V Klokočove bude cez víkend eparchiálna odpustová slávnosť

TK KBS, rp; rp | 01. 10. 2021 13:33



Klokočov 1. októbra (TK KBS) V Klokočove bude cez víkend eparchiálna odpustová slávnosť Klokočovskej ikony Patrónky Zemplína. Slávnosť začína už dnes svätou liturgiou o 17:00. V sobotu bude o 8:30 modlitba ruženca. Po nej tretia hodinka a prednáška. O 9:30 začne archijerejská svätá liturgia. Odpustová slávnosť vyvrcholí v nedeľu o 10:30 archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom vladyka Milan Stipić, eparchiálny biskup z Križevca v Chorvátsku.

Vo štvrtok 25. marca 2021, v deň sviatku Zvestovania presvätej Bohorodičke, bol v celej Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vyhlásený nový mariánsky sviatok s titulom Pamiatka zázračnej klokočovskej ikony Presvätej Bohorodičky, Patrónky Zemplína. Zároveň bola klokočovská Bohorodička vyhlásená za Patrónku východoslovenského regiónu, ktorý sa historicky nazýva Zemplín. Nový sviatok sa bude sláviť každoročne prvú nedeľu v mesiaci október. V prípade, že na prvú nedeľu pripadne dátum 1. októbra, čo je sviatok Pokrova – Ochrany Presvätej Bohorodičky, liturgická spomienka klokočovskej ikony sa bude sláviť nasledujúcu nedeľu.

V deň sviatku Zvestovania sa v Eparchiálnom pútnickom mieste v Klokočove uskutočnila slávnosť, počas ktorej bol aj na tomto mieste zverejnený dekrét Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme, ktorým sa vyhlasuje Patrónka Zemplína a ustanovuje sa sviatok klokočovskej ikony. Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ slávil pri tejto príležitosti v klokočovskom chráme večiereň s liturgiou sv. Jána Zlatoústeho. Samotné vyhlásenie dekrétu sa uskutočnilo pred začiatkom liturgickej slávnosti a bolo umocnené silným gestom vladyku Cyrila. Ten po vyhlásení dekrétu na znak vďačnosti odovzdal v mene všetkých synov a dcér zemplínskeho regiónu klokočovskej Božej Matke kyticu bielych ruží.

So žiadosťou o vyhlásenie presvätej Bohorodičky z Klokočova za Patrónku Zemplína a so žiadosťou o vyhlásenie jej sviatku sa obrátila na spomenutú Kongregáciu ešte pred rokom Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Urobila tak podporená žiadosťami primátorov a mestských zastupiteľstiev miest horného a dolného Zemplína ako aj podpornými listami Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa-metropolitu a vladyku Juraja Stránskeho, pravoslávneho arcibiskupa michalovsko-košického pri príležitosti osláv jubilea 350. výročia zázračného slzenia ikony presvätej Bohorodičky v Klokočove. Práve kvôli podpore rôznych cirkví, predstaviteľov samosprávy a civilného života, táto udalosť nadobudla nadkonfesionálny a ekumenický význam.

Klokočov patrí medzi najvýznamnejšie mariánske pútnické miesta východného Slovenska a predovšetkým Zemplína. Interiér miestneho chrámu zasväteného sviatku Zosnutia presvätej Bohorodičky ukrýva jednu z najuctievanejších ikon Božej Matky, ktorej originál slzil v roku 1670. V politickom, sociálnom a náboženskom chaose 17. storočia, prevažne na území východného Uhorska, na teritóriu vtedajšej Mukačevskej eparchie, sa práve v Klokočove objavuje prvýkrát fenomén slziacich ikon presvätej Bohorodičky. Počas nasledujúcich desaťročí sa tento úkaz zopakoval aj na iných mariánskych ikonách v ďalších gréckokatolíckych chrámoch dnešného Slovenska, Zakarpatskej Ukrajiny, severovýchodného Maďarska a severného Rumunska. Strata originálu klokočovskej ikony zapríčinená neskoršími nepokojnými časmi  však nespôsobili zánik úcty ku klokočovskej Bohorodičke ani zničenie pamiatky na svedectvo jej materinského súcitu s trpiacim ľudom. V duchovnej tradícii obyvateľov Zemplína bola vždy považovaná za ochrankyňu a úcta k nej sa stal integrálnou súčasťou duchovného dedičstva východného Slovenska a dodnes je jej odkaz živý medzi gréckokatolíkmi, rímskokatolíkmi ako aj pravoslávnymi.

Najnovšie informácie o dejinách a duchovnom odkaze klokočovskej ikony boli vydané v publikácii Bohorodička v kultúrnych dejinách Slovenska – Slziaci klokočovský obraz Patrónky Zemplína, ktorú v roku 2020 vydal Slavistický ústav Jána Stanislava SAV.

O zverejnení dekrétu rozhodla Rada hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi vo februári 2021.  




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024