Svätý Otec: Utečenci sú znamením a tvárou nádeje

TK KBS, RV ru, rp; pz | 16. 11. 2021 15:10



Rím 16. novembra (TK KBS) Pápež František poslal pozdrav pri príležitosti otvorenia výstavy fotografií „Tvárou k budúcnosti“, venovanej 40. výročiu založenia Centra Astalli – rímskej pobočky Jezuitskej služby pre utečencov (JRS). Výstava, ktorá sa koná od 16. do 28. novembra v kostole Svätého Ondreja na Kvirinále, predstavuje dvadsať portrétov zverencov centra Astalli od Francesca Malavoltu.



Svätý Otec vyjadruje blízkosť všetkým utečencom, o ktorých sa Spoločnosť Ježišova v Taliansku počas posledných štyroch desaťročí starala: rovnaký počet rokov kráčal ľud Izraela cez púšť do zasľúbenej zeme, poznamenáva pápež. Žiaľ, za posledných 40 rokov našej histórie počet utečencov neustále rástol; mnohí z nich utekali pred neznesiteľnými životnými podmienkami, vojenskými konfliktmi, ekologickými katastrofami; ich cesta viedla cez „púšť človečenstva a globálnu ľahostajnosť, ktorá vysušuje vzťahy medzi ľuďmi“. V našej dobe vznikajú konflikty v rôznych častiach sveta, nacionalizmus a populizmus ožíva, stavajú sa múry a „zdá sa, že jediným riešením, ako vlády zvládajú ľudskú mobilitu, je návrat migrantov na nebezpečné miesta“.



Za posledných štyridsať rokov, zdôrazňuje rímsky biskup, bolo však na tejto púšti viacero povzbudivých znamení: oni umožňujú snívať o tom, že ako nový národ ľudia pôjdu spolu „k ešte väčšiemu my“ a utečenci „sú znakom a tvárou tejto nádeje“. Majú vrúcnu túžbu po naplnenom a šťastnom živote a táto túžba ich podporuje v odvážnej konfrontácii s ťažkosťami, „ktoré sa mnohým môžu zdať neprekonateľné“. Utečenci nám pomáhajú „neopakovať chyby z minulosti, meniť prítomnosť a budovať pokojnú budúcnosť“, zdôrazňuje pápež František:



„Nastal čas, aby sme žili v zasľúbenej zemi, zemi solidarity, kde si všetci navzájom slúžia. Nastal čas pre spoločný dom bratských národov.“



Pápež poznamenáva, že rímska výstava fotografií predstavuje tváre, mená a príbehy utečencov, ktoré centrum Astalli prijalo: títo ľudia chcú byť dobrými susedmi na nových miestach, plnohodnotnými občanmi, ktorí spolu s mnohými ďalšími aktívne budujú solidárne komunity.



Na záver posolstva Svätý Otec praje, aby sa pri tomto výročí v praxi realizovala „kultúra stretávania“, aby sa ľudia stretávali, hľadali spoločné body, stavali mosty, plánovali spoločné akcie: „Toto bude zasľúbená zem pre všetkých“.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024