Arcibiskup Gänswein: Emeritný pápež Benedikt XVI. je "stabilne slabý"

TK KBS, RV cz, rp; pz | 22. 09. 2021 15:11



Vatikán 22. septembra (TK KBS) Emeritný pápež Benedikt XVI. sa aj naďalej aktívne podieľa na živote Cirkvi, uviedol pre nemeckú redakciu Vatikánskeho rozhlasu jeho osobný sekretár. Arcibiskup Georg Gänswein bol jedným z prednášajúcich na tohtoročnom stretnutí kruhu nových študentov Josepha Ratzingera, ktoré sa zaoberalo vykúpením a Božím prísľubom spásy.



Ako na začiatku konferencie, ktorá bola v sobotu v Ríme, uviedol kardinál Kurt Koch, organizátori chceli nadviazať na minuloročnú tému. V minulom roku sa hovorilo o otázke Boha v súčasných konfliktoch. "Preto je logické, že sa tento rok chceme zamyslieť nad tajomstvom vykúpenia nás ľudí", vyhlásil kardinál Koch a vysvetlil: "Ratzingerova teológia je vo svojom jadre Kristocentrickou teológiou vtelenia”.



Arcibiskup Georg Gänswein, osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI., hovoril o zakorenení soteriológie v živote Josepha Ratzingera a podal osobné svedectvo o tom, ako ho formovala. V panelovej diskusii sa vyjadril aj k zdravotnému stavu emeritného pápeža:



"Ako sa má pápež Benedikt? Povedal by som, že je stabilne slabý. Je jasné, že vo svojich 94 rokoch už nemôže rúbať stromy. Je fyzicky slabý, hlas žiaľ tiež zoslabol. V hlave mu ale zostalo úplne jasno. Je doteraz sebestačný, aj keď s niečím potrebuje pomôcť. Sám vstáva, ide si ľahnúť, slúži svätú omšu, modlí sa, obslúži sa pri jedle, často sa smeje. Urobí všetko, čo môže, len mu to trvá dlhšie."



Emeritný pápež sa stále aktívne podieľa na živote Cirkvi, dodal jeho osobnný sekretár. So záujmom sledoval aj tohtoročné sympózium Kruhu nových žiakov, ktorého členmi sú bádatelia nad Ratzingerovou teológiou. Mnohí ľudia, najmä tí, ktorí nie sú teológmi, nepoznajú kľúčové slovo “soteriológia". Tento zložito znejúci pojem sa však v teológii Josepha Ratzingera a v jeho spisoch stáva zrozumiteľným aj pre neodborníkov. To arcibiskup Gänswein považuje na emeritnom pápežovi za to najlepšie:



"Nejde o to, aby profesor vynikal tým, že podáva ťažké súvislosti ešte namáhavejšími slovami, ale aby ťažké súvislosti podával čo najlepšie zrozumiteľnými, jednoduchými, ale nie zjednodušujúcimi slovami. Jedine tak je totiž možné, že mu ľudia budú rozumieť, a dostane sa k nim, čo chce povedať."




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024