Cirkev v Bielorusku vyzýva na modlitby za ľudí na západnej hranici krajiny

TK KBS, kath, rpr, ml; pz | 11. 11. 2021 09:55



Bielorusko 11. novembra (TK KBS) Katolícka cirkev v Bielorusku vyzýva na modlitby za ľudí na západnej hranici krajiny. „V čase, keď na hraniciach našej krajiny prebieha skutočná humanitárna kríza, modlime sa za ľudí, ktorí patria k najzraniteľnejším skupinám - migrantov a utečencov,“ píše na svojej webovej stránke catholic.by, „títo ľudia by mali byť prijatí ako sestry a bratia a nájsť nový domov a novú nádej.“



Poľská charitatívna organizácia medzitým plánuje postaviť vykurované „stany nádeje“ s posteľami v štyroch farnostiach na severovýchode Poľska pri hraniciach s Bieloruskom. Tieto stany majú pomôcť novoprichádzajúcim z Bieloruska, povedal zástupca vedúceho charity františkán P. Cordian Szwarc.



Podľa vyhlásenia budú stany slúžiť aj ako miesto stretnutí pre ľudí, ktorí chcú ponúknuť podporu. Obyvatelia poľského pohraničia čelia nielen strachu, ale aj ťažkej dileme, tvrdí Katolícke sociálne združenie. Chcú bezpečnosť a boja sa o svojich príbuzných. Na druhej strane cítia silnú morálnu povinnosť pomôcť migrantom v núdzi, opísal kňaz, ktorý je v regióne už niekoľko dní.



Ani režim v Bielorusku, ani vláda vo Varšave nepustia zástupcov Cirkvi do pohraničnej oblasti. Začiatkom septembra vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda výnimočný stav v pásme širokom približne tri kilometre pozdĺž viac ako 400 kilometrov dlhej hranice s Bieloruskom. Odvtedy tam humanitárne organizácie a novinári nemajú prístup.



Pápež František v stredu vyzval poľských veriacich, aby boli štedrí. „Poľsko dnes potrebuje ľudí s veľkým srdcom, ktorí slúžia s pokorou a láskou, ktorí strážia a neodsudzujú,“ apeloval počas generálnej audiencie vo Vatikáne. Ako príležitosť uviedol štvrtkové oslavy poľskej nezávislosti. Pripomínajúc svojho predchodcu Jána Pavla II. zdôraznil, že sloboda sa musí riadiť na základe Božej lásky, v duchu vlasti a bratov. „Ďakujme Pánovi za slobodu,“ povedal pápež. Hoci to nebolo výslovne uvedené, Františkova výzva sa pravdepodobne týkala aj súčasnej situácie na poľsko-bieloruskej hranici.



Odhaduje sa, že na bieloruskej strane v súčasnosti uviazlo v hrozných podmienkach približne 3000 ľudí zo Sýrie, Iraku a ďalších krízových krajín. Poľská pohraničná stráž im bráni v prekročení hraníc a Bielorusko im zakazuje opustiť pohraničnú oblasť. Niekoľko ľudí zomrelo na podchladenie alebo vyčerpanie.



Poľsko a EÚ považujú Bielorusko za zodpovedné za pohyb utečencov. Obviňujú Lukašenkov režim z toho, že lietadlami prepravuje desaťtisíce ľudí z krízových krajín Blízkeho východu a iných krajín do Minska a potom na hranice s krajinami EÚ, teda do Poľska, Litvy a Lotyšska. Vláda vo Varšave čelí kritike za to, že im odmietla udeliť azyl a namiesto toho ich násilne vyhostila späť do Bieloruska.



Katolícka cirkev v Poľsku spustila celonárodnú kampaň v prospech migrantov na hraniciach s Bieloruskom. 21. novembra budú všetky kostoly zbierať peniaze na charitatívne programy pomoci v severovýchodnej pohraničnej oblasti a na „dlhodobú integráciu“ migrantov, oznámil predseda Konferencie biskupov Poľska, poznaňský arcibiskup Stanisław Gądecki.



„Pred našimi očami sa odohráva humanitárna katastrofa,“ povedal na piatkovej omši a dodal, že na poľsko-bieloruskej hranici „ľudia trpia a umierajú“. Migranti, ktorí tam prišli, sú podľa neho obeťami neprijateľných hier medzinárodnej politiky.



Zdroje: Kathpress / Rádio Proglas




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024