Odišli pred ISIS, teraz sú späť, chcú zostať a založiť si vlastnú rodinu

TK KBS, acn, ml; pz | 08. 10. 2021 09:01



Irak 8. októbra (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi prináša svedectvá utečencov, ktorí v minulosti opustili svoje domovy pred vyčíňaním teroristov tzv. Islamského štátu (Daesh / ISIS). Prinášame príbeh Ramiho a Rity z z kresťanského Karamleša.  



Jeden deň sa navždy vryl do pamäti irackých kresťanov ako deň, keď tisíce rodín utiekli do Erbilu, hlavného mesta Kurdistanu. Ak sa chceli zachrániť pred ISIS, museli všetko opustiť. Bolo to 6. augusta 2014. Medzi utečencami boli aj Rami a Rita – Rami mal 22 rokov a bol umiestnený v jednom z táborov zriadených Cirkvou pre vysídlené rodiny. Rita, vtedy 16-ročná, sa s rodinou usídlila v prenajatom dome. Jedného dňa navštívila tábor, v ktorom žil Rami a spriatelili sa. Vtedy netušili, či svoj rodný kraj ešte niekedy uvidia.



Severne a východne od mesta Mosul sa doteraz hovorí, že niečo bolo „pred ISIS“ alebo „po ISIS“. „Pred ISIS“ mala dedina Karamleš približne 4 000 obyvateľov. Potom sa z nej stala bojová základňa džihádistov. ISIS obsadili kostoly i domy, prepojili ich tunelmi a otvormi v stenách. Materskú školu používali ako továreň na zbrane. Armáda oslobodila Karamleš 24. októbra 2016. Dedina bola úplne zničená. Rami s rodinou sa do spustošenej dediny vrátili ako prví. Kríže boli osadené späť na kostoly. Cesty, školy a chrámy boli prestavané. Onedlho sa vrátila aj Rita s rodinou a miesto začalo ožívať.



Rami a Rita sa rozhodli začať odznova. Chcú zostať a založiť si rodinu. „Nie je to tak, že by sme nevnímali riziká. Život sa však nezastaví . . . Musíme žiť ďalej,“ hovorí Rami v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Sú prvým párom, ktorý mal svadbu v chaldejskom Centre sv. Jozefa po obnove. ISIS zanechal budovu zničenú a nefunkčnú, no vďaka dobrodincom sa cez nadáciu ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi všetko podarilo dať do pôvodného stavu. Rami a Rita mohli osláviť svoju svadbu v posvätenom Centre, v rodnej krajine, ktorú stratili a znovu získali. Tradičné iracké tance sa počas oslavy striedali s prípitkami mladých i starých. Sedem rokov strachu a smrti nad Karamlešom bolo prelomených, začal v ňom klíčiť nový život a nová nádej.



„Džihádisti na stenu kostola napísali: ‚V Iraku už nikdy nebude kresťanstvo.‘ Nepodarilo sa im to. Vďaka Bohu, sme my irackí kresťania zase späť,“ uzatvára Rami. V Karamleši dnes žije tretina pôvodných obyvateľov. Niektoré miesta pri rodinných stoloch zostávajú prázdne. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi ponúka možnosť podporiť ich i ďalších, aby mohli nanovo budovať svoje životy v rodnej krajine, ktorá je krehká a skúšaná nepokojmi (Zdroj: ACN).




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024