Pápež prijal Nadiu Muradovú, držiteľku Nobelovej ceny mieru 2018

TK KBS, RV zk; ml | 28. 08. 2021 20:30



Vatikán 28. augusta (RV) Pápež František vo štvrtok 26. augusta prijal na súkromnej audiencii držiteľku Nobelovej ceny mieru z roku 2018 Nadiu Muradovú z etnika jazídov v Iraku, ktorú v roku 2014 uniesli členovia ISISu. Na stretnutie s pápežom prišla spolu s manželom.



Nešlo o jej prvé stretnutie so Svätým Otcom. V máji 2017 sa zúčastnila na generálnej audiencii a v decembri 2018 mala súkromné stretnutie s pápežom vo Vatikáne. Odovzdala mu vtedy svoju autobiografickú knihu „Posledné dievča“, v ktorom opisuje svoje trojmesačné zajatie v rukách džihádistov. Ako uviedol pápež František novinárom počas návratu z apoštolskej cesty v Iraku v marci tohto roku, práve čítanie tejto knihy a rozhovor s Nadiou ho viedli k rozhodnutiu podniknúť cestu do tejto krajiny.



Na margo štvrtkového stretnutia so Svätým Otcom Nadia na sociálnej sieti Twitter uviedla: „Ďakujem pápežovi, že ma opäť prijal vo Vatikáne. Diskutovali sme o dôležitosti podporovať jazídov i iné menšiny v Iraku. Vo svetle tragických udalostí v Afganistane sme debatovali o potrebe brániť ženy i osoby, ktoré prežili sexuálne násilie.“



Pripomeňme, že Nadia bola unesená ISISom v auguste 2014 počas útoku na jej jazídsku dedinu Kocho. Pri útoku bolo zabitých jej šesť bratov i matka. Džihádisti ju spolu s množstvom ďalších žien držali ako sexuálnu otrokyňu. Po troch mesiacoch sa jej však podarilo ujsť a získať slobodu. Presťahovala sa do Nemecka a stala sa aktivistkou v oblasti ľudských práv. Od roku 2016 je ambasádorkou OSN pre dôstojnosť osôb, ktoré prežili obchodovanie s ľuďmi a v roku 2018 získala Nobelovu cenu mieru. Vzápätí založila organizáciu na pomoc ženám, ktoré sa stali obeťami násilia.



V skoršom rozhovore pre Vatican News Nadia vyslovila odkaz pre ženy, ktoré sa stali obeťami vojen a násilia: „Chcela by som povedať: Nie ste sami. Viac než tretina žien celého sveta znáša sexuálne násilie. Toto neznamená, že to musíme akceptovať. V každej komunite sú ženy, ktoré sa po utrpení tohto násilia postavia na odpor a nahlásia ho. Keď sa spojíme v boji za naše práva, zmena sa stane nezastaviteľnou.“ 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024