Vďaka podpore ČBK získalo 117 irackých domácností zdroj obživy

TK KBS, cirk, ml; pz | 24. 09. 2021 10:25



Praha 24. septembra (TS ČBK) Vojna v Iraku sa skončila pred niekoľkými rokmi, ale veľký počet Iračanov stále zápasí s následkami dlhoročného konfliktu, najmä so stratou svojich domovov a živobytia. Mnohí z nich prišli vo vojne takmer o všetko a čelia úlohe obnoviť svoje hospodárstva, podniky a živobytie. Situácia je rovnako náročná aj pre navrátilcov do vojnou zničenej oblasti Ninive, ktorá je centrom irackého kresťanského obyvateľstva. Česká biskupská konferencia minulý rok darovala na obnovu oblasti 15 miliónov Kč, ktoré pomohli 117 irackým domácnostiam zabezpečiť si udržateľné živobytie.



Spustošenie a zničenie



Región Ninive leží na severe krajiny a vďaka úrodnej pôde a priaznivému podnebiu bol vždy považovaný za obilnicu Iraku. Nie je preto prekvapujúce, že poľnohospodárstvo patrí medzi najčastejšie zdroje obživy. Je tiež pomyselným centrom irackých kresťanov. Státisíce z nich, najmä z Ninivskej planiny, však museli utiecť pred samozvaným Islamským štátom. Po návrate ich čakala rozsiahla deštrukcia - zdevastované polia, sady, farmy, ale aj domy a infraštruktúra. Navrátilci nemajú inú možnosť, ako začať budovať svoj život od začiatku.



Pomoc biskupov



Charita Česká republika pôsobí v Iraku od roku 2015. Okrem rekonštrukcie vojnou zničených obydlí sa venuje najmä obnove živobytia rodín navrátilcov, najmä prostredníctvom podpory poľnohospodárstva a malých podnikov. Česká biskupská konferencia sa tiež rozhodla podporiť budovanie udržateľných zdrojov obživy pre zraniteľné rodiny, ktoré sa vracajú do oblasti Ninive. Vďaka štedrému príspevku vo výške 15 miliónov Kč mohla Charita Česká republika poskytnúť pomoc ďalším 117 domácnostiam.



Vo vidieckych oblastiach vybudovala 25 veľkoplošných skleníkov, poskytla poľnohospodárom technické vybavenie, sadenice a školenia. To umožnilo takmer 60 domácnostiam obnoviť svoje farmy a postaviť sa na vlastné nohy. Pomoc sa poskytla aj obyvateľom miest, ktorí mohli vďaka grantom vybudovať nové podniky alebo obnoviť svoje pôvodné. Celkovo sa zapojilo šesťdesiat domácností. Tým sa však vplyv pomoci nekončí. Tieto nové hospodárske aktivity prirodzene vedú k vytváraniu ďalších pracovných miest v regióne a jeho rozvoju.



Konkrétna pomoc, konkrétni ľudia



"Keď bol región oslobodený od Islamského štátu, nemali sme žiadne prostriedky na obnovu toho, čo sme stratili, našich zdrojov obživy," vysvetľuje 59-ročný pán Labib, ktorý celý život hospodári v oblasti Ninive. Pred vojnou vlastnila jeho rodina ovocný sad, jeden z najlepších v oblasti, ale podobne ako mnohí iní, aj pán Labib o svoje hospodárstvo prišiel. "Keď som sa dozvedel o projekte Charity Česká republika a o možnosti obnoviť svoju farmu, bol som nadšený. Prihlásil som sa a vybrali ma," hovorí s úsmevom pán Labib.



Nebyť podpory Charity, Elhamová z Bartelly by sa pravdepodobne nikdy nepustila do vlastného podnikania. A to aj napriek komplikovanej životnej situácii jej rodiny. Nedávno sa vrátili z exilu, kam utiekli pred ISIS. Teraz takmer s holými rukami čelia výzve obnoviť svoje živobytie. "Keď som sa vrátila, nemohla som si nájsť prácu, a tak som začala uvažovať o založení vlastného podniku na výrobu domácich jedál," vysvetľuje pani Elham. Rodina ju povzbudila, aby sa prihlásila na kurz podpory podnikania, ktorý organizuje Charita Česká republika. "Za štyri týždne som sa naučil identifikovať dopyt, zostaviť jedálny lístok, vypracovať rozpočet a celkovo doladiť koncepciu podniku. To mi pomohlo pri tvorbe efektívneho podnikateľského plánu," dodáva s radosťou.



Vďačnosť irackých kresťanov



S cieľom nasmerovať pomoc k tým, ktorí ju najviac potrebujú, Charita Česká republika spolupracovala s cirkevnými predstaviteľmi v Nimrude, Karakose, Karemlaši a Mosule, aby zistila potreby miestneho obyvateľstva. Vďaka tejto spolupráci boli v areáli kláštora Mar Behnam vybudované dva veľké skleníky.



Vplyv pomoci je v regióne viditeľný. Poľnohospodári sa tešia z vyšších výnosov a efektívnejšej práce a podobne ako malí podnikatelia v mestských oblastiach sú vďační za to, že konečne majú stabilný a udržateľný zdroj príjmov, z ktorého môžu uživiť seba, svoje rodiny alebo dokonca ponúknuť nové pracovné príležitosti iným ľuďom, ktorí sa do oblasti vracajú.



Vďačnosť zdieľajú nielen priami príjemcovia pomoci, ale aj predstavitelia kresťanských komunít v Nimrude, Karakose, Karemlase a Mosule, ktorí v ďakovných listoch adresovaných Charite Česká republika a Českej biskupskej konferencii opísali výrazné zlepšenie života vo svojich komunitách. Práca Charity Česká republika v Iraku a finančná podpora Českej biskupskej konferencie naďalej pomáhajú ďalším rodinám v núdzi.



Zdroj: cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024