Pápež František: Pripravme rodiny na evanjelizáciu

TK KBS, RV pl, rp;pz | 30. 09. 2021 15:59Vatikán 30. septembra (TK KBS) Cirkev chce osloviť všetky rodiny, sprevádzať ich pri objavovaní lepšieho života a pomôcť im prekonať ťažkosti, s ktorými sa stretávajú, hovorí pápež vo filme pri príležitosti aktuálneho Roku rodiny - Amoris Laetitia. Tentoraz ukazuje rodinu Dobo z Konžskej demokratickej republiky. Jej členovia hovoria o svojej účasti na evanjelizácii. Tiež priznávajú, že potrebujú podporu Cirkvi.

František v komentári k ich svedectvu pripomína, že samotné rodiny na základe sviatosti manželstva zohrávajú kľúčovú úlohu v pastorácii. „Všetky rodiny môžu byť prvými svedkami radosti z evanjelia!“ - zdôraznil a uistil, že Cirkev chce byť blízko rodinám v ich ťažkostiach.

„Všeobecná starostlivosť o rodinu vo veľkých pastoračných programoch nestačí. Len veľké pastoračné programy nestačia. Potrebujeme nový podnet, nové misijné nadšenie. Nesmieme sa zastaviť len pri teórii, musíme sa dotknúť konkrétnych ľudských problémov človeka. Príprava mladých ľudí na manželstvo je základom evanjelizácie prostredníctvom rodín. Na to potrebujeme katechumenálne programy, ktoré pripravujú nielen na manželstvo, ale aj na manželský život. Musíme zrevidovať prípravu na manželstvo, aby sme pomohli mladým ľuďom už od detstva v okrývaní toho, že  manželstvo je skutočným poslaním. Je potrebné, aby kurzy pokračovali aj po svadbe, najmenej prvých desať rokov manželstva. Ide o to, aby rodiny cítili, že sú sprevádzané kňazmi a inými rodinami pri prežívaní radostí každodenného života, ale aj ťažkostí, ktoré by ich nemali odradiť. Vždy treba pamätať na to, že každá kríza môže byť príležitosťou na obnovu srdca, na nové „áno“, vďaka ktorému je láska zrelejšia.“[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023