Záver Trnavskej novény vyvrcholil procesiou s milostivým obrazom

TK KBS, abu tt, ml; pz | 23. 11. 2021 06:30



Trnava 23. novembra (TK KBS) V nedeľu Krista Kráľa, 21. novembra vyvrcholila v poradí sedemdesiata ôsma Trnavská novéna tradičnou slávnostnou procesiou s milostivým obrazom slziacej Madony ulicami najstaršieho slovenského kráľovského mesta. Hlavným celebrantom nedeľnej predpoludňajšej slávnostnej svätej omše bol trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Homíliu predniesol Mons. Stanislav Vojtko, prepošt Kolegiálnej kapituly sv. Mikuláša pri rovnomennej bazilike.



Každoročným vrcholom Trnavskej novény je procesia s milostivým obrazom slziacej Madony ulicami kráľovského mesta. Zaujímavosťou tohto ročníka je skutočnosť, že ukončenie Novény sa prelína s dňom sviatku Obetovania Preblahoslavenej Panny Márie, v ktorý Trnavčania vychádzajú do ulíc mesta, aby si spoločne pripomenuli záchranu Trnavy od moru. Záchrana sa udiala pred vyše 300 rokmi vďaka príhovoru Nebeskej Matky, ako to zaznamenali historické pramene. Predsedajúcim predpoludňajšieho liturgického slávenia v nedeľu 21. novembra bol trnavský arcibiskup Ján Orosch.



Slávnostný kazateľ Mons. Stanislav Vojtko, prepošt Kolegiálnej kapituly sv. Mikuláša pri rovnomennej bazilike, sa venoval téme „Svätý Jozef - muž Božieho slova a riešiteľ neriešiteľných situácií“. Kazateľ ponúkol poslucháčom, tak v bazilike ako i na celom Slovensku prostredníctvom priameho prenosu katolíckeho média, hĺbkový prierez Svätého písma, čím sa snažil vysvetliť, že svätý Jozef bol skutočne mužom Božieho slova, ktorý vedel vyriešiť zdanlivo neriešiteľné veci. Homília bola pretkaná viacerými príkladmi z praxe, ktoré umocnili silu vysloveného slova.



Po skončení liturgie Eucharistie primátor Trnavy Peter Bročka, nasledujúc tradíciu svojich predchodcov, prečítal autentický preklad historického záväzku trnavského magistrátu z 20. novembra 1710, ktorým zaviazali seba i budúce generácie Trnavčanov sláviť každoročne sviatok Obetovania Panny Márie ako vďaku za zázračné zastavenie moru. Súčasťou dnešnej slávnosti bola, rovnako ako pred 311 rokmi, procesia s obrazom Trnavskej Panny Márie mestom, na ktorej sa zúčastnilo množstvo ľudí prosiacich v týchto dňoch, aby Slovensko bolo zachránené od mnohých rán, ktoré mu zasadzuje prebiehajúca pandémia nového koronavírusu. Po návrate pútnikov z centrálneho Námestia Najsvätejšej Trojice na čele s obrazom Trnavskej Matky Márie zaznelo v bazilike slávnostné Te Deum.



Trnavskí radní páni pred viac ako tromi storočiami zaviazali sľubom uctievať patrónku mesta nielen seba, ale "i svojich potomkov obojeho pohlavia, všetkých spolu i jednotlivcov a budúcich obyvateľov tohto mesta“. Reagovali tak na zúfalú situáciu, v ktorej sa vtedy mesto počas morovej epidémie ocitlo. Keď žiadne z praktických opatrení nepomáhalo, magistrát uznesením vydal vigílny prosbopis, ktorým žiadal o pomoc patrónku mesta. Toto uznesenie magistrátu nikto nikdy nezrušil. Nedovolili si to ani mocní za čias komunistického totalitného režimu, ktorý vládol vtedajšiemu Československu 40 rokov. Historické kroniky zaznamenali, že na druhý deň, 21. novembra 1710, Trnavčania vyšli s uctievaným obrazom Panny Márie Trnavskej v procesii z vtedajšieho farského kostola na dnešné Trojičné námestie a prosili modlitbami Pannu Máriu o pomoc, a práve vtedy sa mor prestal šíriť.



V záverečný deň sedemdesiatej ôsmej Trnavskej novény budú v Bazilike sv. Mikuláša sláviť ešte jednu hlavnú svätú omšu, záverečnú. Jej hlavným celebrantom bude biskup František Rábek, ordinár OS a OZ SR, ktorý sa veriacim v homílii prihovorí na tému „Svätý Jozef - ochranca svätej Cirkvi“. Na záver svätej omše zaznejú tradičné poďakovania všetkým organizátorom, ale i účastníkom, ktorí sa po deväť dní na piatich svätých omšiach denne zhromažďovali v Bazilike sv. Mikuláša. Po modlitbe zverenia Trnavskej arcidiecézy pod ochranu Panny Márie zaznejú fanfáry sprevádzajúce skladanie milostivého obrazu Trnavskej Panny Márie z hlavného oltára baziliky. Po jeho prenesení zo svätyne do mariánskej bočnej kaplnky chrámu sa bazilika rozozvučí slávnostným spevom „Te Deum“ ako vtedy, v tej ťažkej dobe pre Trnavu a jej obyvateľov, pred 311 rokmi.



Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024