Bratislava 16. novembra (TK KBS) Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala študentov, ktorí napísali príbehy ľudí, ktorí trpeli počas komunistického režimu. Za študentov sa hlave štátu prihovorila Lucia Galambošová, ktorá študuje na gymnáziu v Žiline. Vo svojom príhovore vyzdvihla dôležitosť slobody. Ocenila projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, ktorý pomáha mladým ľuďom spoznávať dobu neslobody a dáva im „…možnosť objaviť neobyčajnú osobnosť, nahliadnuť do minulosti a vypočuť si jedinečný príbeh.“
„Ďakujem Vám, že zaznamenávate osudy nenápadných hrdinov,“ zareagovala prezidenta a v neformálnom rozhovore s nimi vyzdvihla ich zanietenie a zdôraznila: „Je dôležité pamätať si, čo nám November 1989 priniesol.“
„Vážime si, že si pani prezidentka našla čas, aby vyjadrila vďačnosť mladej generácii za ich záujem o ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Toto stretnutie je aj pre nás povzbudením do ďalšej činnosti,“ uviedol historik a publicista František Neupauer, ktorý je autorom a gestorom projektu.
Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším projektom v krajinách V4, ktorý má za cieľ mladým ľuďom sprostredkovať stretnutie s generáciou bývalých politických väzňov a inak prenasledovaných komunistickým režimom. Realizuje ho občianske združenie Nenápadní hrdinovia a Konfederácia politických väzňov Slovenska. Stálym partnerom projektu je Nadácia Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety, a v tomto roku bol projekt z verejných zdrojov podporený Fondom na podporu umenia. Do projektu sa v minulosti zapojili študenti z Čiech, Poľska i Ukrajiny. V tomto roku sa do projektu zapojilo 19 tímov zo Slovenska.
V pondelok 15. novembra sa účastníci projektu stretli s výtvarníkom Martinom Piačekom, synom politickej väzenkyne Marošom Čaučíkom. Zaznel príhovor Františka Mikloška, ktorý prevzal záštitu nad tohtoročným XIII. ročníkom projektu. Slávnostná študentská konferencia sa koná tradične v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu. Tento rok je len pre aktívnych účastníkov v Centre Salvator v Bratislave, no zároveň je prednášaná online.
„Veríme, že učiteľov i študentov zaujmú krátke 8 minútové prezentácie a aj oni zatúžia objaviť vo svojom okolí nenápadných hrdinov, prejavia im vďačnosť a docenia význam Novembra 1989,“ uviedla koordinátorka projektu Alexandra Grúňová. Viac informácií o projekte sú na stránke www.november89.eu a na Facebooku Nenápadní hrdinovia
Zdroj: november89.eu / Anna Kalafutová a Monika Kmeťová