otec dodáva: „Sme cirkev, pretože Ježiš sa rozhodol byť naším priateľom. [...] Cirkev - chceme sa to stále viac učiť v synodálnom procese, ktorý sme začali - nie je spoločenstvom dokonalých, ale učeníkov na ceste, ktorí nasledujú Pána a potrebujú jeho odpustenie. [...] Som presvedčený, že ak pôjde o skutočne participatívny a inkluzívny cirkevný proces, cirkevné spoločenstvo bude skutočne obohatené.“



Ďalej pápež píše, že vie, že žiaľ diskriminácia je stále prítomná na všetkých úrovniach spoločenského života, živená predsudkami a nevedomosťou, a to i v živote Cirkvi. Ako uvádza, „najhoršou diskrimináciou [...] je nedostatok duchovnej pozornosti, ktorá sa niekedy prejavuje odopieraním prístupu k sviatostiam, čo niektorí z vás, žiaľ, zažili.“ Tu však Svätý Otec upozorňuje, že cirkevné Magistérium sa k tejto otázke vyjadruje veľmi jasne a nedávno v Direktóriu pre katechizáciu výslovne uviedlo, že „nikto nesmie odoprieť sviatosti osobám so zdravotným postihnutím“.



„Ježišovo priateľstvo nás chráni v časoch skúšky,“ uvádza pápež ďalšiu časť posolstva s konkretizovaním skúšky počas pandémie Covid-19, pričom predovšetkým myslí na tých ľudí so zdravotným postihnutím, ktorých to prinútilo zostať zatvorení v pobytových zariadeniach: „Vedzte, že pápež a Cirkev sú vám nablízku osobitným spôsobom, s láskou a nehou!“



V záverečnej časti Svätý Otec pripomína, že evanjelium je pre všetkých „slovom, ktoré utešuje a vyzýva k obráteniu“ a pokračuje: „Druhý vatikánsky koncil, keď hovorí o všeobecnom povolaní k svätosti, učí, že «všetci veriaci v Krista, akéhokoľvek stavu a postavenia, sú povolaní na plnosť kresťanského života a na dokonalosť v láske. [...]. Na dosiahnutie tejto dokonalosti nech veriaci používajú sily, ktoré dostali podľa miery Kristovho daru, [...] aby sa oddali Božej sláve a službe blížnemu» (Lumen gentium, 40)“.



Ide tu o povolanie byť svedkami evanjelia vo svete, pokračuje pápež: „Evanjeliá nám hovoria, že keď sa niektorí ľudia s postihnutím stretli s Ježišom, ich životy sa hlboko zmenili a začali byť jeho svedkami. [...] Viem, že niektorí z vás žijú v mimoriadne krehkých podmienkach. [...] Chcel by som sa však obrátiť na vás, možno poprosiť - ak je to potrebné - vašich rodinných príslušníkov alebo vašich najbližších, aby si prečítali tieto moje slová alebo aby vám odovzdali túto moju výzvu, a poprosiť vás o modlitbu. Pán pozorne počúva modlitby tých, ktorí mu dôverujú.“



Svätý Otec posmeľuje k modlitbe aj úplne jednoduchej: „V evanjeliách totiž Ježiš počúva tých, ktorí sa na neho obracajú, aj keď zdanlivo nedostatočným spôsobom, možno len gestom (porov. Lk 8,44) alebo výkrikom (porov. Mk 10,46). V modlitbe je poslanie, ktoré je prístupné každému, a ja by som vám ho chcel zveriť osobitným spôsobom. Nikto nie je taký krehký, aby sa nemohol modliť, klaňať sa Pánovi, oslavovať jeho sväté meno a prihovárať sa za spásu sveta. Pred Všemohúcim sme si všetci rovní. [...] Vaša modlitba je dnes naliehavejšia ako kedykoľvek predtým. Svätá Terézia z Avily napísala, že v ťažkých časoch sú potrební silní Boží priatelia, aby podporili slabých“.



Svoje posolstvo ľuďom so zdravotným postihnutím pápež František uzatvára želaním všetkého dobrého, požehnaním a zverením ich do ochrany Panny Márie.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024