Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (2. deň návštevy)

TK KBS, ml; ml | 13. 09. 2021 21:00



Bratislava 13. septembra (TK KBS) Druhým dňom pokračovala návšteva pápeža Františka na Slovensko. Prvým bodom bol uvítací ceremoniál v Prezidentskom paláci. Súkromne sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, predstaviteľmi štátu, biskupmi, kňazmi a zasvätenými. Navštívil centrum „Betlehem“, stretol sa so židovskou komunitou a ústavnými činiteľmi.



PRINÁŠAME AKTUALIZOVANÉ INFORMÁCIE 

::FOTOGALÉRIA::



21:30 Momentky z dnešného dňa (zdroj: Vatican News) 







19:30 Pápež František sa stretol na záver druhého dňa svojej návštevy Slovenska s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a ich rodinami. Premiér Heger ho označil ako  „srdečné stretnutie“. Ocenil pápežov ľudský prístup a dodal, že pápežovi odovzdali dary, ktoré vyrobili jeho deti. „Naše dve dcéry pre pápeža ručne vyrobili mydlo a syn mu odovzdal pohľadnicu s krížom, ktorú urobil,“ uviedol Heger.





Predseda Národnej rady SR Boris Kollár po stretnutí s pápežom Františkom na jeho adresu povedal, že je „veľmi pokrokový“ ako aj jeho myšlienky a názory a nerozlišuje, či je dieťa z úplnej či neúplnej rodiny. Podľa neho „ide s dobou“. Dodal, že pápež tiež požehnal zámer postaviť v areáli Bratislavského hradu sochu Cyrila a Metoda. To plánuje predseda parlamentu v spoluprácu s Konferenciou biskupov Slovenska, píše TASR.



18:31 Trojica čelných predstaviteľov vatikánskeho Štátneho sekretariátu stretla s predsedom vlády Slovenskej republiky Eduardom Hegerom. Ako informoval vatikánsky hovorca Matteo Bruni, na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v popoludňajších hodinách v budove Vlády SR, boli prítomní štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher a substitút Mons. Edgar Peña Parra.



heger parolin



18:24 V rámci návštevy Slovenska sa pápež František stretol aj s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Prijal ho spolu s príbuznými na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave.



bezak papez



Stretnutie nebolo avizované v oficiálnom programe apoštolskej cesty Svätého Otca. Na otázky novinárov jeho uskutočnenie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni týmito slovami:



„Dnes popoludní pápež František ešte pred odchodom na návštevu Centra Betlehem stretol na Nunciatúre s Jeho Excelenciou Róbertom Bezákom, emeritným trnavským arcibiskupom, spolu s jeho rodinou.“



18:00 Prípravy v Košiciach sú v plnom prúde. Do metropoly východného Slovenska pricestuje pápež František v utorok 14. septembra. Potom sa presunie do Prešova, kde bude predsedať Božskej svätej liturgii sv. Jána Zlatoústeho. Potom sa vráti do Košíc. O 16:00 je plánované stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX a o 17:00 stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva. Potom sa vráti späť do Bratislavy. 



Kosice, stadion  



16:45 Program pokračoval stretnutím so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave.

Frantisek, zidovska komunita,



Na úvod zazneli príhovory pápeža Františka a Richarda Dudu, predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí. Po nich zazneli dve svedectvá - preživšieho holokaustu, prof. Tomáša Langa a sestry Uršulínky Samuely Harmáčkovej OSU v zastúpení rehole (v uršulínskom kláštore našli skrýšu židovské dievčatá, čím sa zachránili pred smrťou)



-



Príhovor Richarda Dudu



Vaša excelencia, pápež František, drahí preživší holokaustu, vážení cirkevní hodnostári, drahé sestry, drahí bratia z našej komunity, milí priatelia!



V strednej Európe, založenej na kresťansko-židovských tradíciách,  existujú miesta zhmotňujúce symbiózu medzi kresťanmi a židmi. V Bratislave a na celom Slovensku ich je hneď niekoľko. Sme v meste, kde boli v katedrále korunovaní králi a kráľovná a kde pôsobila jedna z najdôležitejších postáv judaizmu – svetoznámy rabín Chatam Sofer. Na jednom mimoriadne symbolickom mieste práve stojíme.   Je naplnené historickou pamäťou - bok po boku tu stál kresťanský a židovský svätostánok. Obyvatelia multietnického mesta sa tu modlili k jednému B-hu a spoločne prežívali radosti a starosti, ktoré im život priniesol.  Architektúra teda stelesňovala súžitie komunít až do chvíle, kým nenastal čas temna, čas, keď sa koleso dejín posunulo späť. Židovská komunita takmer zanikla počas druhej svetovej vojny  a synagóga padla za obeť barbarskému zásahu v období budovania komunizmu. Dnes tu namiesto synagógy stojí pamätník obetiam vojnových zločinov, pamätník holokaustu. Je nemým nosičom odkazu budúcim generáciám – zlo prevládne vtedy, keď sa k moci dostanú zlí ľudia a keď tí dobrí nenájdu silu či odvahu postaviť sa zlu na odpor. Slovensko je krajinou, ktorá má skúsenosť s oboma. Svedectvá o odvahe a ochote riskovať vlastný život sú dôkazom, že tých dobrých ľudí je na Slovensku väčšina.



Pre židovskú komunitu na Slovensku je toto zlomová, historická chvíľa, keďže vaše kroky ako pontifika vedú na miesto spomienky na zmarené života tisícov členov našej komunity. Nesmierne si vážime toto gesto. Na chyby minulosti sa nesmie zabudnúť, aby sa už nikdy nezopakovali.  Nech je teda toto miesto tiež poslom odkazu o spolupráci medzi kresťanmi a židmi. Ten v posledných rokoch na Slovensku zintenzívňujeme. Organizujeme množstvo prednášok, výstav a konferencií na témy, ktoré nás spájajú. Sme presvedčení, že najdôležitejšou zásadou, ktorou sa rozvoj židovsko-kresťanských vzťahov má riadiť, je neustála komunikácia. Len ňou sa dá dosiahnuť stav trvalého zbližovania a pokojného súžitia. Veríme, že nefalošná ochota viesť úprimný dialóg umožní jedného dňa dať definitívnu bodku aj za tienistým obdobím spolužitia, ktoré pred 80 rokmi, počas hrôzostrašného svetového vojnového konfliktu, vážne poznačilo vzťahy medzi obyvateľmi na tomto území.



Láska k blížnemu má v kresťanstve i judaizme ústredné postavenie. Židovský teológ 20. storočia Will_Herberg tvrdil, že spravodlivosť je výsledkom  uplatňovania lásky v živote jednotlivca i spoločnosti.  Zákon lásky totiž vyžaduje, aby sa s  každým človekom zaobchádzalo rovnako, dôstojne a spravodlivo. Človek nikdy nesmie byť vnímaný ako vec, ako nástroj na dosiahnutie sebeckého cieľa. Ak sa imperatív lásky  pretaví do zákonov a inštitúcií, spoločnosť má šancu stať sa spravodlivou. A o to nám všetkým ide.



Láska búra hranice, odstraňuje trecie plochy, zahládza konflikty. V slovenčine sa zase hovorí, že láska hory prenáša. S mojou milovanou manželkou už viac ako tri desaťročia  tvoríme nerozlučný kresťansko-židovský pár. Náš vzťah je malým vesmírom, v ktorom vládne vzájomné porozumenie, rešpekt a úcta. Som presvedčený, že harmonické partnerské a rodinné vzťahy dokážu zabezpečiť stabilitu v spoločnostiach všade na svete. V takých spoločnostiach, v ktorých náboženská či etnická príslušnosť bude len a len príležitosťou na vzájomné obohacovanie a mierové spolunažívanie.



-



Baruch Habáa. Buď požehnaný, kto prichádzaš.



Je mi nesmiernou cťou prehovoriť pred Vami pri príležitosti Vašej vzácnej návštevy v našej krajine. Prehovoriť ako preživší Šoa. Ako príslušník generácie, ktorá nepoznala svojich starých rodičov a nepamätá ani svojich rodičov. Zahynuli ako jedni zo 6 miliónov. Som z generácie, z ktorej nás prežilo málo, pretože sa našli statoční ľudia, ktorí nepodľahli zlu a za cenu ohrozenia vlastného života nás ukrývali až do oslobodenia.



Narodil som sa v máji roku 1942. Našu rodinu rozbili protižidovské zákony. Keď som mal 3 mesiace, môjho otca odviedli na nútené práce na východný front. Tam sa jeho stopa stráca. Až po 50 rokoch som sa z archívov dozvedel, že zahynul na Ukrajine. Nikdy mi nebolo osudom dožičené, aby som nad jeho hrobom povedal zádušnú modlitbu Kaddiš.



Mamička zostala so mnou sama. V roku 1944 ju odvliekli v jednom z transportov z Budapesti. Keď som ochorel,  dostal som sa do nemocnice, kam ma ešte umiestnila ešte mamička. Potom sme sa vzájomne už nikdy neuvideli. Len navrátivší zvestovali, že zahynula počas pochodu smrti z tábora Ravensbruck v Nemecku. Statočné sestry-opatrovateľky nás chránili tým, že na dvere oddelení vypísali názvy infekčných chorôb, čo ozbrojencov odradilo od vstupu. Počas bombardovania, ktoré zastihlo aj nemocnicu, nás v kryte prežilo asi 15 detí a jedna sestrička. Je mi doživotne ľúto, že som sa jej nemohol neskoršie dopátrať a povedať jej ľudské ďakujem. Aj v mojom prípade sa osvedčilo, že kto zachráni čo i len jedného človeka, ako by zachránil celý svet. Cezo mňa, vďaka nášmu  už 55 rokov trvajúcemu manželstvu, umožnila narodiť sa našim dvom deťom a 6 vnúčatám. Posledných 20 rokov sa venujem histórii Šoa na južnom Slovensku.  Píšem memento pre budúcnosť, aby sa minulosť nikdy neopakovala.



V smutných dejinách Šoa na Slovensku je veľkými písmenami zapísaný vtedajší zástupca Svätej Stolice na Slovensku Msgr. Giuseppe Burzio, ktorý sa neúnavne snažil zastaviť antisemitizmus vtedajšieho vražedného režimu.



Dovoľte mi zároveň poďakovať sa za Vaše šľachetné dielo, za Váš osobný vklad a učenie a hlásanie humanizmu, bratstva a tolerancie.



Nech ste Vy a Vaše dielo požehnané dobrým zdravím a dlhým životom.



-



Samuela Harmáčková OSU



Drahý Svätý Otec František, vážení predstavitelia židovskej obce na Slovensku, vážení prítomní hostia,



s veľkou bázňou stojím dnes na tomto symbolickom mieste v prítomnosti veriacich kresťanov a veriacich židov, ktorí vyznávame a milujeme toho istého Boha.



Naše spoločné dejiny sú poznačené veľkou bolesťou, ale zároveň sú v nej chvíle, ktoré v nás vzbudzujú nádej, že v každom období žijú ľudia, ktorí majú v sebe hlboko zakorenenú lásku k Bohu a k blížnemu.



Prežívame úprimnú hrdosť, ale i vďačnosť za každého jedného Slováka, ktorý otvoril svoje srdce i dvere prenasledovaným sestrám a bratom židom. O to viac, že to boli aj dvere našich kláštorov a internátov a dvere domov, či bytov rodín našich žiačok. Sme vďačné, že naše sestry, ktoré vnímali posvätnosť každej ľudskej duše stvorenej na Boží obraz, mali  milosť urobiť niečo preto, aby boli životy týchto ľudí zachránené.



Informácie, ktoré sa zachovali, hovoria o sestrách evakuovaných z Bratislavy do kaštieľa v Svätom Kríži (dnešný Žiar nad Hronom), ktorý im ponúkol biskup Ondrej Škrabík.  Starali sa tam o skupinku detí. To, že to boli aj židovské deti, vieme od preživšieho- pána Thomasa Frankla žijúceho vo Viedni, ktorý nám o tom ochotne porozprával. Ďalšie svedectvo máme od pani Gabrielly Karin-umelkyne žijúcej v Los Angeles a pani Eriky Bránikovej žijúcej v Bratislave, ktoré boli žiačkami uršulínskej internátnej školy v centre Bratislavy. Tam boli ukrývané spolu s inými židovskými dievčatami. Ich rodičia ich denne chodili navštevovať, kým nenašli úkryty pre celé svoje rodiny, alebo im niekto nepomohol utiecť z Bratislavy. Je symbolické, že na inom mieste, kde sestry ukrývali ďalšie židovské deti spolu s ich rodinami, dnes sídli Apoštolská nunciatúra. Tam priviedla jedna bývalá žiačka nášho uršulínskeho gymnázia, pani Anna Bandžáková, rodená Kuchárová, ktorej rodina zachránila niektorých židov v Bratislave, mladú mamičku Editu Schwarzovú s jedenapolročnou dcérkou a neskôr jej priateľku Fridu Haselnussovú.



Udalosti, o ktorých hovorím, sa stali pred takmer osemdesiatimi rokmi. Dnes  s radosťou v srdci pozorujeme živú  kresťansko - židovskú spoluprácu na Slovensku. A to nielen medzi vrcholným predstaviteľmi, vzdelávacími inštitúciami, znalcami Biblie, ale aj medzi ľuďmi v bežnom živote. Sme vďační najmä za vzdelávacie projekty pre mládež, prostredníctvom ktorých sa aj v našich školách snažia pedagógovia scitlivieť súčasnú generáciu na hlbšie vnímanie a poznávanie židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Túžime zároveň sprostredkovať mladým ľuďom živú vieru v Boha, ktorá sa prejavuje v dennom živote láskou k blížnym. Ľudia, ktorí žili pred nami, sú svedkami toho, že takáto láska je možná.



Naša úcta, vďaka a modlitba patrí aj vyše 500 známym ale i ďalším neznámym Slovákom a ich rodinám, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k záchrane čo len jediného ľudského života.



-



Po príhovoroch nasledoval kľúčový bod stretnutia, keď pápež František a Richard Duda zapálili sviečky. Počas tohto obradu bola odriekaná modlitba Kadiš a zaspievaná liturgická pieseň El male rachamim.



Kadiš je staroveká modlitba, napísaná v aramejčine. Je to modlitba trúchliacich a recituje sa po smrti blízkej osoby. Za svojho otca ho jedenásť mesiacov po jeho smrti odrieka verejne, každé ráno  jeho syn. Účelom kadišu je priniesť úľavu do duše smútiaceho, ktorý recitáciou kadišu deklaruje svoju vieru v Boha, napriek ťažkým chvíľam v živote. Kadiš zarecitoval prof. Juraj Stern, preživší holokaustu



Po odrecitovaní modlitby zaznie pieseň El male rachamim v podaní hlavného viedenského chazana – židovského kantora Shmuela Barzilaia. El Male Rachamim (B-h plný súcitu) je židovská modlitba za zosnulých, ktorá sa soieva pri pohrebných obradoch a pri návšteve hrobov blízkych. Po dospievaní piesne prítomní držali minútu ticha na individuálnu tichú modlitbu všetkých prítomných. Následne pápež František a Richard Duda pristúpili k zúčastneným a pozdravili sediacich v prvých radoch.



Plné znenie príhovoru pápeža Františka je TU













16:00 Program Svätého Otca pokračoval súkromnou návštevou centra Betlehem v Bratislave - Petržalke. 



Svätý Otec František sa prítomným krátko prihovoril. Vyjadril radosť z tohto stretnutia. Poďakoval sestrám za ich službu. "Keď sme aj v skúške, Pán je vždy medzi nami, nikdy nás neopustí. Nikdy na to nezabudnite, ani v ťažkých chvíľach," povzbudil prítomných pápež František.



Centrum pre chudobných „Betlehem“ sa nachádza v bratislavskej Petržalke a spravuje ho rehoľa Misionárok lásky, nazývaných i „sestry Matky Terezy“.  Krátkodobé ubytovanie pre mužov bez prístrešia, hygienu, ošatenie a teplé jedlo denne – to sú služby, ktoré poskytuje centrum pre chudobných v Bratislave s názvom Betlehem.



Čas pre súkromnú návštevu tohto zariadenia rehoľných sestier Misionárok lásky si pápež František našiel po obedňajšom odpočinku. O 16. hodine ho pred vchodom budovy čakali početné rodiny a mladí i s detským speváckym a hudobným zborom rozradostnili atmosféru privítania. Svätý Otec František preto pred vstupom do zariadenia spontánne pozdravil prítomných. Pozdravil otcov a mamy, ktorí prišli a v prvom rade ocenil prácu rehoľných sestier pre chudobných, píše Vatican News. 



Priebeh pápežovej návštevy v centre Betlehem bol súkromný a trval asi pol hodinu. Rehoľným sestrám do zariadenia priniesol Svätý Otec dar v podobe keramického reliéfu Madony s Ježiškom, ktorý im odovzdal pred rozlúčkou. Pápež František sa krátko prihovoril prítomným, a to výzvou k spoločnej modlitbe, po ktorej všetkým udelil svoje apoštolské požehnanie. S láskavým pohladením sa priblížil k ľuďom so zdravotným postihnutím, ktorí so svojimi asistentmi prišli na priestranstvo pred centrum.



Svätý Otec predniesol pred centrom Betlehem tento príhovor:



"Dobrý večer vám všetkým!



Som šťastný, že vás môžem navštíviť, že som medzi vami, som veľmi šťastný. Ďakujem, že ste ma prijali!

A ja veľmi ďakujem sestrám za ich prácu, za prácu, ktorú vykonávajú, za prácu prijímania, pomoci a sprevádzania.



Ďakujem veľmi pekne! Ďakujem matkám a otcom, ktorí sú tu s deťmi, a ďakujem všetkým deťom, že sú tu v tomto čase prítomné. A Pán je aj s nami: keď sme spolu, tak šťastní, Pán je s nami. Je s nami aj vo chvíľach skúšky: nikdy nás neopúšťa, Pán je nám vždy nablízku.



Môžeme ho vidieť aj nevidieť, ale vždy nás sprevádza na ceste životom: nezabúdajte na to, najmä v zlých časoch. A veľmi, veľmi vám ďakujem!"















14:05  Pred Centrom Betlehem v bratislavskej Petržalke sú prípravy na príchod Svätého Otca v plnom prúde. Ako povedala pre TK KBS redaktorka rádia LUMEN Lucia Pálešová, v záhrade centra sa rozlieha detský spev a džavot.



„Prečo? Lebo Pápež František sa tu chcel stretnúť najmä s deťmi. Prišli ho teda pozdraviť rodiny z miestnej farnosti,” povedala. Detský zbor posilnili deti aj z iných okolitých farností.



13:45 Ďalší program Svätého Otca bude pokračovať o 16:00 súkromnou návštevou centra Betlehem v Bratislave.



13:30 Minútka zo stretnutia pápeža Františka s biskupmi, kňazmi a zasvätenými v Katedrále sv. Martina. 



 





Zdroj: Vatican News



13.25 Zasvätení pripravili pre Svätého Otca špeciálne dary. Predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených (KVRPS) P. Václav Hypius, CSsR a zástupkyňa predsedu sr. Agnesa Jenčíková, CJ priniesli v mene zasvätených pápežovi Františkovi dva symbolické dary. 



Prvý je kamenný kríž – symbol tzv. Barbarskej noci, ktorej 70. výročie sme si pripomenuli minulý rok. Vtedajšia štátna moc v roku 1950 napadla a zlikvidovala mužské a neskôr aj ženské kláštory a rehoľníkov internovala do sústreďovacích kláštorov. 



Druhý dar dopĺňa ten prvý – jednoduchá svieca, ktorá predstavuje symbol života, svetlo, ktoré stále horí. Výška sviece je 32 cm a pochádza z dielne Komunity Blahoslavenstiev. Na zadnej strane sviece sú aktuálne čísla, ktoré vyjadrujú dnešnú realitu zasväteného života na Slovensku: viac ako 2.700 zasvätených, ktorí žijú v 44 ženských a 28 mužských reholiach.



13:15 Zasvätení sa podelili s nami o zážitky zo stretnutia v Dóme sv. Martina. "Stála som blízko karmelitánok, pri ktorých sa zastavil cestou do Dómu aj keď z chrámu vychádzal. Opýtal sa ich so smiechom, či ušli z kláštora. Všetci sme dnes ušli, aby sme ho stretli. Svätý Otec znova trochu urobil prievan, keď nás vyzval k slobode, tvorivosti a dialógu. Máme v tom rezervy,“ povedala bezprostredne po stretnutí sestra Františka Čačková, OSF.



13:05 Svätý Otec František zapísal pamätný odkaz do knihy po súkromnom stretnutí s prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou v Zlatej sále Prezidentského paláca: 



„Ako pútnik v Bratislave, objímam s láskou slovenský ľud a modlím sa za túto krajinu so starobylými kresťanskými koreňmi a s mladou tvárou, aby bola posolstvom bratstva a pokoja v srdci Európy.“



12:50  V utorok 14. septembra navštívi Svätý Otec František sídlo gréckokatolíckej cirkvi Prešov. Jeho príchod ohlásia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch. Deti oblečené v krojoch z regiónu Šariš privítajú pápeža starým slovanským zvykom chlebom a soľou. Okrem detí budú súčasťou uvítacieho ceremoniálu aj manželia Miroslav a Zuzana Kebovci. Práve Miroslav Keba mal tú česť zhotoviť vo svojej dielni pápežský trón, na ktorom bude počas svätej liturgie sedieť Svätý Otec.



12:40  Medzi tradičné symbolické predmety spojené s apoštolskými cestami pápežov patrí i pamätná medaila. Slúži ako dar Svätého Otca pre vybrané osoby, s ktorými sa stretne i ako pamiatka pre históriu. 

papez minca



Autorkou pamätnej medaily pastoračnej návštevy pápeža Františka v dňoch 12. - 15. septembra 2021 na Slovensku je talianska umelkyňa Daniela Longová, z dielne ktorej pochádzajú i medaily jeho predchádzajúcich apoštolských ciest, ako aj niektorých ciest Benedikta XVI.



12:15  Na stretnutí v Prezidentskej záhrade bol prítomný aj jezuita Martin Halčák, ktorý zažíva so Svätým Otcom veľmi intenzívne čas stretnutia. "Na prvýkrát ma to prekvapilo, že ma niekto vybral, aby som išliel na toto stretnutie. Som veľmi vďačný Pánu Bohu. Som sa aj pýtal našich predstavených, či je to v súlade s Božou vôľou. A povedali, že áno. Som veľmi vďačný za ten čas. Včera som mohol byť na nunciatúre pri stretnutí. Dnes v Prezidentských záhradách. Ešte ma čaká Šaštín. To čo sa rozprávalo - Svätý Otec spojil aj prírodu, spolu s jedlom, chlebom, spolu so soľou aj vzťahom s Bohom. To ma veľmi silno oslovilo," povedal po stretnutí Martin Halčák.



12:05 Pri presune z Prezidentskej záhrady do Katedrály sv. Martina na stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi na chvíľu zastavila kolóna s pápežom Františkom. Svätý Otec z neho vystúpil a pozdravil skupinu mamičiek s deťmi na ulici. 



11:59 „Veľmi mnohí by Vás chceli stretnúť osobne, ale nie je možné, aby sme tu dnes boli všetci. Dovoľte, aby som vyjadril našu vďačnosť predovšetkým za to, že ste sa, aj keď máte mnoho iných povinností, rozhodli prísť k nám, aby sme Vás mohli stretnúť osobne. Prišli sme a sme tu samozrejme s našimi slabosťami, previneniami a nedokonalosťami. Ale sme tu predovšetkým ako synovia a dcéry, ktorí túžia počuť slová otca. Svätý Otče, vítam Vás zo srdca medzi nami, cíťte sa tu v našom spoločenstve ako doma," povedal pri privítaní pápeža Františka v Katedrále sv. Martina v Bratislave Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. 



Plné znenie príhovoru arcibiskupa Zvolenského je TU.



Plné znenie príhovoru pápeža Františka je TU



katedrala martin frantisek zvolensky privitanie



10:50 Ešte pred popoludňajším programom so zástupcami židovskej komunity sa pápež František na nedeľňajšom  ekumenickom stretnutí zišiel s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) Richardom Dudom. "Pontifik mu odovzdal pamätnú plaketu a zaželal všetko dobré, dokonca mu zaprial G'mar Chatima Tova (hebrejský pozdrav/želanie dobrého, pozn. TASR),“ uvádza ÚZŽNO na sociálnej sieti. "Predseda zväzu mu na oplátku poprial príjemnú a bezproblémovú misiu na Slovensku a vyslovil radosť zo stretnutia na Rybnom námestí,“ píše ďalej ÚZŽNO. 



10:45 Pápež František sa potom presunul do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde sa stretol s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Privítal ho bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Ešte pred svojím príhovorom sa Svätý Otec zastavil v krátkej modlitbe pred Eucharistiou v bočnej kaplnke, aby si uctil Najsvätejšiu sviatosť oltárnu.



Príhovor Svätého Otca bude publikovaný samostatne.





 





10:30 Pred, počas a ani po podujatiach spojených s návštevou pápeža Františka netreba zabúdať na opatrnosť a dodržiavanie opatrení. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto pripravil súbor odporúčaní pre účastníkov týchto podujatí. ÚVZ o tom informuje na sociálnej sieti, informovala TASR. 



9:30 Pápež František potom s prezidentkou vystúpili na stretnutí s príhovormi. Na podujatí, ktoré sa uskutoční po oficiálnom ceremoniáli, sa zúčastnilo 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života.



Plné znenie príhovoru pápeža Františka je TU.

Plné znenie príhovoru prezidentky Zuzany Čaputovej je TU


 





9:25 Po privítacím ceremoniáli sa prezidentka SR Zuzana Čaputová s pápežom Františkom presunula na stretnutie medzi štyrmi očami do zlatého salóna v Prezidentskom paláci. Potom nasledovalo stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou Čaputovej v Zelenom salóne Prezidentského paláca.  



Prezidentka Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi po spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci dary, ktoré majú nielen praktickú, ale aj symbolickú hodnotu. Symbolickým darom prezidentky Svätému Otcovi je chlieb. Keďže chlieb vzniká z mnohých zŕn, aj v starokresťanskej modlitbe sa spomína ako symbol spájania. Chlieb je zároveň symbolom života, ľudskej práce a dobrých skutkov. Viac informácií.



Pápež František daroval prezidentke SR Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily, píše TASR



9:30 Väčšina zúčastnených zasvätených osôb je už na mieste v bratislavskej katedrále. Orchester prehrával skladby, ktoré odznejú na stretnutí so Svätým Otcom. Zasvätene osoby, kňazi, diakoni, katechéti sa spolu modlia modlitbu svätého ruženca. Slovenskí biskupi sa zhromaždili pred katedrálou. Svätý Otec sa v katedrále stretne s biskupmi, kňazmi, veriacimi, seminaristami a katechétmi.



9:10 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave (štúdio RTVS).



 





9:58 Svätý Otec opustil ráno Apoštolckú nunciatúru, kde nocoval. Okno na aute mal stiahnuté a počas jazdy do prezidentského paláca kýval a požehnával ľudí, ktorí ho prišli k ceste pozdraviť. V bratislavskej katedrále už ho čakajú slovenskí biskupi, kňazi, rehoľníci a katechéti. Spoločne sa modlia ruženec. Prvý desiatok ruženca je obetovaný za slovenských biskupov. Druhý za kňazov a diakonov.



7:30 Od rána sa pripravujú na návštevu pápeža Františka v Prezidentskej záhrade domáce i zahraničné médiá. O 9:15 je v programe privítací ceremoniál, potom bude nasledovať zdvorilostná návšteva u prezidentky a stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Pozvaných je približne 500 hostí.



Okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov Národnej rady a poslancov Európskeho parlamentu, či bývalých prezidentov, budú prítomní aj predstavitelia najvýznamnejších štátnych a verejných inštitúcií, predstavitelia akademickej a vedeckej obce, lekári, zdravotníci a záchranári, predstavitelia stavovských, náboženských a cirkevných organizácií, predstavitelia samosprávy a ozbrojených síl, predstavitelia kultúrnej obce a médií, športoví reprezentanti, predstavitelia politických strán, menšín a zástupcovia neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru.



7:00 Katedrálu sv. Martina v Bratislave postupne zapĺňajú kňazi, zasvätení, seminaristi a katechéti, ktorý sa tu stretnú s pápežom Františkom. Ich stretnutie je naplánované na 10:45. 



Bratislava, katedrala  



6:15 Konferencia biskupov Slovenska v noci z nedele na pondelok po mesiaci uzavrela oficiálnu registráciu účastníkov na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka. Prihlásilo sa vyše 100 tisíc ľudí. Vyplýva to z údajov registračného tímu. Ide o registráciu pre plne zaočkované osoby.



Približne polovica registrovaných príde na záverečnú svätú omšu so Svätým Otcom 15. septembra do Šaštína, zvyšok do Košíc a Prešova. Upozorňujeme, že bez registrácie sa záujemcovia na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka nedostanú. Na podujatia s pápežom sa prihlásilo aj takmer 7 000 nezaočkovaných ľudí.



05:00 Pápeža Františka čaká dnes druhý deň návštevy Slovenska. Prvým bodom bude uvítací ceremoniál v Prezidentskom paláci. Súkromne sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a jej rodinou, ďalšími predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Stretne sa aj s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Potom pôjde aj na súkromnú návštevu centra „Betlehem“ v Bratislave, stretne sa so židovskou komunitou a s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a predsedom vlády SR Eduardom Hegerom.



05:00 Z nedele na pondelok sa uzavrela oficiálna registrácia na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka. Bola to registrácia pre plne zaočkované osoby. Prihlásiť sa bolo možné do Šaštína, Prešova a Košíc. Bez registrácie sa záujemcovia na verejné podujatia spojené s návštevou pápeža Františka nedostanú. Viac informácií.



05:00 Prinášame harmonogram druhého dňa 34. apoštolskej cesty pápeža Františka.



Pondelok 13. septembra 2021



BRATISLAVA



09:15     Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave             

09:30     Zdvorilostná návšteva u prezidentky republiky, v „Zlatom salóne“ Prezidentského paláca v Bratislave

10:00     Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - príhovor Svätého Otca

10:45     Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - príhovor Svätého Otca

16:00     Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave

16:45     Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - príhovor Svätého Otca

18:00     Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

18:15     Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave



Zdroj: Vatican News / Oficiálny komunikát



_



Aktualizované / Poznámka: S využitím správ TASR, Vatican News a iných 



Súvisiace články:



12. 9. 2021 | Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (1. deň návštevy)

11. 9. 2021 | Apoštolská cesta pápeža Františka na Slovensku (novinky deň vopred)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024