Pápež vyznamenal dvojicu novinárov: „Vašou misiou je vysvetľovať svet“

TK KBS, RV, zk; rp | 14. 11. 2021 10:48Vatikán 14. novembra (RV) Svätý Otec udelil Vyznamenania Rytiera a Dámy Veľkého kríža dvom novinárom. Ocenenie spolu s insígniami si v sobotu 13. novembra z jeho rúk prevzali vatikanisti Valentina Alazrakiová z Mexika a Philip Pullella - rodený Talian, ktorý vyrastal v USA a dnes pracuje pre agentúru Reuters.
Žurnalistika je poslaním „študovať a pracovať pre to, aby zlo vo svete bolo uzdravené“, povedal pri odovzdávaní vyznamenaní pápež František. Ako vysvetlil, ocenením dvoch osobností z radov vatikanistov chce dnes vzdať hold celej pracovnej komunite.
„Pápež vás miluje, sleduje, váži si vás a považuje vás za vzácnych“, uviedol v príhovore Svätý Otec. Prácu novinárov nazval „misiou“, čiže poslaním:
„K žurnalistike sa nedospeje ani tak výberom povolania, ale skôr vrhnutím sa do misie, tak trochu ako lekár, ktorý študuje a pracuje preto, aby to zlé, choré vo svete bolo uzdravené. Vašou misiou je vysvetľovať svet, robiť ho menej nejasným, aby sa ho tí, ktorí v ňom žijú, menej báli a pozerali sa na ostatných s väčším vedomím a tiež s väčšou dôverou.
Je to neľahká misia. Je náročné premýšľať, meditovať, ísť do hĺbky, postáť na zozbieranie myšlienok a študovanie súvislostí a precedensov istej správy. Ako dobre viete, riziko spočíva v tom, že sa správami necháme zdrviť, namiesto toho, aby sme im dokázali dať zmysel. Preto vás povzbudzujem, aby ste si zachovali a pestovali zmysel pre poslanie, ktoré je v počiatkoch vášho rozhodnutia.“
Svätý Otec po týchto slovách rozvil svoje zamyslenie okolo troch slovies, ktoré podľa neho charakterizujú dobrú žurnalistiku: „počúvať“, „skúmať“ a „informovať“.


[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024