V Nitre pribudlo súsošie Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega

TK KBS, ver, ml; pz | 03. 09. 2021 18:45



Nitra 3. septembra (TK KBS) Nitrianska Kalvária má nový unikát. Ide o súsošie Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega. Požehnal ho P. Ján Kušnír SVD. Nachádza v zátiší v lesíku pred kostolom Panny Márie Nanebovzatej v Nitre na Kalvárii. Toto miesto má byť miestom modlitby, meditácie a stíšenia sa.



Panna Mária sa zjavila jednoduchému Indiánovi Juanovi Diegovi, ktorý v tom čase patril k prvým kresťanom na území dnešného Mexika. Prvé zjavenie sa udialo 9. decembra 1531. Bolo to na vŕšku Tepeyac, kde boli ruiny niekdajšieho pohanského chrámu aztéckej bohyne „Matke bohov“. Panna Mária pozdravila Juana a vyslovila želanie, aby na tomto vrchu postavili chrám jej zasvätený, aby tam mohla pomáhať chudobnému a utláčanému ľudu.



Ihneď po zjaveniach na mieste začali stavať kaplnku. Dokončená bola o 13 dní. Sám biskup dňa 26. decembra 1531 umiestnil Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie.



Zjavenia boli dôležitým míľnikom v evanjelizácii Ameriky. Dovtedy sa misionárom nedarilo kvôli pohanským kultom, ale aj kvôli dobyvateľom, ktorí ničili Aztékov a ich kultúru. Obraz Panny Márie bol pre Indiánov veľmi silný. Sú na ňom mnohé symboly, ktorým oni rozumeli. Hromadne sa dávali krstiť. Dá sa povedať, že v rokoch 1532 – 1538 sa uskutočnilo celkové pokresťančenie Mexika. Vtedy to predstavovalo asi 9 miliónov ľudí. Indiáni zanechali svoje pohanské božstvá a obrátili sa k Bohu. Žiadali o krst a boli dychtiví po viere. Mnohí prichádzali na Tepeyac, aby tu získali pomoc a útechu.



Dnes je Tepeyac najnavštevovanejším pútnickým miestom na svete. Obraz zostáva po stáročia rovnaký, a to i napriek tomu, že agáva, z ktorej bola Juanova tilma vyrobená, nevydržala v tých časoch ani 20 rokov. Dodnes sa viackrát podrobil vedeckému skúmaniu, z ktorého vyplýva, že ľudský pôvod tohto diela je nemožný. Ján Pavol II. ako aj terajší Svätý Otec František nazvali Pannu Máriu Guadalupskú „Hviezdou Novej Evanjelizácie.“



Súsošie Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega bolo zhotovené na podnet P. Jána Kušníra SVD, ktorý pracoval ako misionár v Mexiku. Jeho autorom sú Peter Repka a Marek Repáň. (Zdroj: verbisti.sk)




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2023