Slovenský kňaz pôsobia v USA ponúka online stretnutia Filokalia Live

TK KBS, mke, ml; pz | 26. 11. 2021 10:52


Bratislava 26. novembra (TK KBS) Spoznať a osvojiť si umenie duchovného života štúdiom učenia svätých otcov. To je zámer pravidelných online stretnuti prostredníctvom Zoomu Filokalia Live. Ponúka ich slovenský gréckokatolícky kňaz Miron Keruľ-Kmec, ktorý pôsobí v Eparchii Parma v USA. Stretnutia sa konajú každý pondelok a štvrtok o 20:00, záujemcovia sa môžu zaregistrovať na stránke www.filokalia.sk/live/ a e-mailom im bude zaslaný Zoom link pre vstup na stretnutie. Nahrávky z predchádzajúcich stretnutí sú dostupné v archíve podcastu Pramene (pramene.podbean.com).

„Táto myšlienka vzišla zo skúsenosti v mojej farnosti sv. Mikuláša v Barbertone v štáte Ohio v USA. Počas prípravy na eparchiálne zhromaždenie v roku 2014 sa uskutočnilo veľa stretnutí, počas ktorých sme spolu uvažovali o vízií pre našu farnosť do budúcnosti. Počas diskusií  som vnímal dobrú vôľu, ochotu i túžbu väčšiny veriacich nájsť cestu, ktorá by viedla k prehĺbeniu duchovného života. Na druhej strane navrhnuté prostriedky boli príliš všeobecné, nejasné a povrchné. Hlbšie rozhovory o duchovnom živote poukázali na nedostatky v jeho chápaní a uskutočňovaní. Preto znovuobjavenie duchovnej tradície sa stálo hlavným bodom v pastoračnom pláne pre našu farnosť,“ vysvetľuje TK KBS Miron Keruľ-Kmec. 

„Formačný program pod názvom Štúdium umenia duchovného života je jedným z praktických krokov na naplnenie tohto zámeru. Ide o pravidelné stretnutia každý pondelok, počas ktorých čítame a uvažujeme nad dielami svätých otcov. Po prečítaní odstavca či dvoch z diela svätého nasleduje krátka reflexia nad jeho slovami a potom je priestor na komentáre a otázky zúčastnených. Zámerom nie je naštudovať čo najviac z učenia zvoleného svätého, ale dovoliť mu zasiahnuť srdcia takým spôsobom, aby to vyvolalo túžbu pokúsiť sa nasledovať jeho rady v praktickom živote,“ pokračuje. 

S odstupom niekoľkých rokoch hovorí povedať, že to bol dobrý krok. Tejto formácie sa zúčastňuje asi dvadsať percent veriacich jeho farnosti a prichádzajú aj ľudia mimo farnosti, najmä mnohí vysokoškoláci z blízkych univerzít. Bolo pre neho veľkým prekvapením, ako silno učenie svätých otcov oslovuje mladých ľudí. Aj keď sa tých dvadsať percent veriacich nemusí zdať veľa, predsa dokázali postupne zmeniť duchovnú atmosféru celej farnosti a svojim príkladom inšpirovali mnohých. Je to stále proces, ktorý nie je ukončený a azda ani nemôže byť ukončený, uviedol. 

„Vidiac toto ovocie som sa rozhodol sprostredkovať niečo z mojich priprav na tieto stretnutia aj na Slovensku. Začal som s podcastom Pramene, kde sa každý deň ponúka krátka reflexia nad slovami svätých otcov. Krátko na to prišla ponuka z TV Logos na reláciu Otcovia púšte, čo bola iba ďalšia príležitosť na sprostredkovanie použitých materiálov. Bol som veľmi prekvapený priaznivou odozvou. Mnohí reagovali aj na zdieľanie mojich skúsenosti s formačným programom v našej farnosti a vyjadrili záujem o podobné stretnutia. Pribúdanie podobných impulzov ma priviedlo k rozhodnutiu ponúknuť podobné stretnutia prostredníctvom ZOOM. Reakcia na zverejnenú ponuku - aj keď okruh ľudí, ktorých som mohol osloviť, bol veľmi limitujúci - bola veľmi prekvapujúca. Neočakával som až taký veľký záujem.“

Pondelkové stretnutia sú venované úvodu do duchovného života podľa manuálu sv. Ignáca Brjančaninova - Pole. Toto dielo ponúka jednoduchým spôsobom sumarizuje učenie svätých otcov, pričom ani v najmenšom nestráca nič z jeho radikálnosti. Štvrtkové stretnutia sú venované uvažovaniu nad dielom Evergetinos. Ide o rozsiahlu zbierku výrokov a krátkych príbehov zo života púštnych otcov, ktorá bola zostavená mníchom Pavlom v 11. storočí. Každá kapitola dáva dôkladné vysvetlenie predstavenej témy a postupne čitateľa sprevádza od položenia základných kameňov duchovného život až po jeho výšiny.



[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025