Na pietnej spomienke za obete holokaustu boli aj zástupcovia KBS

TK KBS, ml; pz | 09. 09. 2021 15:05



Bratislava 9. septembra (TK KBS) Pamiatku obeti holokaustu si tradičným položením vencov uctili predstavitelia verejného života v Bratislave. Na pietnom akte na Rybnom námestí, kde v minulosti stála synagóga, sa okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády a parlamentu, predstaviteľov diplomatického zboru a Zväzu židovských náboženských obcí, niektorých, ktorí prežili holokaust a desiatok ľudí, zúčastnili aj zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Výročie venované obetiam holokaustu a rasového násilia si už v minulosti pripomenuli aj ďalší slovenskí katolícki biskupi. Miesto navštívi v pondelok 13. septembra i pápež František. Stretne sa tam so židovskou komunitou a vystúpi s príhovorom.



Pamätný deň, ktorý je výročím prijatia nariadenia o právnom postavení Židov vládou vojnového Slovenského štátu, známom ako Židovský kódex, si pripomenuli aj predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a Ivan Ružička, výkonný sekretár KBS. „Dnes si na nich spomíname osobitným spôsobom: ich slzy, ich bolesť, ich utrpenie nesmú byť nikdy zabudnuté. Minulosť musí slúžiť ako ponaučenie pre súčasnosť aj budúcnosť. Učí nás, že musíme byť veľmi ostražití, aby sme nestratili schopnosť zasiahnuť na obranu ľudskej dôstojnosti. Chcem vyjadriť svoju blízkosť každému žijúcemu svedkovi Šoa a s úctou pozdravujem všetkých vás, ktorí ste tu prítomní. Veľmi ma mrzí a bolí, že sa pred osemdesiatimi rokmi tomuto nešťastiu nepodarilo zabrániť,“ povedal v príhovore predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.



----------------------------------------------------------------



Pietna spomienka holokaust Bratislava Stanislav Zvolensky



Plné znenie príhovoru predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského



Vážení preživší,

vážený pán predseda Zväzu židovských náboženských obcí a ostatní členovia židovských náboženských obcí

ctení ústavní predstavitelia SR, členovia diplomatického zboru, vážené dámy, vážení páni.



Židovský národ vo svojej histórii zažil násilie a prenasledovanie, až po vyhladzovanie počas Šoa. Šesť miliónov ľudí sa preto, že patrili k tomuto národu, stalo obeťami hrozného barbarstva spáchaného v mene ideológie. Deviaty september 1941 je pre Slovensko jeden z najsmutnejších dní v modernej histórii. Slovenská židovská komunita vtedy stratila občianske i ľudské práva, a bola vyčlenená zo slovenskej spoločnosti. Jej príslušníci boli označení žltou hviezdou a po ich dehumanizácii prišli deportácie.



Dnes si na nich spomíname osobitným spôsobom: ich slzy, ich bolesť, ich utrpenie nesmú byť nikdy zabudnuté. Minulosť musí slúžiť ako ponaučenie pre súčasnosť aj budúcnosť. Učí nás, že musíme byť veľmi ostražití, aby sme nestratili schopnosť zasiahnuť na obranu ľudskej dôstojnosti. Chcem vyjadriť svoju blízkosť každému žijúcemu svedkovi Šoa a s úctou pozdravujem všetkých vás, ktorí ste tu prítomní. Veľmi ma mrzí a bolí, že sa pred osemdesiatimi rokmi tomuto nešťastiu nepodarilo zabrániť.



Nemôžeme zmeniť minulosť, ale je na nás, aby sme urobili všetko pre lepšiu budúcnosť. Dovoľte mi vyjadriť vďaku za cestu budovania vzťahov, po ktorej dnes kráčame. Na toto miesto o pár dní zavíta Svätý Otec, pápež František, aby sa stretol so židovskou komunitou.



Nech toto stretnutie otvorí srdcia kresťanov, židov a všetkých ľudí, aby sme spoločne čoraz lepšie dokázali konať dobro a snažili sa plniť vôľu nášho Otca, ktorý je na nebesiach. Nech nás Pán požehnáva a ochraňuje. Nech nad nami zažiari jeho dobrota a udelí nám svoju milosť. Nech na nás obráti svoju tvár a dá nám pokoj (porov. Nm 6, 24-26). (Shalom alechem!)



Ďakujem za vašu pozornosť.



----------------------------------------------------------------



Pietnu spomienku zorganizovali Ússtredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, Židovská náboženská obec Bratislava a SNM - Múzem židovskej kultúry pri príležitosti 80 rokov od vydania tzv. Židovského kódexu. Pamätný deň obetiam holokaustu a rasového násilia odobril slovenský parlament na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií. Od jeho vydania práve dnes uplynulo 80 rokov.



Pietna spomienka holokaust Bratislava Stanislav Zvolensky



Vyhlásenie k 80. výročiu vydania Židovského kódextu  prijala tento týždeň aj vláda SR. „Vláda Slovenskej republiky dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ uvádza sa vo vyhlásení. Kladenie vencov spojené s príhovormi sa konalo pod záštitou a za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera.



Prítomným sa prihovoril predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v SR Richard Duda, predseda Národnej rady SR Boris Kollár, predseda švédskeho parlamentu Andreas Norlén, predseda vlády SR Eduard Heger, predseda Židovskej náboženskej obce Bratislava Tomáš Stern, riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk, generálny biskup Evanjelickej cirkvi ausburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko, predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Boaz Modai.



Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníku stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch. 



K správe bolo vydané FOTO a AUDIO




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024