Pápež lekárskym výskumníkom: Najprv chorý, potom choroba

TK KBS, RV, mh, jb;rp | 19. 10. 2021 08:26



Vatikán 19. októbra (RV) Svätý Otec František prijal v pondelok 18. októbra členov talianskej biomedicínskej univerzitnej nadácie, ktorá podporuje lekárske výskumy. Ako pripomenul, prijíma ich práve v deň liturgického sviatku evanjelistu sv. Lukáša, ktorého apoštol Pavol nazýva „milovaným lekárom“ (Kol 4,14).



Vďaka spomenutej nadácii funguje Biomedicínska univerzita v Ríme, ktorá vznikla v 90. rokoch na podnet preláta Opus Dei, dnes už blahoslaveného biskupa Álvara del Portillo, a má za cieľ podporovať vedecký výskum orientovaný na službu človeku.



„Prijal som s radosťou návrh stretnúť sa s vami, pretože Campus Bio-Medico v Ríme poznám.“ Týmto srdečným privítaním asi 50 člennej skupiny začal pápež svoj príhovor. Účastníkov audiencie povzbudil v ich práci, pričom upozornil, že na prvom mieste je vždy človek:



„Klásť chorého pred chorobu je nevyhnutné v každej oblasti medicíny; je to základom skutočne komplexnej a ľudskej liečby. Chorý človek prv než choroba. K tomuto vás povzbudí aj blahoslavený Alvaro del Portillo: vlož sa každý deň do služby ľudskej osobe v jej celistvosti.“



Svätý Otec zdôraznil, že každé zdravotnícke zariadenie, no predovšetkým to , ktoré je kresťanské, by malo byť miestom, kde sa praktizuje starostlivosť o človeka, kde sa nevidia len lekári a chorí, ale je tu vzájomné prijatie sa a pomoc. Ide o liečenie v ľudskej dôstojnosti, a tá by mala byť vždy obhajovaná, povedal pápež a pokračoval:



„Klásť do stredu starostlivosti človeka, pritom však nezabudnúť na dôležitosť vedy a výskumu. Pretože starostlivosť bez vedy je márna, tak ako veda bez starostlivosti je neplodná. Tieto dve veci idú ruka v ruke, a len spolu robia z lekárstva umenie. Umenie, ktoré zahŕňa hlavu a srdce, ktoré spája vedomosti a súcit, odbornosť a empatiu.“



Pred záverečným osobným požehnaním Svätý Otec František upozornil i na to, že potreby chorých sa neustále vyvíjajú a je potrebné riešiť nové problémy, preto ich pochválil za angažovanosť napríklad v centre pre Covid-19, v pohotovostnej službe, či v hospici.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024